uporniki

Poskus vrnitve kralja na prestol, dva Nepalca ubita
30. 03. 2025 08.03Nepalska vlada preiskuje nasilje med petkovim shodom privržencev nekdanjega kralja, ki so zahtevali obnovo ustavne monarhije. Ubiti sta bili vsaj dve osebi, najmanj 112 je ranjenih.

Izrael prebudili alarmi: prestregli drugo raketo iz Jemna
20. 03. 2025 06.42Izrael je prestregel raketo iz Jemna, še preden je ta vstopila na izraelsko ozemlje, so sporočili iz izraelske vojske. Raketa je sprožila zračni alarm v več delih države, poročil o škodi ali žrtvah pa ni.

ZDA nadaljujejo napade na hutijevce, ti odgovarjajo: napadli ameriško letalonosilko
17. 03. 2025 08.39ZDA so sporočile, da nadaljujejo napade na cilje uporniških hutijevcev v Jemnu. V njih je bilo po najnovejših podatkih hutijevcev ubitih 53 ljudi, med njimi pet otrok. Hutijevci medtem trdijo, da so izvedli dva napada na ameriško letalonosilko v Rdečem morju.

Pokol Alavitov in kristjanov v Siriji, EU: Krivi so Asadovi privrženci
10. 03. 2025 09.28Krvav konec tedna v Siriji je vzel več kot 1000 življenj. Splet so preplavili posnetki trupel in tudi usmrtitev sirskih kristjanov, Alavitov in pripadnikov drugih islamskih manjšin. Gre za oster odgovor vlade v Damasku na upor lokalnega prebivalstva in privržencev nekdanjega predsednika Asada. Več civilistov se je pred pokoli zateklo v rusko vojaško oporišče v Latakiji. ZDA in Rusija sklicujeta izredno sejo Varnostnega sveta ZN, EU pa medtem za pokole krivi privržence Asada.

V Siriji ubitih več kot 830 civilistov, predsednik poziva k miru
09. 03. 2025 19.48Sirski predsednik Ahmed al Šara je pozval k miru in nacionalni enotnosti po večdnevnih spopadih med varnostnimi silami in privrženci nekdanjega predsednika Bašarja al Asada, v katerih je bilo po najnovejših podatkih ubitih več kot tisoč ljudi, od tega 830 civilistov iz alavitske manjšine. Kasneje je odredil preiskavo pobojev civilistov.

Se Sirija pogreza v nov krog državljanske vojne? Več kot 100 mrtvih
07. 03. 2025 08.32Kljub padcu Asada, vojne v Siriji ni konec. Spopadi in nasilje se nadaljujejo v več delih države. V provinci Latakija so izbruhnili boji med privrženci Asada in pripadniki vladnih sil, v katerih je bilo ubitih več kot 120 judi, še več pa je ranjenih. Varnostne sile naj bi v enem dnevu usmrtile 52 pripadnikov alavitske manjšine.

Pogrom nad Johnom Legendom zaradi napovedanega koncerta v Ruandi
26. 02. 2025 10.00John Legend se je znašel pod plazom kritik zaradi napovedanega koncerta v Ruandi. Mnogi so namreč mnenja, da je nastop v državi, ki je vpletena v vojno v sosednji Demokratični republiki Kongo, sporen.

'Ponoči je prišel ruski oficir in ukazal, da moramo takoj oditi iz Damaska'
11. 02. 2025 09.23Prvič po strmoglavljenju nekdanjega sirskega voditelja Bašarja al Asada se je oglasil njegov 23-letni sin Hafez, ki je na družbenem omrežju opisal zadnje dneve, ki jih je družina preživela v Siriji. Vse do zadnjega se Asadovim ni zdelo, da so razmere kritične, pravi, zato ne države ne Damaska niso nameravali zapustiti. Toda ukaz o evakuaciji je prišel iz Moskve.

300 romunskih plačancev ujetih med vojno vihro v Kongu
30. 01. 2025 19.11Romunska vlada je znova sklicala krizni odbor, da bi iz Konga rešila na stotine plačancev podjetnika Horaiuja Potre, "telesnega stražarja" zmagovalca razveljavljenih volitev v Romuniji Calina Georgescuja. Plačance so uporniki zajeli v bazi Združenih narodov.

V Sirijo prvič po padcu Asada prispela ruska delegacija
28. 01. 2025 16.41V Damask je prispela prva uradna ruska delegacija, odkar so sirski uporniki pod vodstvom islamistov decembra lani strmoglavili režim Bašarja al Asada, dolgoletnega predsednika in zaveznika Moskve.

Zunanji ministri tudi o omilitvi sankcij proti Siriji
27. 01. 2025 06.59Zunanji ministri držav članic EU bodo v Bruslju med drugim razpravljali o omilitvi sankcij proti Siriji, kjer so decembra lani uporniške skupine strmoglavile predsednika Bašarja al Asada. Na dnevnem redu imajo še nadaljnjo podporo Ukrajini, vključno s podaljšanjem sankcij proti Rusiji. Govorili bodo tudi o prihodnjih odnosih z ZDA.

