Spomnimo, da pred makedonsko mejo število ljudi, ki želi to državo prečkati in nadaljevati pot v EU, narašča. Oblasti spuščajo naprej le tiste, ki so iz Sirije, Afganistana in Iraka, torej držav, kjer divjajo vojne. Vse druge obravnava kot ekonomske migrante in jim ne dovoli vstopa v državo.
Zato se množica pred mejo veča, napetosti se stopnjujejo, ljudje protestirajo. Razmere so obupne, saj množica čaka v blatu in zimskih razmerah, ljudje protestirajo, zatekajo se k samopoškodovanju, gladovnim stavkam ...
Številni opozarjajo, da gre za diskriminatorne poteze oblasti, saj ima vsaka oseba po ženevski konvenciji pravico zaprositi za azil v drugi državi, in sicer ne glede na državljanstvo, nacionalnost, raso, versko pripadnost, spolno pripadnost in drugo.
Prebežniki v policiste metali kamenje
Tudi danes je prišlo do incidenta med prebežniki, ki jih ne spustijo v Makedonijo, in policisti, ki so postavljali ograjo. Jezni prebežniki so začeli metati kamenje in druge predmete na policiste in jih več ranili. Po navedbah tujih medijev so policisti odgovorili s šok granatami.
Po zadnjih podatkih je bilo v incidentu ranjenih 18 policistov, štiri, ki so utrpeli resnejše poškodbe, so zadržali v bolnišnici v Gevgeliji, je poročala makedonska tiskovna agencija Mia. O morebitnih poškodbah med prebežniki, ki so ujeti na nikogaršnjem ozemlju med Makedonijo in Grčijo, ni podatkov.
Po podatkih makedonskega notranjega ministrstva je bilo poškodovanih tudi nekaj policijskih vozil, zdaj pa so se razmere umirile.
Makedonska vlada miri: Meja ostaja odprta
Danes je tiskovni predstavnik makedonske vlade Aleksandar Gjorgjiev dejal, da je namen ograje usmerjanje ljudi k zakonitim mejnim prehodom, kjer jih bodo registrirali in jim nudili oskrbo. "Radi bi poudarili, da meja ostaja odprta. Vsem, ki prihajajo z vojnih območij, bomo dovolili vstopiti v državo in jo prečkati, tako, kot smo to počeli do sedaj," je še poudaril Gjorgjiev.
Neimenovani vir blizi vlade pa je dejal, da gre za preventivni ukrep, saj si želijo boljšega nadzora na meji.
Vojaki v zemljo postavljajo železne palice, visoke okoli treh metrov. Dolžina ograje še ni znana, vojska pa jo trenutno postavlja blizu mejnega prehoda Gevgelija.
Begunski center v Špilju je prazen
Razmere pri nas pa so trenutno bolj mirne. Zbirni centri za begunce na slovensko-avstrijski meji so bili danes dopoldne že tretji dan zapored skoraj povsem prazni, tako v Šentilju in Gornji Radgoni, kot so sporočili iz avstrijske policije pa tudi na njihovi strani v Špilju in Bad Radkesburgu.
Protestni shod
Trenutno zatišje v Špilju je danes zmotil nov protestni shod skupin, ki nasprotujejo sprejemu migrantov v Avstrijo. To je bil že za četrti protest v zadnjem obdobju, ki ga je pripravilo desničarsko gibanje Identitären.
Shoda se je po podatkih policije udeležilo okoli 450 ljudi, minil pa je brez incidentov, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA.
Protestniki so na glavnem transparentu migrantom sporočali, da Evropa ne bo njihov dom. Nosili so avstrijske, pa tudi slovenske, švicarske in italijanske zastave ter z napisi in vzklikanjem sporočali, da ne želijo šeriata v Evropi, da je Evropa trdnjava ter da so za domovino, svobodo in tradicijo, multikulturalizma pa je konec.
Tokrat ni bilo vzporednega shoda levičarskih skupin, kot pred dvema tednoma, ko je prišlo do nasilja, v katerem je bilo poškodovanih 80 avtomobilov.
V Dobovo danes trije vlaki z okoli 3000 migranti
V sprejemnem centru v Dobovi so zvečer sprejeli nov vlak z okoli 1000 migranti, v Šentilju pa je bilo ob 18. uri nekaj manj kot 1000 migrantov. Na mejni prehod Dobova sta pred tem prispela dva vlaka s po okoli 1000 migranti, ki so jih po opravljenih policijskih postopkih ter humanitarni oskrbi prepeljali proti Šentilju in Karavankam.
V Slovenijo je od 16. oktobra do danes po podatkih policije zvečer vstopilo 272.735 migrantov, državo pa je od 20. oktobra zapustilo 261.394 migrantov, od tega danes po navedbah ministrstva za notranje zadeve 1217.