Tujina

Ministri zasedali na zlatem pesku

Ulan Bator, 29. 08. 2010 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Da bi opozorili na problem podnebnih sprememb, so se ministri mongolske vlade zbrali v puščavi Gobi. “Pred petimi leti so v tej dolini pridelovali številne užitne rastline,” je na pustih peščenih sipinah dejal minister za socialno politiko.

Mongolska vlada se je v petek sestala na seji, ki pa ni bila povsem običajna. Pripravili so jo namreč v puščavi Gobi, s čimer so želeli opozoriti na problem podnebnih sprememb, ki botrujejo tudi širjenju puščav po svetu.

Puščava Gobi
Puščava Gobi FOTO: Reuters

Ministri so tako zasedali v peščeni dolini v provinci Južni Gobi, okoli 670 kilometrov južno od prestolnice Ulan Bator. Ministri, oblečeni v obleke in kravate, so v puščavo prispeli po 15 ur trajajočem potovanju ter za mizo, postavljeno na zlatem pesku, razpravljali o podnebnih spremembah.

"Mongolija občuti vpliv globalnih klimatskih sprememb," je poudaril premier Batbold Sukhbaatar. Ob tem je spomnil na minulo zimo, ki je bila v Mongoliji najhujša v zadnjih desetletjih in je botrovala poginu petine živine v državi. Vlada je globalnemu segrevanju pripisala tudi zmanjšanje količine padavin ter vse pogostejše pojavljanje naravnih nesreč in suš.

Čeprav je vlada zasedala sredi peščenih sipin, je bila na istem mestu še pred nekaj leti zemlja plodna. "Pred petimi leti so v tej dolini pridelovali številne užitne rastline, peščenih sipin je bilo manj," je dejal vodja socialne politike v provinci Južni Gobi Badarch ter izpostavil, da peščene sipine vsako leto zasedejo večji del ozemlja.

Mongolski minister za okolje in turizem Gansukh Luumed pa je izpostavil, da je ogrožen tradicionalni način življenja mongolskih pastirjev. "Globalne klimatske spremembe pospešujejo proces širjenja puščav v Mongoliji. Trenutno je ta pojav prisoten na okoli 70 odstotkih mongolskega ozemlja," je pojasnil.

Mongolska vlada sicer ni prva, ki je želela pritegniti pozornost s srečanjem na lokaciji posebnega okoljskega pomena. Decembra lani je nepalska vlada sestankovala na pobočju Mount Everesta, s čimer so opozorili na taljenje ledenikov, vlada na Maldivih pa je še pred tem oktobra pripravila sejo pod morsko gladino in tako opozorila na dviganje morske gladine.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User481607
29. 08. 2010 22.23
Črno bo tako dolgo dokler ne bomo razumeli da sami iščemo poduk.Mehanizem je nekaterim znan,drugi nočejo poslušat.Zato je še vedno tako.Zaradi kosa mesa nam grozi da bomo ob vse !!! Če bi znanstvo vedelo kaj počne bi bilo enotno,ker bi vsi prišli do istih sklepov,a ne ?Tako samo natolcujejo nekateri,kot pri šloganju iz kavne vsedline. Razumite da ste vsi fantastični in v vas prebiva največja sila Vesolja.Mimo Njega ne gre nič.Vendar prebiva in podpira celo stvarstvo,vse živali.Zato nebi smeli gojiti in pobijati živali ! Morali bi biti ZAŠČITNIŠKI do živali.Saj so tu da nam polepšajo svet,da ECO-ravnovesje obstaja,zaradi Narave.Če živali ni,ni ECO-ravnovesja,ni Narave,ne bo nas !!! Logično.To je Njegova stvaritev Otroci Boga.Zato uberite Pot Ljubezni in Sočutja in se rešite !Klimatske spremembe so samo ker z negativnimi dejanji ustvarjamo ,,Davek v krvi,,.Pobijamo,Mi ,ki smo Krona Stvarstva.Nehajmo in zadeve se uredijo v nekaj tednov.Tako enostavno,preveč za Trdosrčne v Želazni srajci Navade.Odvadite se pobijanja.Zdaj !Pomagajte rešiti Planet,že zaradi naših otrok !50 000 000 naprednejših Civilizacij je že padlo na istem ispitu!A rabimo tudi Mi? Ljubezen in Sočutje vsem želim !...,
User505415
29. 08. 2010 16.58
Kar sosedne Kitajce naj vprašajo, če njihova država le z 1200 milioni prebivalcev kaj prispeva k podnebnim spremembam.