ogljikov dioksid

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003

21. 01. 2025 08.13

Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira

10. 12. 2024 19.23

Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini

01. 12. 2024 12.50

Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

Mofeta: v Gornji Radgoni lahko občudujete izjemno redek naravni pojav

23. 10. 2024 18.50

Na območju Gornje Radgone sredi gozda brbota voda, iz razpok v globini zemlje namreč uhaja ogljikov dioksid. Gre za tako imenovano mofeto, izjemno redek naravni pojav, ki so mu včasih pripisovali nadnaravne lastnosti. Tudi zato, ker ob mofetah pogosto najdemo poginule žuželke in manjše živali. Koncentracija ogljikovega dioksida je namreč neposredno nad tlemi precej visoka in zato, še posebej v brezvetrju, lahko tudi nevarna.

Rezultati preiskave: Mike Lynch je umrl zaradi utopitve

04. 10. 2024 16.03

Še vedno poteka preiskava, zakaj in kako se je zgodila nesreča, v kateri je potonila superjahta Bayesian. Potem ko so ugotovili, da so se štiri od sedmih žrtev zadušile, je zdaj jasna smrt tudi Mika Lyncha, ki je umrl zaradi utopitve. Vzrok smrti njegove 18-letne hčerke je še vedno stvar preiskave.

Potopitev luksuzne jadrnice: štirje niso utonili, temveč so se zadušili

05. 09. 2024 14.58

Ko je luksuzna jadrnica tonila proti morskemu dnu, so v plovilu nastajali t. i. zračni žepi. Prav tja pa so se zgrinjali tudi ujeti pod palubo Bayesiana v upanju, da bi se jim naposled uspelo rešiti iz morskega groba. Brodolom je terjal sedem smrtnih žrtev, kot so sporočile italijanske oblasti, pa so se najmanj štiri žrtve zadušile, ko je v enem od teh zračnih žepov zmanjkalo kisika, kabino pa je nato napolnil ogljikov dioksid.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Kako poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo?

21. 04. 2024 20.33

Modna industrija porabi več energije kot ladijski in zračni promet skupaj. V luči dneva zemlje smo se odpravili preveriti, kako lahko poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo in da čim manj onesnažujejo okolje.

Naša prvoaprilska šala preplavila splet, nasedli tudi tuji mediji

04. 04. 2024 10.11

Na dan za potegavščine smo si na naši spletni strani privoščili šalo, ki se je kot blisk razširila po družbenih omrežjih. Povzeli so jo celo tuji mediji, med njimi britanski Daily Mail, ki ni opazil, da je dražba Ronaldove postelje v resnici prvoaprilska šala. Na to smo jih opozorili, zato so vsebino umaknili s spletne strani, še vedno pa so z objavami preplavljena družbena omrežja. Kako nekritični so v takšnih primerih uporabniki družbenih omrežij in zakaj so naši šali nasedli tudi tuji mediji?

Audi Q2 in Q3: posebna ponudba v letu 2024 za vrhunsko doživetje!

22. 01. 2024 00.15

Novi Audi Q2 in Audi Q3 sta izjemno priljubljena in zaželena športna terenca SUV v Sloveniji. Predstavljata napredno tehniko, športnost na vsakem koraku in raznolike moderne funkcije. Preverite posebno ponudbo znamke Audi.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Ali je to najbolj TOP ponudba za novi SUV?

21. 12. 2023 00.15

Vrhunski športni terenec Škoda Kodiaq z novim akcijskim paketom opreme Sportline Plus združuje športnost in atraktivnost pri Porsche Inter Auto.

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20%

03. 01. 2024 00.15

Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.

Vrtine še niso sanirali, preventivno začasno preselili dve družini

11. 12. 2023 11.35

Atlantic Droga Kolinska še ni sanirala opazovalne vrtine v Spodnji Kostrivnici pri Rogaški Slatini, iz katere zaradi poškodbe iztekata voda in ogljikov dioksid. Kot so pojasnili, so v nedeljo izvedli prvi poskus t. i. dušitve vrtine, a so morali dela prekiniti. Drugi poskus je predviden za danes. Zagotovili so, da so poskrbeli za varnost.

5 razlogov, zakaj so toplotne črpalke učinkovitejše od tradicionalnih grelnikov

27. 11. 2023 00.15

Toplotne črpalke vedno bolj predstavljajo učinkovito rešitev za ogrevanje domov po vsej Evropi.

IEA: Takojšnje zmanjšanje emisij metana je nujno

11. 10. 2023 13.20

Emisije metana iz fosilnih goriv je treba takoj zmanjšati, če želimo omejiti globalno segrevanje ozračja, je poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Znatna zmanjšanja naj po navedbah agencije ne bi bila draga, dosežemo pa jih lahko z že obstoječo tehnologijo.

