Napad so ostro obsodili v Evropski uniji. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je zapisal, da "brutalni napad na Novi Zelandiji ne bo zmanjšal tolerance in spodobnosti, po kateri so prebivalci Nove Zelandije znani".
Tudi britanska kraljica in suveren Nove Zelandije Elizabeta II. je sporočila, da je globoko užaloščena zaradi odvratnih dogodkov. Skupaj s soprogom, princem Philipom sta svojcem in prijateljem žrtvem izrazila sožalje. "V tem tragičnem času, so moje misli in molitve z vsemi Novozelandci," je sporočila.
V avstralskem Melbournu so se poklonili žrtvam okrutnega napada s prižigom luči.
Odzval se je tudi zunanji minister Miro Cerar in na Twitterju zapisal, da je "globoko pretresen nad terorističnim napadom": "Morilski napadi na nedolžne civiliste so znak sprevrženosti in barbarstva in proti njim se moramo boriti skupaj."
Predsednik države Borut Pahor pa je v imenu državljanov Slovenije in v svojem imenu izrazil globoko sožalje in sočutje vsem državljanom Nove Zelandije.
Papež Frančišek je obsodil "nesmiselno dejanje nasilja" ter ponudil svojo solidarnost in molitev za ranjene in tistim, ki žalujejo za svojci.
Francoski predsednik Emmanuel Macron in dejal, da Francija "nasprotuje vsem oblikam ekstremizma in s svojimi partnerji po svetu ukrepa proti globalnemu terorizmu". Tudi Francija je v luči napada poostrila varnosti v bližini verskih objektov.
Oglasil se je tudi ameriški predsednik Donald Trump, ki ga sicer v svojem manifestu omenja 28-letni napadalec, zanj naj bi predstavljal simbol "prenovljene bele identitete in skupnega cilja".
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je izrazil upanje, da bodo vpleteni strogo kaznovani. "Napad na mirne ljudi, ki so se zbrali na molitvi, je šokanten v svoji krutosti in cinizmu," je sporočil.
Norveška premierka Erna Solberg pa je po napadu v Novi Zelandiji pozvala mednarodno skupnost k okrepljenemu boju proti vsem oblikam skrajnosti. "To kaže, da ekstremizem še vedno cveti na več koncih," je dejala.
"Seveda je zelo žalostno. Spominja na našo lastno izkušnjo z 22. julija," je dodala, pri čemer je merila na norveškega desničarskega terorista Andersa Behringa Breivika, ki je v dvojnem napadu 22. julija 2011 ubil 77 ljudi, večinoma mladih na poletnem taboru na otoku Utoya. Prav Breivik naj bi tudi navdihnil napadalca v Christchurch.
"London stoji ob strani prebivalcem Christchurcha v luči grozljivega terorističnega napada," je zapisal londonski župan Sadiq Khan, ki je ob tem napovedal poostreno varnosti v bližini mošej.
Tako pakistanski premier Imran Kan kot turški predsednik Recep Tayyip Erdogan sta ob tem opozorila na porast islamofobije po svetu: "Šokiran sem in močno obsojam teroristični napad na mošeji v Christchurchu na Novi Zelandiji. To potrjuje, kar smo vedno govorili: da terorizem ne pozna religije," je tvitnil Kan.
Pri tem je krivdo za teroristični napad pripisal porastu islamofobije, ko so po njegovih besedah po napadih v ZDA 11. septembra 2001 muslimani postali kolektivno odgovorni za kakršnakoli teroristična dejanja, ki jih je izvedel musliman.
Na porast rasizma in islamofobije je opozoril tudi Erdogan, ko je obsodil napad in izrazil sožalje. "Naj bo Alah milosten do žrtev in nudi hitro okrevanje ranjenim," je zapisal na Twitterju.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.