Tujina

Francosko-nemški dogovor: 'Druga faza življenja naše skupne valute'

Berlin, 20. 06. 2018 12.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, V.Š.
Komentarji
8

Dogovor o proračunu območja z evrom med nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom po besedah slednjega začenja "drugo fazo v življenju naše skupne valute". A več ključnih vprašanj ostaja odprtih. "Naj povem pragmatično. Ko je predlog preveč natančen, to lahko deluje kontraproduktivno," opozarja Macron.

Pariz in Berlin želita novi proračun območja z evrom vzpostaviti do leta 2021. Financiral naj bi investicije v območju s skupno valuto in še posebej podprl revnejše države članice. Tako bi se območje z evrom lahko uspešneje odzvalo na razlike med gospodarstvi, je po srečanju z Angelo Merkel v Nemčiji dejal Emmanuel Macron.

Berlin zatrl idejo o finančnem ministru

Proračun naj bi imel lastno upravljalsko strukturo in bil "resnični proračun z letnimi prihodki in izdatki", je dejal francoski voditelj. Ni pa želel govoriti o velikosti takšnega proračuna, saj naj bi o tem razpravljali z drugimi članicami območja.

Odprto je tudi vprašanje zagotavljanja prihodkov proračuna, je dodala Merklova. Med možnostmi so direktni prispevki držav članic, davek na finančne transakcije ali sredstva EU.

Macron in Merklova sta se v dogovoru srečala 'na pol poti'.
Macron in Merklova sta se v dogovoru srečala 'na pol poti'. FOTO: AP

Merklova in Macron sta se z dogovorom srečala na pol poti. Macron je sprva želel tako skupnega finančnega ministra območja z evrom kot tudi proračun. Idejo o ministru je Berlin že zatrl.

Na drugi strani je Nemčija izražala precej pomislekov, da bi proračun območja skupne valute pomenil nezaželeno podporo državam, ki odlašajo z reformami in zaostajajo za vodilnimi članicami območja z evrom. V zadnjem obdobju se je Merklova omehčala pod pogojem, da bi šlo za proračun v višini "nižjega ranga dvomestnih milijardnih evrskih številk".

Pritrditi mora še 17 članic evrskega območja

Čeprav je na svojo stran pridobil Merklovo, pa Macrona sedaj čaka še precej dela z drugimi od skupno 19 članic območja z evrom, ki morajo prav tako pritrditi skupnemu proračunu. Viri v Bruslju so jasni, da "nekatere države ne bodo zadovoljne." Konkretnih držav pri tem ni bilo omenjenih, je pa med drugim nestrinjanje s takimi idejami v preteklosti izrazil nizozemski premier Mark Rutte.

Merklova pa se bo morala za skupni proračun območja z evrom boriti tudi v svojih vrstah. Bavarski ministrski predsednik Markus Söder iz vrst CSU ji je namreč danes očital, da je popustila pri proračunu območja z evrom v zameno za napredek pri dogovoru o reševanju migrantskega vprašanja. "Ne moremo tlakovati poti za dodatne proračune v senci ali skušati zamajati stabilnosti valute," je bil oster.

Pariz in Berlin še vsak sebi, Macron se vzdržuje izjav

Macron se sicer v javnosti strateško še vzdržuje izjav o podrobnostih morebitnega proračuna. Je pa nekaj več o francoskih željah izdal francoski gospodarski in finančni minister Bruno Le Maire. Za radio Franceinfo je pojasnil, da bi Francija želela začeti s proračunom v višini "0,2, 0,4, 0,5" odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Ko so ga povprašali o konkretni številki, je dejal, da bi vsota med 20 in 25 milijard evri služila kot "dobro izhodišče" - to bi bilo 0,2 odstotka skupnega BDP 19 držav z evrom.

Francoski finančni minister Bruno Le Maire je dejal, da bi 20 do 25 milijard evrov, kar je 0,2 odstotka BDP držav z evrom, v skupnem proračunu služilo kot dobro izhodišče.
Francoski finančni minister Bruno Le Maire je dejal, da bi 20 do 25 milijard evrov, kar je 0,2 odstotka BDP držav z evrom, v skupnem proračunu služilo kot dobro izhodišče. FOTO: AP

Le Maire je ob tem povedal, da sta pri vprašanju višine proračuna Pariz in Berlin še vsaksebi.

Ob skupnem evrskem proračunu sta se Merklova in Macron zavzela tudi za krepitev evropskega reševalnega mehanizma ESM. Ta naj bi postal evropska različica Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki bi lahko v sili posojal državam v krizah, ki niso povezane z njihovo zadolženostjo.

Podprla sta še idejo harmonizacije na področju obdavčitve podjetij po celotnem območju z evrom in uvedbe digitalnega davka do konca leta 2018. Takemu davku med drugim ostro nasprotujeta Irska in Luksemburg, ki menita, da bi s tem uničili njuno konkurenčno prednost pri privabljanju velikih tehnoloških multinacionalk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

blazter
21. 06. 2018 08.04
+2
Al83
20. 06. 2018 22.06
+2
Izgleda, da internetna nevtralnost, ki je zapisana tudi v naso ustavo v Sloviji ne bo vec obsajala. Nasi meiji in voditeji pa mislijo, da nismo vredni niti toliko, da bi nas o tem obvestili.
Al83
20. 06. 2018 22.02
+1
Kaj o strojnem cenzuriranju interneta, davku na internetne povezave in EU kontrole izrazov, ki jih bomo od zdaj naprej lahko se pisali v brskalnike drzavlani drzav EUja niste niti pisnili. O Kitajske tipu cenzure interneta, ki ga je danes po tihem sprejel 25 clanski svet EU ni bilo v nasih medijih slisati nitibesedice. Zgleda, da suznji globalisticne svetovne vlade, ki ji je uspelo okupirati ze enkontinent-EUja nimamo pravice odlocati o stvareh, ki bodo fundamentalno oklestile tako nas dostop do informacij, kot naso sposobnst medsebojnega komuniciranja.
Ramzess
20. 06. 2018 16.38
+1
Digitalni davek ... v kateri kriptovaluti pa? Česa si ne bodo še izmislili. Sicer pa je 'digitalni davek' širok pojem.
BUONcaffee
20. 06. 2018 14.05
+3
Ha, ha, ha,....evro očitno propada.
metalw
20. 06. 2018 20.47
+1
Ata_Smrk
20. 06. 2018 12.41
+12
pa borat? nakateri vlak je prestopil? Orient express?
brabusednet
20. 06. 2018 13.43
+8