ZN po izraelskih napadih na Jemen izrazili zaskrbljenost in pozvali k zadržanosti
27. 12. 2024 09.06Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je nedavno stopnjevanje spopadov med jemenskimi hutijevci in Izraelom ter četrtkove zračne napade izraelske vojske na letališče v Sani, kjer se je tedaj nahajal tudi vodja Svetovne zdravstvene organizacije, označil za posebej zaskrbljujoče. Vse vpletene strani je znova pozval k zadržanosti.

Na letališču v Jemnu v času napada tudi generalni direktor WHO
26. 12. 2024 16.24Iz Jemna poročajo o zračnih napadih v prestolnici in pristaniškem mestu na zahodu države. Odgovornost za napade je prevzel Izrael, ki je sporočil, da so bile njihove tarče vojaška infrastruktura Hutijev. Med drugim naj bi napadli glavno mednarodno letališče, vojaško oporišče in elektrarno. V času napada na letališče v Sani pa se je tam nahajal tudi Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, ki pa v napadu ni bil poškodovan.

Moskva zavrača očitke: Bašar al Asad ni zaprt in se ne ločuje
24. 12. 2024 11.27Žena odstavljenega sirskega predsednika Bašarja al Asada se ne želi ločiti od svojega moža, se je na govorice, da je 49-letna Asma v Moskvi že vložila vlogo za razvezo, odzval tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov. Prav tako je zavrnil navedbe, da naj bi Bašarju v Rusiji strogo omejili gibanje in mu zaplenili vse premoženje.

Asma al Asad naj bi v Moskvi vložila vlogo za ločitev
23. 12. 2024 09.23Po padcu režima Bašarja al Asada naj bi bil blizu konca tudi njegov zakon. Po poročanju medijev naj bi 49-letna Asma al Asad že vložila zahtevo za ločitev. Trenutno se sicer oba nahajata v Moskvi, kamor se je družina zatekla po tem, ko so sirski uporniki odstavili režim 59-letnega Asada. Esma naj bi si želela nazaj v London, prav tako naj ne bi bila zadovoljna z zdravljenjem v Rusiji.

V Siriji se nadaljuje oblikovanje prehodne vlade
22. 12. 2024 13.46Sirski islamistični uporniki, ki so pred dvema tednoma strmoglavili predsednika Bašarja al Asada, nadaljujejo oblikovanje prehodne vlade, ki jo vodi Mohamed al Bašir. Za zunanjega ministra so imenovali Asada Hasana al Šibanija, obrambni minister pa bo Muraf Abu Kasra.

'Osvobojeni' zapornik je nekdanji skorumpirani obveščevalec
17. 12. 2024 13.11Ameriška medijska hiša CNN je pred dnevi objavila prispevek reševanja zapornika iz skrivnega sirskega zapora. Prispevek znane novinarke Clarisse Ward je takoj po objavi sprožil številne kritike, da naj bi bil neavtentičen in zaigran, prejel tudi opombo skupnosti družbenega omrežja X. Sedaj je postalo znano, da rešeni moški v resnici nekdanji sodelavec režima, ki je bil še v času Asada zaprt zaradi izsiljevanja in korupcije.

Prvi odziv Asada: Moj odhod iz Sirije ni bil načrtovan. Evakuacijo je ukazala Rusija
16. 12. 2024 11.14Strmoglavljeni sirski predsednik Bašar al Asad je sporočil, da njegov odhod iz Sirije ni bil načrtovan in da je Moskva zahtevala njegovo evakuacijo. V svoji prvi izjavi po odstavitvi je Asad še zatrdil, da nikdar ni razmišljal o odstopu in da je Sirija, kjer so trenutno na oblasti uporniki, zdaj v rokah teroristov.

Negotova prihodnost družine Bašarja al Asada
14. 12. 2024 16.16Zdaj, ko uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham oblikujejo prehodno vlado, je prihodnost odstavljenega predsednika Bašarja al Asada, njegove žene in njunih treh otrok negotova. Pobegnili so v Rusijo, kjer so jim ponudili azil, a kaj jih čaka? Malo verjetno je, da bo Asad zapustil Rusijo in odšel v državo, kjer bi ga lahko izročili nazaj Siriji ali kateri koli drugi, ki bi ga lahko obtožila kaznivega dejanja.

Uporniki odkrili Asadovo skladišče, napolnjeno z drogami
13. 12. 2024 20.46Po padcu sirskega režima Bašarja al Asada, ki je pobegnil v Rusijo, so islamistični uporniki zavzeli tudi njegove vojaške baze in distribucijska središča, v katerih so odkrili ogromne količine droge kaptagon. Ta je bila prepakirana in skrita v elektronskih napravah ter pripravljena, da jo odpošljejo na trg.