Posnetki s Havajev: ognjenik se je znova zbudil, bruha visoko v zrak

11. 09. 2023 16.38

Ognjenik Kilauea na Havajih že tretjič letos iz skalnatih tal v zrak bruha živo rdečo lavo, pepel in nevarne pline. Območje nacionalnega parka je sicer že skoraj dve desetletji zaprto za obiskovalce, kljub temu pa bi bila za okoliške prebivalce lahko nevarna žveplov in ogljikov dioksid. Ameriški geološki zavod je zato zvišal stopnjo nevarnosti z oranžne na rdečo.

Ledenik na Marmoladi se vztrajno krči: v 25 letih za polovico manjši

30. 08. 2023 18.24

Površina ledenika Marmolada v Dolomitih se je lani zmanjšala na 112 hektarjev, so pokazali podatki italijanskih raziskovalcev. Ledenik se zaradi naraščajočih temperatur po svetu vse hitreje krči, v dveh letih pa naj bi bil za polovico manjši kot leta 2000.

Ko vratar Juventusa v solzah odide z igrišča

23. 05. 2023 11.03

Napad panike vsaj enkrat v življenju doživi vsak četrti Slovenec. Zaradi stresa, čustvenih stisk in prevelikih pričakovanj. Danes namreč svet ceni popolnost, storilnost, trdnost, večopravilnost in uspešno reševanje vsakršnih problemov. In če se v tem popolnem načrtu ne znamo znajti oziroma ustaviti, se lahko panični napadi razvijejo tudi v panično in anksiozno motnjo, depresijo in izgorelost.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'

22. 04. 2023 08.05

Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

Bodo britanske krave kmalu z zaviralci metana?

05. 04. 2023 11.57

Britanska vlada se bo omejevanja emisij toplogrednih plinov, ki jih proizvaja kmetijstvo, lotila povsem drugače kot Nizozemska in Belgija. Da bi dosegli cilj ničelne neto emisije metana do leta 2050, bo kmetom predlagala, da v krmo za krave začnejo dodajati tako imenovane zaviralce metana.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral

30. 03. 2023 09.24

Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Članice EU potrdile prepoved vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem

28. 03. 2023 13.43

Ministri za energetiko so potrdili uredbo, v skladu s katero bo od leta 2035 prepovedana prodaja novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem. Še naprej bo sicer dovoljena prodaja tovrstnih vozil pod pogojem, da jih bodo poganjala sintetična goriva. S tem je podporo pogojevala Nemčija, ki je glasovala za uredbo.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Zaradi zastrupitve z monoksidom štirje delavci prepeljani v bolnišnico

05. 02. 2023 12.01

Med delom v zaprtem prostoru so se štirje delavci zastrupili z ogljikovim monoksidom. Na zdravljenje so jih odpeljali v UKC Ljubljana.

Bodo v ZDA prepovedali plinske štedilnike?

12. 01. 2023 10.25

Ameriška komisija za varnost potrošniških izdelkov razmišlja o tem, da bi prepovedali uporabo plinskih štedilnikov. Kot pojasnjujejo, vedno bolj narašča zaskrbljenost zaradi škodljivih onesnaževal, ki jih oddajajo takšne naprave in s tem onesnažujejo bivanjske prostore.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

V Piranu rešili glavato kareto, ki se ji je v žrelu zataknil ogromen ribiški trnek

18. 11. 2022 17.01

V piranskem akvariju imajo novo pacientko. Glavato kareto, ki se je ujela v ribiško mrežo, ribič pa je k sreči pravočasno opazil, da ima globoko v žrelu zataknjen trnek in potrebuje pomoč. Trnek so že uspešno odstranili, želva pa ostaja na terapiji v akvariju, dokler si ne bo opomogla.

Dih jemajoči prizor: James Webb fotografiral skoraj popoln Einsteinov prstan

30. 08. 2022 10.46

Osupljivi Einsteinov prstan je vesoljski teleskop James Webb fotografiral v globokem vesolju, 12 milijard svetlobnih let od Zemlje. Pravzaprav gre za sliko učinka gravitacijske leče oz. v tem primeru skoraj popolnega Einsteinovega prstana.

V UKC Ljubljana zaupni podatki uhajajo skozi lesena vrata?

29. 08. 2022 16.48

V UKC Ljubljana je mogoče brez večjih preprek dostopati do informacijskega centra, v katerem se nahajajo zaupni podatki o pacientih in od katerega je odvisno nemoteno delovanje bolnišnice. To je ena od neuradnih ugotovitev inšpektorjev vladnega urada za informacijsko varnost, do katere so se dokopali pri nadzoru največje bolnišnice v državi. Preverjali so, ali in kako so varovani prostori glavne stavbe kliničnega centra, v katerih so nameščeni ključni krmilni in nadzorni informacijski sistemi. "Neuradnih informacij ne komentiramo, zagotavljamo pa, da dostop do informacijskega centra nikakor ni neoviran in da nepooblaščene osebe ne morejo vstopati vanj," pa odgovarjajo v UKC Ljubljana.