Mongolska vlada se je v petek sestala na seji, ki pa ni bila povsem običajna. Pripravili so jo namreč v puščavi Gobi, s čimer so želeli opozoriti na problem podnebnih sprememb, ki botrujejo tudi širjenju puščav po svetu.

Ministri so tako zasedali v peščeni dolini v provinci Južni Gobi, okoli 670 kilometrov južno od prestolnice Ulan Bator. Ministri, oblečeni v obleke in kravate, so v puščavo prispeli po 15 ur trajajočem potovanju ter za mizo, postavljeno na zlatem pesku, razpravljali o podnebnih spremembah.
"Mongolija občuti vpliv globalnih klimatskih sprememb," je poudaril premier Batbold Sukhbaatar. Ob tem je spomnil na minulo zimo, ki je bila v Mongoliji najhujša v zadnjih desetletjih in je botrovala poginu petine živine v državi. Vlada je globalnemu segrevanju pripisala tudi zmanjšanje količine padavin ter vse pogostejše pojavljanje naravnih nesreč in suš.
Čeprav je vlada zasedala sredi peščenih sipin, je bila na istem mestu še pred nekaj leti zemlja plodna. "Pred petimi leti so v tej dolini pridelovali številne užitne rastline, peščenih sipin je bilo manj," je dejal vodja socialne politike v provinci Južni Gobi Badarch ter izpostavil, da peščene sipine vsako leto zasedejo večji del ozemlja.
Mongolski minister za okolje in turizem Gansukh Luumed pa je izpostavil, da je ogrožen tradicionalni način življenja mongolskih pastirjev. "Globalne klimatske spremembe pospešujejo proces širjenja puščav v Mongoliji. Trenutno je ta pojav prisoten na okoli 70 odstotkih mongolskega ozemlja," je pojasnil.
Mongolska vlada sicer ni prva, ki je želela pritegniti pozornost s srečanjem na lokaciji posebnega okoljskega pomena. Decembra lani je nepalska vlada sestankovala na pobočju Mount Everesta, s čimer so opozorili na taljenje ledenikov, vlada na Maldivih pa je še pred tem oktobra pripravila sejo pod morsko gladino in tako opozorila na dviganje morske gladine.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.