Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je po poročanju državnih medijev priplezal na najvišjo goro v državi. Na 2750 metrov visoko goro, ki velja za sveto, je prispel v družbi pilotov in strankarskih veljakov.
Dosežek dokazujejo tudi s fotografijami, kako voditelj stoji na s snegom prekriti gori, za njim vzhajajoče sonce, na eni izmed fotografij pa je videti tudi snežno nevihto. Vsekakor se oko (tudi neizkušenega planinca) ustavi na Kim Džong Unovi obutvi, no, mogoče so ga nosili, a o tem ne poročajo.
''Vzpon na goro Paektu nam daje intelektualni navdih, močnejši od vsega jedrskega orožja,'' je vojakom dejal Kim Džong Un. Sam obisk je bil po navedbah severnokorejskih medijev sicer namenjen srečanju s piloti ljudske armade, ki so se urili na območju.
Na gori naj bi se rodil Unov oče Kim Džong Il, čeprav zgodovinarji menijo, da je bil dejansko rojen v Rusiji. Vulkanska gora leži na meji s Kitajsko in je del propagande, ki poveličuje klan voditeljev.
V primerjavi z nekaterimi dosežki severnokorejskih voditeljev, je vzpon na goro skorajda zanemarljiv. Nedavno so zatrdili, da je Kim Džong Un znal avtomobil voziti že pri treh letih. Njegov oče Kim Džong Il, ki je vladal do smrti leta 2011, pa je denimo zadel 11 lukenj na golfu, čeprav ga je igral prvič.
Mladi voditelj posnema svoje predhodnike in tako obiskuje vojaške baze, tovarne, šole in vse drugi pomembne točke. Tako se ljudem kaže kot moški poln energije, pravijo analitiki.
Država je sicer v globoki gospodarski krizi, dve tretjini oziroma okoli 16 milijonov prebivalcev se sooča s pomanjkanjem hrane. V državi so raje izbrali opremljanje vojske in razvijanje jedrskega orožja kot pa da bi pomagali svojim ljudem, so zatrdili v poročilu Združenih narodov. Ogromne vsote denarja pa so namenjene tudi nadaljnjemu grajenju kulta osebnosti voditelja države.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.