V Washingtonu se piše zgodovina. Pred dvema milijonoma ljudi, največjim občinstvom v zgodovini ZDA, je zaprisegel prvi temnopolti in 44. predsednik ZDA Barack Hussein Obama.
Opoldne po lokalnem času je položil roko na Sveto pismo, ki ga je uporabil že Abraham Lincoln, in za predsednikom vrhovnega sodišča ZDA Johnom Robertsom ponovil naslednje besede: "Slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in bom po najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil ustavo ZDA. Naj mi Bog pomaga." Pri tem se mu je celo nekoliko zataknilo. Isto prisego predsedniki poplavljajo vse od 30. aprila 1789, ko je v New Yorku, takratni prestolnici ZDA, prisegel prvi predsednik George Washington.
Nekaj minut pred Obamo je slovesno zaobljubo dal podpredsednik ZDA Joe Biden, ki ga je zaprisegel najstarejši vrhovni sodnik John Paul Stevens.
Velika pričakovanja pred govorom
Obama je zatem nagovoril ljudstvo. Pričakovanja pred inavguracijskim govorom so bila velikanska, saj novi mož na najpomembnejšem političnem položaju na svetu velja za odličnega govornika. Sam je napovedal, da bo govor enostaven, ker zaupa v zdravo pamet Američanov, ki jim želi razložiti, kje so in kam gredo. Govor je sestavila preizkušena trojica – Obama, njegov svetovalec David Axelrod in pisec govorov Jon Favreu.
Obama se zaveda, da ga čaka težavno prvo leto vladanja. To je omenil tudi v govoru. "Danes vam pravim, da so izzivi pred nami resnični. Veliko jih je in resni so. Ne bomo jih razrešili zlahka ali v kratkem času. Nekaj pa vedi, Amerika, razrešili jih bomo!“ Obljubil je tudi, da bo presegal strankarske delitve in bolje skrbel za davkoplačevalske dolarje. "Tisti, ki upravljajo z javnim denarjem, bodo za to tudi odgovarjali. Porabljati ga bodo morali modro, spremeniti slabe navade in posle sklepati na očeh javnosti. Le tako bomo lahko obnovili zaupanje med vlado in ljudstvom.“ Teroristom je sporočil: "Premagali vas bomo,“ okoljevarstvenikom pa dal znova vedeti, da bodo z njim bolj zadovoljni kot z Bushem. Nazadnje pa se je dotaknil svojega zgodovinskega uspeha, ki ga označujejo za dokončno zmago gibanja za pravice temnopoltih. "Tu smo se zbrali, ker smo namesto strahu izbrali upanje, namesto prepira enotnost," je sporočil Američanom, svetu pa: "Amerika je spet pripravljena voditi."
Bush se je vrnil v Teksas
Obama je po govoru pospremil svojega predhodnika Georgea Busha in njegovo soprogo, ki sta s helikopterjem odletela proti Teksasu. Zakonca se bosta najprej ustavila v Midlandu, kjer sta si pred časom kupil hišo, nato pa bosta šla na ranč v Crawfordu, kjer bosta prvo noč po osmih letih preživela kot navadna državljana.
Kennedy se je onesvestil
Novi predsednik se je nato v kongresu udeležil kosila, ki pa ga je zaznamoval neljubi dogodek. Senator Ted Kennedy, ki naj bi imel tumor na možganih, se je namreč zgrudil. Brat v atentatu ubitega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja je vseskozi odločno podpiral Obamo.
V Washingtonu je zatem potekala še tradicionalna inavguracijska parada od kongresa po aveniji Pensilvanija proti Beli hiši.
Popoldne in zvečer bo na vrsti deset uradnih inavguracijskih plesov in številni neuradni. Večina uradnih bo v Konvencijskem centru, začne pa se z doslej prvim plesom sosesk. Potekala bosta tudi Obamov in Bidnov ples za zvezne države, ples vrhovnega poveljnika in regionalni plesi (zahod, vzhod, jug, srednji zahod in srednji Atlantik).
Pomemben dan za Obamo, Ameriko in svet
Za novega predsednika ZDA in njegovo soprogo Michelle Obama se je dan začel že zgodaj. Ob 9. uri zjutraj sta se udeležila slavnostne maše v cerkvi svetega Janeza v Washingtonu. Škof Charles E. Blake starejši iz Los Angelesa je zvabil na ustnice kar nekaj nasmeškov, ko je blagoslovil Baracka in Michelle Obama ter jima zaželel, da kot zakonski par oba mandata v Beli hiši zaključita močnejša kot sedaj. Za kaj takega je poleg skladnih zakonskih odnosov seveda potrebna tudi ponovna izvolitev Obame na volitvah leta 2012.
