Tujina

K2: Slabo pripravljeni na vrh?

Islamabad, 04. 08. 2008 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Truplo srbskega alpinista Drena Mandića, ki ga je vzela gora K2, so zavili v zastavo in pustili na višini 7900 metrov. ''Ostal je bližje nebu,'' so zapisali v dnevnik.

Rešeni nizozemski alpinist Wilco van Rooijen je spregovoril o paniki pod vrhom K2.
Rešeni nizozemski alpinist Wilco van Rooijen je spregovoril o paniki pod vrhom K2. FOTO: Reuters

Alpinisti, ki jih je vzela gora K2, so pred smrtjo pisali dnevnik. Samo nekaj dni pred tragedijo, v kateri je umrlo 11 ljudi, so bili udeleženci srbske odprave na ''goro vseh gor'' navdušeni ter polni elana in energije. Motil jih je le močan veter, ki je odpihnil šotore.

Zadnji zapis v dnevniku, ki so ga pisali člani odprave, je od včeraj. ''Gneča je tam gori, ostali so na planini. Preostanek odprave se je zbral v baznem taboru. Na mestu, poimenovanem Memorial, smo postavili obeležje v spomin na naše prijatelje iz Srbije, Francije, Norveške, Koreje, Irske, Pakistana in Nepala, ki jih je gora zadržala zase,'' je zapisal vodja ekspedicije Milivoj Erdeljan.

K2 je tokrat zahteval 11 življenj. Med mrtvimi so trije Južnokorejci, dva Pakistanca, dva Nepalca, Francoz, Norvežan, Srb in Irec, pogrešanih pa ni več.

Doslej je za najhujšo nesrečo na K2 veljala tista, ki se je zgodila avgusta 1996. Takrat je umrlo šest alpinistov.

Nesreča se je zgodila 1. avgusta okoli 11.15 na višini 8150 metrov. Med nesrečnimi plezalci je bil tudi mladi, a izkušeni, srbski alpinist Dren Mandić, ki je bil takrat s skupino kolegov na koncu najtežjega vzpona. Želel je zamenjati mesto s plezalcem, ki je šel za njim. Ustavil se je, da bi zamenjal jeklenko s kisikom, zato si je odpel varovalo. Takrat je izgubil ravnotežje in padel v izjemno strm in leden prepad, ustavil se je šele na višini 8020 metrov. Na kraj dogodka je prvi po 15 minutah prišel Predrag Zagorac, ki je našel Mandićevo truplo. V dnevniku piše, da so ga zavili v zastavo in ga pustili na višini 7900 metrov. ''Ostal je bližje nebu,'' je zapisal vodja odprave.

Sicer so alpinisti dnevno zapisovali utrinke. Pisali so o vremenu, razpoloženju, zdravju, iz vsakega zapisa pa je razbrati močno željo, da bi osvojili vrh Himalaje. Samo pet dni pred Mandićevo smrtjo so zapisali: ''Ponoči je padal sneg. Ko se je malce razjasnilo, smo odšli do naslednjega tabora. Šotor je uničen, oprema pa je na srečo ostala nepoškodovana. Prespali bomo v singapurskem šotoru, jutri bodo nosači prinesli novega. V novem taboru je jasno, vendar piha veter.'' Dopisali so, da so bazni tabor 25. julija zapustili Francozi in Španci. ''Gledamo v nebo, da bi se zjasnilo in bi se umiril veter. Upamo, da se nas bo K2 usmilil, da bi dosegli to, kar nam je zelo blizu. Pripravljeni smo. Zgoraj na Abruci je vse pripravljeno, postavljeni so vrv in višinski tabori. Po desetih dneh vidimo prve sončne žarke.'' Alpinisti vrha niso osvojili. Po Mandićevi smrti so prekinili odpravo.

Italijan se prebija z gore

Pakistanski reševalci so danes tretji dan po eni najhujših alpinističnih tragedij uspeli rešiti dva nizozemska alpinista, na gori pa je še vedno ujet italijanski plezalec. 37-letni Marco Confortola se je s hudimi ozeblinami uspel spustiti do tabora na višini nekaj več kot 6000 metrov. Vendar pa ga je dosegel šele zvečer, to pa pomeni, da bo na gori preživel vsaj še en dan. Medtem so mu nasproti odšli trije posebej izurjeni pakistanski nosači in ameriški alpinist, ki bodo izmučenemu Italijanu pomagali do višine, kjer ga bo lahko pobral pakistanski vojaški helikopter.

"Seveda, seveda, naprej bom šel. Predstavljajte si, da bi se zdaj vdal,“ je Confortola preko satelitskega telefona povedal svojim kolegom. Uspel se je prebiti preko območja Bottleneck (vrat steklenice), imenovanega tudi "cona smrti“, kjer je na višini 8200 metrov kisika najmanj, mraz pa je najhujši. Izvedeli so, da so njegove noge "v zelo slabem stanju“, uspel pa je rešiti roke.

