Papež Frančišek, ki se te dni mudi v Združenih arabskih emiratih, je na mednarodnem srečanju pred več sto udeleženci izpostavil versko svobodo, ki ni omejena samo na svobodo obredov. Izpostavil je, da se nikogar ne sme siliti v nobeno versko prakso.
"Bog je s tistimi, ki iščejo mir. Z nebes blagoslovi vsak korak, ki je na Zemlji storjen v to smer," pa je po srečanju tvitnil Frančišek.
Papež je države na Bližnjem vzhodu pozval, naj pripadnikom različnih ver zagotovijo enake državljanske pravice.
Pri tem ni izrecno omenjal, katere vernike ima v mislih, so pa nekatere krščanske manjšine na Bližnjem vzhodu diskriminirane, prav tako šiitska manjšina v Savdski Arabiji in Bahrajnu, več deset tisoč beduinov pa v zalivskih državah nima državljanstva.
Izpostavil je tudi pomen pravice za vse, "ne samo za člane družine, rojake ali pripadnike iste vere".
Znova je obsodil vse oblike nasilja in se zavzel za mir in razorožitev ter za to, da v imenu vere ni mogoče upravičiti nobenega nasilja. "Bratstvo med ljudmi od nas, predstavnikov ver, zahteva, da zavrnemo vsakršno odobravanje besede vojna", ki je sinonim za bedo in krutost, je dejal.
"Še posebej mislim na Jemen, Sirijo, Irak in Libijo," je dejal na medverskem srečanju, ki se ga je ob drugih visokih predstavnikih Združenih arabskih emiratov udeležil tudi prestolonaslednik, šejk Mohamed bin Zajed al Nahjan. Z njim se je papež srečal že po prihodu v nedeljo, srečal pa se je tudi z vodjo egiptovskih sunitov, šejkom Ahmedom al Tajebom, ki vodi muslimanski svet starešin.
Prvi rimski škof na Arabskem polotoku
Argentinski papež, ki je prvi rimski škof na obisku v tej državi na Arabskem polotoku, ki je zibelka islama, bo zadnji dan obiska v torek na stadionu daroval mašo. Na maši pričakujejo več kot 130.000 katoličanov, ne le iz Združenih arabskih emiratov, ampak tudi iz sosednjega Omana in celo iz od vojne razdejanega Jemna.
Združeni arabski emirati sebe radi označujejo za državo verske strpnosti in kulturne raznolikosti ter kristjanom dovoljujejo opravljati obrede v cerkvah. Predsednik Šejk Kalifa bin Zajed je letošnje leto označil za leto strpnosti, njegov brat, prestolonaslednik in dejanski šef vlade, pa je 25. decembra vsem kristjanom na svetu zaželel miru in sreče. Že leta 2016 se je v Vatikanu tudi srečal s Frančiškom.
V Združenih arabskih emiratih je 80 odstotkov prebivalcev muslimanov, kristjanov pa je okoli devet odstotkov. Številni katoličani v tej državi so delavci iz Afrike, Bangladeša, Indije, Pakistana in s Filipinov, nekaj pa je tudi lokalnih prebivalcev.
Tudi zaradi svobode, ki jo lahko uživajo kristjani, si je papež za obisk izbral Združene arabske emirate, in v torek, zadnji dan obiska, bo na stadionu, ki bo lahko sprejel 135.000 ljudi, daroval mašo. Na njej ne pričakujejo le katoličanov iz Združenih arabskih emiratov, ampak tudi iz sosednjega Omana in celo iz od vojne razdejanega Jemna. Brezplačne vstopnice za mašo so razdelili duhovniki v regiji.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.