Po obredu sta se zakonca Obama odpravila v Belo hišo, kjer ju je pričakal George Bush s takrat še prvo damo. Joe Biden, novi podpredsednik ZDA, je s soprogo v Belo hišo prispel malo pred njima, tam pa sta bila tudi podpredsednik v Bushevi administraciji Dick Cheney in njegova žena. Kot narekuje tradicija, so si skupaj privoščili skodelico kave.
Z zastavami in vzkliki pričakali Obamo
Nato so se skupaj odpravili do kraja, kjer se je pisala zgodovina – kongresnega griča. Na oder je ob zvokih uradne predsedniške koračnice Hail to the chief najprej prispel odhajajoči predsednik George Bush. Za njim je pred zbrano množico stopil novi podpredsednik države Joe Biden. Vsi pa so najbolj težko čakali Baracka Obamo. Vsakič, ko so kamere pokazale njegov posnetek, je množica ponorela. Ljudje so vzklikali in mahali z zastavami. Ko je Obama končno stopil na slavnostni oder, pa je bilo navdušenje in veselje nepopisno.
Na tri kilometre dolgem travniku National Mall pred kongresno palačo se je že zjutraj zbrala nepregledna množica, organizatorji so napovedovali dva milijona ljudi. Vsi želijo biti del tega zgodovinskega dogodka. Številni so mesta v parku pred kongresno palačo zasedli že sinoči. Že pred zoro so bila vsa parkirišča za avtobuse zasedena, na železniških postajah pa je vladal kaos. Zato, da bi vsaj za trenutek ujeli pogled na Baracka Obama, so ljudje pripotovali z vseh koncev ZDA, pa tudi iz tujine.
Najbolj varovan dogodek v ZDA
Ob tako velikem dogodku ne sme biti nič prepuščeno naključju. Inavguracija Baracka Obame je najbolj varovan dogodek v celotni zgodovini ZDA. Pri akciji bo sodelovalo 25 tisoč policistov, 17.500 vojakov, med njimi bodo številni ostrostrelci. Po nebu bodo krožila letala, v pripravljenosti pa bo še okoli 10 tisoč varnostnih sil.
FBI je pripeljal oklepna vozila in tovornjake, ki bi se na morebitni napad odzvali z orožjem za množično uničenje. Vojaška letala bodo skrbela za varnost na nebu, na reki Potomac pa bodo patruljirali oboroženi pripadniki obalne straže. Zaradi varnosti so okoli mesta namestili tudi detektorje kemičnega, biološkega in radiološkega orožja. Če bo treba, bo v Washington v 48 urah priletelo več sto helikopterjev in letal. V pripravljenosti pa je bila tudi posebna zdravniška ekipa v Univerzitetni bolnišnici George Washington, v kateri je tudi Slovenka Mateja de Leonni Stanonik, sicer priznana nevrologinja. Dejala je, da je v bolnišnici zelo napeto, saj so jim posebna navodila v zvezi z varnostjo ameriške oblasti posredovale že pred nekaj meseci. Kot je še povedala za POP TV, so se najbolj bali terorističnega napada, nevrologe pa je najbolj skrbel napad z živčnimi plini, zato so bili pripravljeni na nujno nevrološko pomoč širokih razsežnosti.
Slovesno po vsem svetu
Obredi, gala slovesnosti, prireditve in spontani izrazi zadovoljstva se vrstijo v Keniji, od koder je Obamov oče, Indoneziji, kjer je Obama preživel del mladosti, na Japonskem, kjer so najbolj navdušeni prav v mestu Obama na zahodu države, in v različnih evropskih prestolnicah. Tudi na Bližnjem vzhodu ljudje prihod Obame na mesto najmočnejšega svetovnega voditelja večinoma pozdravljajo z odobravanjem.
Obama pred inavguracijo pleskal stene
Dan pred inavguracijo je Obama obiskal ranjene vojake v vojaški bolnišnici Walter Reed, kjer se je srečal s 14 ranjenci, ki so bili ranjeni ali v Iraku ali v Afganistanu. Nato je obiskal zatočišče za brezdomne najstnike, kjer je 30 mladostnikov prostovoljno pomagalo obnavljati hišo. Obama je tudi sam zavihal rokave in prepleskal nekaj sten. Pozneje se je pridružil podpredsedniku Joeju Bidnu, ki je na srednji šoli skupaj z dijaki izdeloval voščilnice in odeje za vojake po svetu.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.