Hudo poškodovana sta tudi Nizozemca, ki so ju danes s helikopterjem prepeljali v dolino. Eden je v kritičnem stanju, obema pa bodo morali zaradi ozeblin amputirati ude.

Kaj se je dogajalo na gori vseh gor?

K2 je druga najvišja gora, a velja za veliko bolj zahtevno kot najvišji vrh sveta, Mount Everest. Je namreč bolj strma, znana je tudi po spremenljivem vremenu. Številne odprave, ki jih je pod vrhom doletela nesreča, so ves julij čakale, da se bo nebo zjasnilo, veter pa umiril, šele nato so se lotile naskoka na vrh. A se je v trenutku vse spremenilo.
K2 je druga najvišja gora, a velja za veliko bolj zahtevno kot najvišji vrh sveta, Mount Everest. Je namreč bolj strma, znana je tudi po spremenljivem vremenu. Številne odprave, ki jih je pod vrhom doletela nesreča, so ves julij čakale, da se bo nebo zjasnilo, veter pa umiril, šele nato so se lotile naskoka na vrh. A se je v trenutku vse spremenilo. FOTO: www.humar.com
Zdaj se postavlja vprašanje, ali so alpinisti v želji, da bi dosegli vrh, tvegali preveč. Eden najbolj znanih gornikov vseh časov Reinhold Messner opozarja, da je zaradi komercializacije alpinizma vse več žrtev, saj se na gore odpravljajo neizkušeni plezalci.

K2 je tokrat vzela življenja 11 alpinistov, so po kriznem sestanku predstavnikov pakistanske vlade in organizatorjev odprav na to drugo najvišjo goro sveta potrdili uradni viri. Med mrtvimi so trije Južnokorejci, dva Pakistanca, dva Nepalca, Francoz, Norvežan, Srb in Irec, pogrešanih pa ni več.

Že na poti na vrh sta v petek umrla dva plezalca, Srb in Pakistanec, še hujša katastrofa pa se je zgodila med spustom. Na višini 8211 metrov se je odlomil velik kos ledu in sprožil plaz. Pretrgal je številne plezalne vrvi ter ogrozil osem odprav s 15 plezalci. Trije Korejci in dva Nepalca so bili na mestu mrtvi. Ostali so zmrznili približno 300 metrov pod vrhom.

O boju za preživetje na najbolj nevarnem delu ene najzahtevnejših gor na svetu, je spregovoril Wilco van Rooijen, rešeni vodja nizozemske odprave, ki je izgubila vsaj tri člane. Ujete alpiniste je skušal organizirati, a je vsak skrbel le za lastno preživetje. "Razmišljali so o svoji jeklenki s kisikom, svoji vrvi in tako dalje. Vsak se je boril zase. Še vedno ne razumem, zakaj smo zapustili drug drugega,“ se je čudil.

Dodal je, da so se nekateri sami poskušali spustiti z gore. "Hiteli so navzdol, a niso vedeli, kam gredo. Zato so se izgubili na napačni strani gore, na napačni poti." Povedal je tudi, da so se nenadoma spustili oblaki ter da je tudi sam začel trpeti zaradi snežne slepote.

