Poslanka opozicijskih laburistov Stella Creasy je v imenu okoli 70 britanskih poslancev ministre pozvala, naj "zagotovijo, da se bo Julian Assange soočil s švedskimi oblastmi in bo na Švedsko tudi izročen, če bodo to zahtevali". Poudarila je, da je žrtvam spolnega nasilja stojijo ob strani. Med britanskimi poslanci obstaja skrb, da bi primer posilstva, ki naj bi ga Julian Assange zagrešil na Švedskem, zasenčila zahteva ZDA za izročitev.
Assange, ki obtožbe zanika, je bil posilstva na Švedskem obtožen leta 2010, ko je obiskal to državo. Pred sedmimi leti se je v izogib izročitvi Švedski zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo, kjer so ga v četrtek aretirali britanski policisti.
Obtožbe o posilstvu so sicer leta 2017 na Švedskem umaknili, a bi do avgusta 2020 lahko znova uvedli preiskavo. Odvetnica Švedinje, ki Assangea obtožuje posilstva, je po četrtkovi aretaciji sporočila, da bo v imenu svoje klientke švedsko tožilstvo zaprosila, da vnovič odpre primer. "Storili bomo vse, kar je v naši moči, da vnovič odpremo švedsko preiskavo, da bi tako lahko Assangea izročili Švedski in mu tu sodili za posilstvo. Moja klientka ima upanje, vse dokler primer ne bo zastaral," je dejala.
Spomnimo, v ozadju tega, da se je zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo, je bil sicer ves čas strah pred izročitvijo ZDA. Tam je 47-letnik uradno obtožen zarote s Chelsea Manning, ker ji je pomagal dešifrirati geslo računalniškega omrežja ameriške administracije. Grozilo naj bi mu pet let zapora, čeprav obstaja nevarnost, da ga doletijo tudi druge, še resnejše obtožbe.
Že od aretacije Assangea pa se pojavljajo vprašanja, kje je pristala njegova mačka, ki je zaslovela tudi z objavami na družbenih omrežjih.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.