Odvetnica dveh članic ruske punk-art skupine Pussy Riot, 22-letne Nadežde Tolokonikove in 24-letne Marije Aljokine, pravi, da trenutno vse sile usmerjajo v to, da država članicama, ki sta bili zaradi spornega nastopa obsojeni na dve leti zapora, ne bi vzela še otrok, piše britanski The Sunday Times.
22-letnica in 24-letnica imata obe majhne otroke. Odvetniki trdijo, da so Aljokini že ob aretaciji policisti zagrozili, da bo ostala brez štiriletnega sina Filipa. Brez skrbništva nad hčerko Gero pa bi lahko ostala tudi Tolokonikova. Še posebej zato, ker je v spornih akcijah skupine Pussy Riot sodeloval tudi njen soprog, ki je prav tako končal v zaporu.
Mož Marije Aljokine naj bi imel tako nekaj več možnosti, da vsaj on obdrži skrbništvo, saj z aktivnostmi skupine ni neposredno povezan, poleg tega naj bi bil tudi precej premožen. Kot še trdi njihova odvetnica, Nadedža in Marija otrok nista videli že vse od aretacije.
Policija išče še preostale članice skupine
Ruska policija zdaj išče še preostale članice skupine Pussy Riot, kar pomeni še dodaten pritisk na skupino, kljub javnemu neodobravanju sodbe. Osumljence sicer še niso identificirali. Policija tudi še ni sporočila, koliko oseb išče, niti ali jih želi aretirati ali samo zaslišati.
Iskalno akcijo so sicer sprožili že pred petkovo sodbo. Na protestnem nastopu je namreč sodelovalo pet članic Pussy Riot, tri med njimi pa so v petek zaradi tega obsodili na dve leti zapora. Na sojenju trojici je tožilstvo preostali dve sodelujoči na protestnem nastopu označilo za "neznani udeleženki". Ni pa jasno, ali je preiskava uperjena le proti omenjenima dvema članicama ali tudi drugim pripadnicam ženske zasedbe, katere članstvo se spreminja.
Sodba izzvala veliko ogorčenja
Sodba sodišča je sicer izzvala veliko ogorčenja predvsem po svetu. Sodnik je trojici naložil dve leti zapora. Odslužile so že pet mesecev, glede na ruske zakone pa bi po enem letu lahko zaprosile za pogojni izpust.
Članice skupine so v katedrali Jezusa Odrešenika sicer izvedle minutno 'punk molitev', v kateri so prosile "božjo mater, da prežene Putina", kritizirale pa so tudi odnos med rusko pravoslavno cerkvijo in državo. Sodišče jih je spoznalo za krive huliganstva in verskega sovraštva.
Odvzem otrok nasprotnikom politike Vladimirja Putina sicer v Rusiji očitno ni tako neverjeten dogodek, saj naj bi se tudi odvetniki aktivista Sergeja Udaltsova, ki je obtožen, da je med protesti napadel policiste, prizadevali, da mu ne bi odvzeli skrbništva.
Rusov niso navdušile
Če so Pussy Riot s svojo zgodbo razburile svet do te mere, da so po razglasitvi sodbe protesti potekali v Berlinu, Hamburgu, Madridu, Sofiji in mnogih drugih mestih, podporo pa so jim izrekli glasbeniki, kot sta Madonna in Paul McCartney, pa Rusi večinoma niso stopili na stran trojice.
Sodeč po raziskavi, ki jo je izvedel neodvisni moskovski center Levada, je 55 odstotkov Rusov tudi po sodbi podpiralo delo sodišča, menili so, da je delovalo neodvisno. Pet odstotkov jih je dejalo, da po sodbi še bolj zaupajo ruskim sodiščem, le 18 odstotkov pa jih je menilo, da je sodbo diktiral ruski politični vrh, 12 odstotkov pa jih ruskim sodiščem tudi drugače niti slučajno ne zaupa.
Ko so jih vprašali, kakšno kazen dekleta zaslužijo, pa je okoli 30 odstotkov tistih, ki so imeli mnenje, podprlo prisilno delo, 26 odstotkov zaporno kazen, le pet odstotkov pa jih je nasprotovalo vsaki kazni.
Čeprav Rusi svojega predsednika še vedno podpirajo, pa Levanda ugotavlja, da podpora kopni tudi njemu. Z 48 odstotki je trenutno rekordno nizka, medtem ko ga je še pred nekaj meseci podpiralo 60 odstotkov Rusov.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.