Al Jezeera je poročala, da so iz Tripolija vzletela tri zasebna letala, ki so v lasti Moamerja Gadafija. Na njih so bili odposlanci libijskega režima.
Eno letalo je pristalo najprej na Malti, kjer naj bi se odposlanci srečali s tamkajšnjimi oblastmi, nato pa pot nadaljevalo proti Portugalski. Gadafijev odposlanec se je tam srečal s portugalskim zunanjim ministrom in mu predstavil libijski pogled na konflikte v severnoafriških državah. "Zunanji minister Luis Amado se je odločil, da se bo danes v Lizboni srečal z libijskim odposlancem, na prošnjo slednjega. Namen srečanja je bil, pridobiti informacije o razmerah v Libiji," so sporočili z ministrstva.
Italijanski zunanji minister Franco Frattini pa je povedal, da naj bi libijski odposlanci odleteli tudi v Bruselj. Izjava je sledila poročilu, da je drugo letalo z Gadafijevim sporočilom odletelo v Kairo. Frattini je izpostavil, da oba obiska kažeta, da vse poteka tekoče, opozoril pa je tudi, da na smejo prezgodaj ukrepati. "Ne vem, o čem bodo govorili v Kairu, ne vem, kdo se bo srečal v Bruslju, a vse to moramo upoštevati,“ je dejal.
Predstavnik za stike z javnostmi na italijanskem ministrstvu za zunanje zadeve pa je dejal, da Frattini nima nobenih posebnih podatkov ali podrobnosti o letih, razen tistih, ki jih je slišal v medijih.
Na letalu, ki je pristalo v Kairu, je potoval Abdelrahman al-Zawi, eden najbližjih Gadafijevih sodelavcev, zadolžen za nabavo in logistiko.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy pa se bo jutri srečal z dvema odposlancema libijskih upornikov. Na srečanju bodo razpravljali o stanju v Libiji, predvsem o humanitarni situaciji in delovanju nacionalnega sveta. Tudi Gadafijevi odposlanci so se obrnili na Pariz, a tam nad srečanjem niso bili navdušeni.
Srditi boji med uporniki in Gadafijevimi podporniki
Uporniki so ponovno zasedli glavni trg v Zaviji, pravijo priče. Gadafijeve sile so se morale umakniti, a še nadzorujejo glavno cesto, saj so od mesta oddaljene približno en kilometer. Zdravnik, ki je v mestu, je povedal, da je danes umrlo najmanj 40 ljudi. Med mrtvimi so številni Gadafijevi vojaki, tudi dva častnika, in sicer general ter polkovnik.
Tudi včerajšnji dan je v Zaviji minil v znamenju bombardiranja, medtem ko so mesto obkolili tanki. Glavna bolnišnica v mestu naj bi imela polne roke dela z ranjenci. "Ne vem, koliko je mrtvih – Zavijo so spremenili v mesto pepela," je priča dejala britanskemu BBC. Sky News pa poroča, da se prebivalci še vedno borijo za svoje preživetje. V Zaviji je njihova novinarska ekipa, ki je na lastni koži občutila, kako je, če si obkoljen. "Na lastne oči smo videli, kako sile Moamerja Gadafija streljajo na mirne protestnike,“ piše novinar Alex Crawford. "Videli smo, kako tanki streljajo na stanovanjske stavbe," dodaja Crawford, ki opisuje tudi, da je ekipa našla zatočišče v mošeji, medtem ko so Gadafijeve sile streljale na minaret.
Intenzivni spopadi se nadaljujejo tudi v naftnem pristanišču Ras Lanuf na vzhodu Libije. Po poročanju Al Jazeere so najmanj tri bombe zadele naftni terminal. V včerajšnjih bojih naj bi bilo ranjenih najmanj 30 ljudi.
Uporniško gibanje je prebivalcem Bengazija sporočilo, da so ponovno zavzeli Bin Džavad. Novinar, ki se je pogovarjal z uporniki iz mesta, pa je povedal, so revolucionarji po težkih spopadih napredovali proti mestu, a ga niso dosegli.
Vse je v rokah Združenih narodov
Zaostrovanje situacije v Libiji pa ustvarja vse večji pritisk na mednarodno skupnost, da prepreči humanitarno krizo v omenjeni državi.
Kakršna koli intervencija v Libiji pa bi po mnenju ZDA in Velike Britanije morala imeti široko podporo mednarodne skupnosti. Ameriški predsednik Barack Obama in britanski premier David Cameron sta se po telefonu pogovarjala o možnih odgovorih na krizo v Libiji, glavno vprašanje pa ostaja, ali bo mednarodna skupnost uvedla prepoved letenja.
Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton je dejala, da je odločitev o prepovedi letov v rokah Združenih narodov. "Mislim, da je pomembno, da ZDA niso tiste, ki vodijo to akcijo, saj so željo po zaprtju zračnega prostora izrazili prebivalci Libije sami," je dejala. "Zahteva ne prihaja od zunaj in ne prihaja od neke zahodnjaške sile ali neke zalivske države, ki pravi, 'to pa zdaj moramo storiti',“ je dodala.
Podobno mnenje kot Clintonova deli tudi britanski zunanji minister William Hague, ki je dejal, da je prepoved letov sicer praktična možnost, ki pa potrebuje jasno zakonsko podlago. Hkrati bi za takšno potezo morali obstajati vidni pogoji, poleg mednarodne pa bi morala imeti tudi široko podporo v regiji.
Gadafi: Upornikom možgane oprala Al Kaida
Gadafi je sicer včeraj v govoru na libijski televiziji upornike in vodje opozicije vnovič označil za izdajalce. Govoril je pred polno sobo podpornikov in izpostavil, da se vse skupaj dogaja zato, ker so upornikom možgane oprali člani Al Kaide.
Včeraj zvečer je sicer Gadafi, ki so ga varovali močno oboroženi varnostniki, prišel v enega izmed hotelov v Tripoliju, kjer je televizijskima postajama iz Turčije in Francije dal intervju. V intervjuju za francosko televizijo LCI je zahodne države, med njimi predvsem Francijo, obtožil kolonializma, saj jim je Libija privlačna zaradi nafte.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.