plini

Grozljivi posnetki z Madžarske: iz zemlje prodirajo kri, tekočine in plini
10. 04. 2025 18.01Marca so na Madžarskem potrdili prvi izbruh slinavke in parkljevke po več kot 50 letih. Na severozahodu države so zaradi pojava bolezni usmrtili več tisoč glav goveda. Njihove kadavre so zakopali blizu kraja Csemeztanya. Prebivalci, ki živijo v bližini, poročajo o neznosnem smradu. Posnetki z droni pa kažejo grozljive prizore s kraja: iz zemlje prodirajo kri in druge tekočine ter plini, ki so posledica razpadanja živalskih ostankov.

'Roštiljanje' usodno za tri mladeniče
07. 04. 2025 12.1018-, 25- in 26-letnik so v nedeljo umrli najverjetneje zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom v nemškem Wuppertalu. Po ugotovitvah policije so mladeniči v vrtni hišici uporabljali žar.

Nad Slovenijo zasvetila nenavadna modra spirala
24. 03. 2025 21.16Ob pogledu na večerno nočno nebo je lahko marsikdo nad Slovenijo opazil nenavadno modro spiralo, ki se je zelo hitro premikala po nebu. Opazili so jo na primer nad Litijo, Ljubljano, Šmarjem pri Jelšah ter tudi pri Vipavi, Ptuju, na Dolenjskem ... "Krogi so bili vedno večji, nakar so v sekundi izginili," nam je sporočil eden od bralcev, ki je uspel nenavaden nebesni pojav ujeti v svoj objektiv. Nenavaden pojav, ki spominja na spiralno galaksijo, ima sicer povsem človeško razlago. Gre za posledico izstrelitve rakete.

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Ameriška agencija za zaščito okolja odpravlja okoljevarstvene ukrepe
13. 03. 2025 08.47Ameriška agencija za zaščito okolja bo ukinila skupaj 31 okoljskih regulativnih ukrepov. Novi prvi mož agencije, nekdanji republikanski kongresnik iz New Yorka, Lee Zeldin, je v prispevku za časnik Wall Street Journal to označil kot konec podnebne religije in začetek zlate dobe Amerike.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003
21. 01. 2025 08.13Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Nekateri dobavitelji so ali pa še bodo znižali cene elektrike in plina
09. 12. 2024 12.51Nekateri dobavitelji so z decembrom oz. bodo z januarjem znižali cene zemeljskega plina za gospodinjstva in električne energije za male poslovne uporabnike. Pocenitve znašajo od okoli 11 do 18 odstotkov.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje
15. 11. 2024 00.15Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Po burni razpravi potrdili predlog datuma referenduma o Jek2
02. 10. 2024 13.44Pristojni odbor DZ je z večino koalicije in opozicije potrdil predlog odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka nuklearke (Jek2), ki predvideva, da bo glasovanje 24. novembra. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo? Zagovorniki so med drugim izpostavili, da zanesljiva oskrba samo z obnovljivimi viri energije ni možna, nasprotniki pa, da bo cena projekta in energije visoka. Sejo je zaznamoval tudi besedni spor med poslancema Svobode. Miroslav Gregorič je Nataši Avšič Bogovič očital, da razprava o projektu ne more potekati brez ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.

Kitajci z novim največjim pokritim smučiščem na svetu
07. 09. 2024 10.23Medtem ko ves svet, tudi Kitajska, beleži rekordno visoke temperature, so v petek v Šanghaju odprli največje pokrito smučišče na svetu. Kompleks se razteza na skoraj desetih hektarjih, smučarskim navdušencem pa so na voljo štiri proge. Zanimanje za zimske športe je na Kitajskem v strmem vzponu, predvsem zaradi zimskih olimpijskih iger, ki so jih pred dvema letoma gostili v Pekingu.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Komaj verjetno: na regionalni nogometni tekmi ranjenih 155 policistov
06. 05. 2024 14.26Na tekmi nemške regionalne nogometne lige med berlinskim Dynamom in zasedbo Energie iz Cottbusa je bilo konec tedna v izgredih navijačev ranjenih kar 155 policistov. Skupaj je na tekmi za red in mir skrbelo 1000 pripadnikov policije, dogodki pa so zelo razburili tudi politiko.

