Tujina

Bruselj za manjšo uporabo hladilnih plinov

Bruselj, 14. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Evropska komisija je državam članicam EU predložila uredbo, ki bi zmanjšala emisije plinov, ki vsebujejo fluor in ki najbolj prispevajo k segrevanju ozračja. Plini se uporabljajo tako v avtomobilskih klimatskih napravah kot v podplatih športnih čevljev.

Predlog predvideva zmanjšanje omenjenih plinov za četrtino do leta 2010, s čimer bi Evropska unija lahko dosegla cilje, ki jih predvideva Kjotski protokol k okvirni konvenciji Organizacije združenih narodov o klimatskih spremembah. Po letu 2010 pa je v načrtu še večje zmanjšanje škodljivih emisij v ozračje, so sporočili iz Bruslja.

Hladilni plini v klimatskih napravah in hladilnikih pomembno prispevajo k segrevanju ozračja
Hladilni plini v klimatskih napravah in hladilnikih pomembno prispevajo k segrevanju ozračja FOTO: POP TV

Predlog o uredbi se nanaša na pline, ki vsebujejo fluor, in kateri posledično pospešujejo tanjšanje ozonskega plašča - hidrofluorokarbonati, perfluorokarbonati in žveplov heksafluorid. Čeprav le-ti ne onesnažujejo ozračja tako močno kot klorofluorokarbonati, ki so se včasih uporabljali v hladilnikih in klimatskih napravah, so za ozračje še posebno nevarni, saj vsrkajo več toplote in se v atmosferi obdržijo dlje časa, pravijo evropski strokovnjaki. Poleg tega strokovnjaki poudarjajo, da čeprav omenjeni trije plini sedaj predstavljajo le 2,0 odstotka vseh emisij plinov v EU, se lahko njihova vrednost brez preventivnih ukrepov do leta 2010 dvigne kar do 50 odstotkov.

Najvišji evropski strokovnjak za okoljevarstvo pri Evropski komisiji Peter Horrocks je podal primerjavo, da plin s fluorom, ki se ga uporablja pri izdelavi avtomobilskih gum, povzroči za 24.000-krat več škode kot ogljikov dioksid, ki je sicer najpogostejši onesnaževalni plin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20