Za veliko število žrtev, je prepričan, ni kriva samo narava. Napake so se dogajale že pred naskokom na vrh, nekateri so vrvi namestili na preveč rizičnih delih, je povedal. Tik pod vrhom je več alpinistov, ki niso več zaupali odpravi, odnehalo, je nadaljeval, tisti, ki so vztrajali, so vrh dosegli tik pred sončnim zahodom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User406623
06. 08. 2008 12.11
+2
Več ko polovico vas nima pojma o čem pišete in kaj pišete, bravo sladoledcebula, večjega egoista in škrta kot je robič med športniki še ni bilo in ga hitro nebo, pa tudi njegovi domači že kar nekaj časa trpijo, in ne mi omenjat Zaplotnika če nimaš pojma kaj je iti v gore. Nekaj od vas jih ve v čem je stvar, ostali pa ostanite doma, ne hodite niti v službo, kajti to je nevarno še posebej pločniki itd. Ma dajte nehajte. Kot je že nekdo zapisal, OSTALI SO TAM KJER JIM JE BILO VŠEČ IN ZA KAR SO ŽIVELI.
User204797
05. 08. 2008 22.09
Spomnimo se samo srbskih vračajočih vojakov pod poveljstvom Švabiča, in Italjanov, ki so prikorakali preko obljubljjenega, vse do Vrhnike..
User204797
05. 08. 2008 22.00
laokoon-no, malo več kot drugi narodi vendarle-zagotovili so slovenskemu narodu mednarodno priznan status,prvo univerzo, Narodno vlado,...) Prav tako so že desetletja eden najštevilčnejših neslovenskih narodov v Sloveniji, športniki ki nas predstavljajo v svetu,NBA... Bomo pa ja napisali kaj o njih, navsezadnje so dragocen delček naše kulture. Enako velja za Hrvate.
Tonček Balonček
05. 08. 2008 21.39
+1
Kako nam Srbi, Avstrijci, Hrvati, Lahi in še kateri ne bi pomenili več, če smo bili pa desetletja v istih državah? Menda ja do Srbov nimamo enakega odnosa kot do npr. Belorusov ali Kazahstancev! Bedno!
User134663
05. 08. 2008 07.22
-2
Zakaj v podnaslovu omenja le Srba? Saj nam Srbi ne pomenijo nič več kot drugi narodi. Še en dokaz, da novinarji 24ur ne morejo iti iz kože jugoslovanarjev.
Navihanko
05. 08. 2008 06.52
če bi gledali dokumentarec komercialnega vzpona na monteverest na disko...y bi vedli kaki individualisti so alpinisti in se jim gre v večini za dokazovanje samemu sebi in zelo težko, če spoloh ubogajo vodjo odprave....
Navihanko
05. 08. 2008 06.48
+1
Največ nesreč se zgodi zaradi podcenjevanja gore in vremena oz. precenjevanja samega sebe. Vedno je treba vedeti, da je treba priti tudi z gore in to je 70% uspeha; vzpon je samo 30% uspeha
User400795
05. 08. 2008 00.19
A je treba gor rint? Kva pa dol?
User34085
04. 08. 2008 23.45
fotr je alpinist in lahko si sam mislm kako je dle druzinam umrlih :(
Zatarra
04. 08. 2008 22.15
Ja, ampak, če ti nek vodja odprave, ki je bil gotovo najizkušenejši od vseh, da ta takšno izjavo o paniki in egoizmu drugih članov, potem ... raje ne bom nadaljeval.
Tonček Balonček
04. 08. 2008 21.45
Če se pač podre serak, ne pomaga nobena pripravljenost niti oprema, niti ni pomembo, ali je odprava komerciana, državna, verska, bio ali kakršnakoli pač!
Zatarra
04. 08. 2008 21.35
Mja, to pa je prekletstvo komercialnega alpinizma. In potem proti koncu vsi "zapustijo drug drugega" ... :\
24bumbarka
04. 08. 2008 21.32
Mir z njimi !!!! Vsaka odprava je rizična in to udeleženci vedo, zato še enkrat : MIR z njimi
rdecioktober
04. 08. 2008 20.35
Ker trenutno na pik lenin pleza veliko slovencev in slovenk+ hrvaski alpinisti-vec si lahko preberete na spodnjem linku http://www.piklenin.com/
Matevž Mrak 1
04. 08. 2008 20.27
http://24ur.com/sport/ostalo/video-umrl-motociklis... tukaj maš primer kolk je folku žal za enega motorista kot pa za 11 alpinistov.. svašta
Matevž Mrak 1
04. 08. 2008 20.25
+2
pop1288 je veliko več tudi drugih športov kjer imaš smrtno tveganje... verjetno se njihove žene tudi strinjajo da grejo na izzivat življenje na goro.. če mu žena pusti na goro pol si je verjetno čudno ženo zbral ampak je večina takih samskih ker preživijo pod goro tudi nekaj mesecev, let preden se povzpeno nanjo... Eni dajo dnar v avto hišo itd., eni pa za to da se povzpnejo na goro.. Namesto da bi kdo napisal R.I.P. pa kle kuracate čez vse kot da so nek potencialni morilci zakaj naj nebi delal te primerjave? verjetno žena rajše vid da je njen mož alpinist kot pa da jo vsak dan doma pijan pretepa? R.I.P.
rdecioktober
04. 08. 2008 20.18
ma človk ne more verjet kaksne komentarje dajete:(
Navihanko
04. 08. 2008 19.56
Največ nesreč se zgodi zaradi podcenjevanja gore in vremena oz. precenjevanja samega sebe. Vedno je treba vedeti, da je treba priti tudi z gore in to je 70% uspeha; vzpon je samo 30% uspeha
User391606
04. 08. 2008 17.50
krekrr daj nehaj imeti tako butaste primerjave med cesto in gorami. Naj ti enkrat za vselej sede v glavo bistvena razlika med norimi motoristi ali pijanimi šoferji in alpinisti: prvi so samomorilci in kar je bistveno zraven še pogosto morilci. Drugi za svoje "premišljeno" in "junaško" dejanje leta zbirajo velike denarje (cca 300.000,00 za manjšo odpravo), čustva domačih, žena in otrok jim niso važna, prosti čas in denar posvečajo pripravam na koncu pa ostanejo tam zgoraj. Še dobro, da ne vsi. Dvomim tudi, da so njihove žene pripravljene na tako življenje, ker je veliko njih ločenih. Otroci si verjetno res zaslužijo kaj boljšega od večnega čakanja al se bo ata vrnil z gore al ne. Alpsko plezanje na visoke gore je kot hazarderstvo: hitro te zasvoji, vložki so ogromni, glavni dobitek pa redko pride. V bistvu je dobitek že če preživiš, s prsti ali brez. Macamica, ananaska, z vama sem!
User400981
04. 08. 2008 17.05
ananaska, strinjam se s tabo