Vmesni cilj tako glede zmanjšanja izpustov kot deleža električnih ali hibridnih vozil je 20 odstotkov do leta 2025, so sporočili iz parlamenta.
Zanesljivejše meritve izpustov ogljikovega dioksida do leta 2023
Proizvajalci, pri katerih bo povprečje izpustov ogljikovega dioksida presegalo te standarde, bodo morali plačati kazen v proračun Evropske unije. Denar bo porabljen za izobraževanje delavcev, ki jih bodo prizadele spremembe v avtomobilskem sektorju
Poslanci so Evropsko komisijo pozvali tudi, naj v dveh letih pripravi načrte za merjenje izpustov ogljikovega dioksida v resničnem okolju, tako kot so to nedavno uvedli za merjenje dušikovih oksidov. Takšne zanesljivejše meritve naj bi uvedli leta 2023.
Poročevalka za ta dosje Miriam Dalli prihaja iz vrst evropskih socialdemokratov (S&D), ki izpostavljajo potrebo po zagotovitvi tranzicije brez prevelikega negativnega socialnega učinka. Zavzeli so se za prekvalifikacijo delavcev, ki bodo zaradi prehoda na zeleno mobilnost ostali brez zaposlitve.
Prevozništvo edina večja panoga v EU, kjer so izpusti v porastu
Poslanci so odločili tudi, da mora Evropska komisija do konca prihodnjega leta pripraviti zakonodajo, na podlagi katere bodo potrošnikom zagotovili dejanske in primerljive informacije glede porabe goriva ter izpustov ogljikovega dioksida in drugih škodljivih snovi. Od leta 2025 pa bodo morali proizvajalci po enotni metodologiji poročati o življenjskem ciklu izpustov ogljikovega dioksida za vsa nova vozila, ki bodo prišla na trg.
Cilje je podprlo 389 poslancev, 239 jih je bilo proti, 41 pa se jih je vzdržalo. Ministri EU bodo skupno stališče sprejeli v torek, pogajanja s poslanci o prvi različici sporazuma pa se bodo začela dan pozneje.
Prevozništvo je edina velika panoga v EU, v kateri so izpusti toplogrednih plinov še vedno v porastu. Če želi EU izpolniti zaveze pariške podnebne konference iz leta 2015, mora pospešiti razogljičenje celotnega transportnega sektorja. Cilj je brezemisijska mobilnost do sredine stoletja.
Šoltes: Potrebujemo radikalne in ostre ukrepe
Slovenski poslanec v evropskem parlamentu iz vrst Zelenih Igor Šoltes je v razpravi povedal: "Pariški sporazum ne sme biti samo skupek obvez, ki se ne bo nikoli uresničil. Zato smo odgovorni vsi, tudi EU in vsi največji onesnaževalci. Onesnažen zrak ubije na milijone ljudi po celem svetu, tudi Evropa tu ni izjema, zato potrebujemo radikalne in ostre ukrepe. Tudi avtomobilska industrija nosi svoj pomemben delež odgovornosti."
"Pri zdravju ne smemo pristajati na kompromise, zato moramo biti zelo odločni in neomajni. Zaščititi moramo tudi potrošnika in preprečiti zavajanja, ki se pogosto dogajajo ravno pri meritvah izpustov,“ je še dodal Šoltes.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.