Zmagovalka Turčija, dobitnik Izrael, poraženec Iran, Rusija si skuša oprati roke
13. 12. 2024 10.23Je 13-letne državljanske vojne v Siriji konec? Malo verjetno. Je pa brez dvoma zaprto veliko poglavje z naslovom Bašar al-Asad. Kdo so zmagovalci in poraženci ob strmoglavljenju oblasti družine, ki je Siriji vladala od leta 1971?

Med ujetniki v Damasku našli tudi 29-letnega Američana
12. 12. 2024 15.57Med iskanjem ameriškega novinarja, ki naj bi bil v Siriji zaprt od leta 2012, so domačini naleteli na nekega drugega Američana. 29-letnik je bil med ujetniki zloglasnega zapora v Damasku, ki so jih izpustili po padcu Asadovega režima. Zaprt naj bi bil od maja.

Sirijec, znan po 'selfiju' z Angelo Merkel, ne želi zapustiti Nemčije
12. 12. 2024 11.25Sem Berlinčan, tu sem si ustvaril življenje in ne želim oditi, je glede morebitne vrnitve v Sirijo po nedavnem padcu režima predsednika Bašarja al Asada dejal 27-letni Anas Modamani. Pred devetimi leti je pred vojno v Siriji zbežal v Nemčijo in zaslovel zaradi fotografije s takratno nemško kanclerko Angelo Merkel, ki je obkrožila ves svet.

Slovenija po padcu režima v Siriji ne ustavlja prošenj za mednarodno zaščito
11. 12. 2024 12.28Slovenija ne ustavlja postopkov obravnave prošenj za mednarodno zaščito, bo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije znova preučila spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka, je danes sporočilo notranje ministrstvo.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah
10. 12. 2024 15.30Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

'Klavnica' v Damasku: iskali podzemno etažo zaporniških celic, našli niso nikogar
10. 12. 2024 11.41Po padcu sirijskega režima Bašarja al Asada se je več tisoč Sircev najprej odpravilo proti zaporu Sednaya na obrobju Damaska. Kraj je znan po vseh svojih grozotah, mnogi so ga poimenovali 'klavnica', v njem pa je bilo zaprtih več deset tisoč političnih nasprotnikov režima. Številni so umrli zaradi lakote, bolezni ali med množično usmrtitvijo, druge so mučili in pretepali. Objekt v obliki črke Y naj bi imel tudi podzemno etažo zaporniških celic, zato so v iskalni akciji razbijali tudi beton in pregledali vse jaške, da bi jo dosegli. A našli niso nikogar, dolgoletna agonija družin, ki ne vedo, kaj se je zgodilo z njihovimi svojci v zaporu, se tako nadaljuje.

Prioritete na mestu, sirska nogometna zveza zamenjala grb in barvo dresov
09. 12. 2024 13.27V Siriji je režim Bašarja al Asada po desetletjih njegove vladavine padel. Uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam so zavzeli Damask, nadaljevali z osvobajanjem ljudi iz zaporov, postavljanjem vodstvene infrastrukture, al Asad pa naj bi pobegnil v Moskvo. Med prioritetami novega režima se je znašla tudi tamkajšnja nogometna zveza.

Asadu azil v Rusiji odobril Putin, kje točno se nahaja, ne razkrivajo
09. 12. 2024 06.19Potem ko so uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam zavzeli Damask, se nadaljuje osvobajanje ljudi iz zaporov. Med njimi je tudi zloglasni zapor Sednaja v prestolnici, od koder prihajajo poročila o številnih zaprtih v skritih podzemnih celicah. Na zahtevo Rusije, kamor se je zatekel Asad, pa se bo za zaprtimi vrati sestal tudi Varnostni svet ZN.

Prihodnost Sirije v rokah razdrobljenih uporniških skupin
09. 12. 2024 11.15Svetovni voditelji po odstavitvi predsednika Bašarja al Asada upajo na stabilno prihodnost Sirije. Ta bo odvisna predvsem od uporniških skupin, ki so tokrat delovale enotno z enim skupnim ciljem, vendar so v svojem bistvu razdrobljena mešanica skupin z nasprotujočimi si ideologijami in dolgoročnimi ambicijami.

Po skoraj 14 letih državljanske vojne v Siriji padec Asadovega režima
09. 12. 2024 11.02Državljanska vojna v Siriji, ki jo je pred skoraj 14 leti sprožilo zatrtje protivladnih protestov, je terjala več kot pol milijona smrtnih žrtev, z domov pognala milijone ljudi, državo pa razdelila na več območij vpliva. V zadnjih dneh je doživela nepričakovan zasuk s padcem režima Bašarja al Asada. Sledi kronologija glavnih dogodkov vojne.