Kako poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo?
21. 04. 2024 20.33Modna industrija porabi več energije kot ladijski in zračni promet skupaj. V luči dneva zemlje smo se odpravili preveriti, kako lahko poskrbimo, da naša oblačila dobijo čim daljšo življenjsko dobo in da čim manj onesnažujejo okolje.

Nad Etno so 'zasijali' skrivnostni prstani
06. 04. 2024 15.00Ne gre za neznane leteče predmete, angelske obroče, urok čarovnika iz priljubljene fantazijske zgodbe Gospodar prstanov ali velikanske dimne obroče kadilcev, kot se je pošalil eden od uporabnikov družbenih omrežij. V resnici se je nad Etno pojavil zelo redek nebesni pojav, za katerega znanstveniki še do nedavnega niso vedeli, kako nastanejo.

'Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič': desetletje ugibanj, teorij in žalosti
08. 03. 2024 06.38"Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič," je zadnje zvočno sporočilo MH370, letala družbe Malaysia Airlines, ki je pred natanko desetimi leti iz Kuala Lumpurja poletelo proti kitajski prestolnici Peking. Po 40 minutah poleta je letalo spremenilo pot in kmalu zatem izginilo z radarskih zaslonov. Deset let kasneje vprašanji, zakaj je letalo izginilo in kje je, ostajata neodgovorjeni.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati
03. 02. 2024 17.20Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20%
03. 01. 2024 00.15Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.

Helikopter odhitel na pomoč moškemu, ki je zataval k izbruhu vulkana
20. 12. 2023 15.19Vulkan, ki je v ponedeljek izbruhnil na jugozahodu Islandije, se umirja, je sporočila državna meteorološka služba. Kljub temu so opozorili, da bi se lahko v kratkem času odprle nove razpoke. Je pa na terenu moral posredovati reševalni helikopter, ki je z območja izbruha rešil pohodnika, ki se je izgubil in zataval proti vulkanu. Oblasti so sicer prebivalce pozvale, naj se izogibajo območju, in opozorile, da vulkan ni turistična atrakcija.

Iz vulkana se širijo strupeni plini: 'Ljudem odsvetujemo obisk mesta izbruha'
19. 12. 2023 06.27Po vrsti potresov v ponedeljek pozno zvečer je na Islandiji izbruhnil vulkan. Moč lava, ki bruha iz okoli štiri kilometre dolge razpoke, se je sicer popoldan zmanjšala, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko izbruh trajal tudi več mesecev. Nevarnost pa ob predstavljajo tudi strupeni plini, ki so se ob izbruhu začeli širiti iz vulkana. Po oceni strokovnjakov naj bi v prihodnjih urah dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik. Islandija je bila sicer že več tednov v stanju visoke pripravljenosti na izbruh in po številnih potresih je bil izdan tudi ukaz za evakuacijo.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor
01. 12. 2023 09.32Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...
17. 10. 2023 15.46V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Svet še ni na pravi poti glede omejevanja posledic podnebnih sprememb
14. 09. 2023 12.16Svetovne države še vedno niso na pravi poti glede omejevanja posledic podnebnih sprememb, zaradi česar so razvojni cilji ZN težje uresničljivi, ugotavlja zadnje poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Avtorji med drugim opozarjajo tudi na povečanje emisij toplogrednih plinov v lanskem letu, kar je povsem obraten trend od želenega.

Posnetki s Havajev: ognjenik se je znova zbudil, bruha visoko v zrak
11. 09. 2023 16.38Ognjenik Kilauea na Havajih že tretjič letos iz skalnatih tal v zrak bruha živo rdečo lavo, pepel in nevarne pline. Območje nacionalnega parka je sicer že skoraj dve desetletji zaprto za obiskovalce, kljub temu pa bi bila za okoliške prebivalce lahko nevarna žveplov in ogljikov dioksid. Ameriški geološki zavod je zato zvišal stopnjo nevarnosti z oranžne na rdečo.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov
01. 09. 2023 15.17Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.