Michelle Obama je za številne primerna zamenjava za Jackie Kennedy. Je ikona stila, samozavestna in inteligentna, danes pa v zgodovino vstopa kot soproga 44. ameriškega predsednika Baracka Obame. Je tudi prva temnopolta prva dama, ki se bo vselila v Belo hišo.
44-letnica je priznala, da ni bila ravno navdušena, ko se je Barack Obama odločil tekmovati za predsedniški stolček, saj si je želela mirnejše družinsko življenje. Popustila je, ko ji je uspelo z ultimatoma: da njuni hčerki, 10-letna Malia in sedemletna Sasha, vsaj enkrat tedensko vidita očeta in da njen mož preneha kaditi. Vendar mu je zadnje uspelo le delno, saj se vsake toliko še pregreši.
Od revščine do Bele hiše
Michelle Obama je odraščala v skromni družini v revnejšem predelu Chicaga. Njen oče Fraser Robinson, javni uslužbenec v mestni upravi, je delal – kljub multipli sklerozi, ki je vplivala na sleherni trenutek v njegovem življenju. Mati Marian je bila gospodinja.
Kljub težkim pogojem se je Michelle leta 1981 vpisala na prestižno univerzo Princeton. V diplomski nalogi iz sociologije opisuje, kako se temnopolti študenti prilagajajo ''kulturi belcev'', s čimer se oddaljujejo od svojih korenin. ''Bila sem šokirana, ker so nekateri moji študentski kolegi vozili prestižne avtomobile. Takrat nisem poznala staršev, ki bi imeli tako drage avtomobile, kaj šele mladino,'' je dejala.
Stavi na pamet in ne moč. Četudi je imela vse adute, vključno z višino (1,82 centimetra), se ni želela ukvarjati s športom, samo zato ker je visoka, temnopolta in športne postave, je povedal eden od njenih nekdanjih profesorjev. Po Princetonu je sledilo pravo na Harvardu, nato je postala odvetnica v Chicagu. Takrat je tudi spoznala Baracka Obamo, ki ga je zavračala, dokler je ni neki večer povabil v kino gledat film režiserja Spika Leeja. Po poroki leta 1992 se je zaposlila v javnem sektorju, najprej v čikaškem mestnem svetu, nato v univerzitetni bolnišnici, kjer je Obamovo zmago dočakala kot namestnica vodje oddelka za stike z javnostmi. V predsedniški kampanji je možu vseskozi stala ob strani. Dala je na stotine intervjujev, v katerih je poudarjala, da bi bil Barack Obama odličen predsednik.
Znana je tudi po iskrenosti, zato ji nasprotniki očitajo nespoštovanje države, aroganco in celo rasizem. Mediji in tudi soproga protikandidata Johna McCaina, Cindy, so pod vprašanje postavljali njen patriotizem, potem ko je lani pred množico izjavila: ''Kot odrasla oseba sem prvič v življenju resnično ponosna na svojo državo.'' Pozneje je razložila: ''Seveda ljubim ZDA. In nikjer drugje se moja življenjska zgodba ne bi uresničila.''
Ne skriva niti žgečkljivih podrobnosti iz osebnega življenja. Povedala je, da njen mož smrči, da je zjutraj slabe volje in da svojih nogavic ne zmore vreči v košaro za umazano perilo. ''Vedno povem, kar mislim. Rada se norčujem iz moža. On zna živeti z močno žensko, zato bo tudi dober predsednik,'' je nekoč dejala. Kljub temu se dobro zaveda svoje vloge. ''Z Barackom se pogovarjava o vsem, vendar nisem njegov politični svetovalec. Sem njegova soproga,'' je poudarila.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.