"Naj mi Bog pomaga,” so besede, s katerimi danes Barack Obama zaključuje svojo zaprisego in s tem tudi prevzema vajeti svetovne velesile. Odzivi na obljube novoizvoljenega o spremembah na najbolj kritičnih področjih, kot so okoljska kriza, vojne na Bližnjem vzhodu in finančna kriza, pa so po svetu precej raznoliki. O tem, kako so nad Obamovo zaprisego navdušeni slovenski poslanci v parlamentu in okoljski mnister ter kaj o novem predsedniku ZDA menijo naključni mimoidoči, smo se pozanimali tudi sami.
Mnenja so različna
Nekdanji slovenski premier Janez Janša meni, da je prisega Baracka Obame pravi zgodovinski dogodek. Po njegovih besedah je bila že sama izvolitev velikega simboličnega pomena, saj se je zgodila v času, ki so ga mnogi označevali kot krizo ameriške liberalne demokracije. “Malo je ameriških predsednikov, razen tistih, ki so prisegali v vojnem času, ki so bili pred tako velikimi izzivi in pričakovanji tako doma kot v svetu. Vsi upamo, da bo čim več pričakovanj izpolnjenih. Tudi v našem interesu je, da je pri tem uspešen, zato mu želimo vse dobro,” je še dodal Janša.
Slovenski premier Borut Pahor je dejal, da Obama nosi s seboj nekaj, kar svet ta hip potrebuje, to pa je upanje v boljšo prihodnost. Predsednik slovenske vlade je še spomnil, da je sam bil med prvimi prvaki evropskih socialnih demokracij, ki so podprli kandidaturo Obame za predsednika.
Pomen upanja je izpostavil tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je poudaril, da je bolj kot to, da je Obama prvi temnopolti ameriški predsednik, pomembno dejstvo, da je "uspel v ZDA mobilizirati voljo za spremembe, voljo za izboljšanje, voljo za spopad s sedanjimi kriznimi razmerami".
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je spomnil na nekatere obljube, ki jih je Obama dal v času predvolilne kampanje, med drugim na zaprtje ameriškega vojaškega oporišča Guantanamo na Kubi, ki ga je označil za "simbolno in hkrati tudi realno potezo".
Viki Grošelj iz stranke Zares je nad novim predsednikom navdušen. “Moram priznati, da sem na noč volitev tudi sam bedel in nestrpno pričakoval rezultate, ki sem jih bil zelo vesel. Sedaj z velikim upanjem, zaupanjem in pričakovanjem zrem v prihodnost ter verjamem, da bo novi ameriški predsednik znal dati Ameriki neko novo vlogo v svetovnih odnosih,” pravi Grošelj.
Zmago Jelinčič Plemeniti v Obamove sposobnosti, da bo opravil s peročimi svetovnimi problemi in s tem pomagal tudi Sloveniji, ne zaupa. “Obama ima Slovenijo za enako Burkini Faso ali pa Bangladešu, le da bo tja morda vseeno kdaj poslal kakšno pomoč, k nam pa je ne bo,” je prepričan Jelinčič. “Jaz mu želim srečno vladanje in nič drugega,” je zaključil svoje želje.
Minister za okolje Karl Viktor Erjavec je prepričan, da “novi ameriški predsednik Obama pomeni svež veter in novo upanje v spremembe”. Po njegovih besedah je naša prihodnost namreč odvisna od ameriške. Prepričan je, da bo novi predsednik našel rešitve, ki bodo pognale svetovno gospodarstvo in omogočile utrjevanje svetovnega miru. “Upam, da bomo na koncu lahko rekli, da je bil Obama eden od najboljših predsednikov ZDA,” je še dodal Erjavec.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.