Že konec lanskega leta je bilo objavljeno poročilo obrambnega znanstvenega odbora, to je svetovalne skupine Pentagona, ki ugotavlja velike zamude pri postavljanju sistema, preseganje predvidenih stroškov ter hude tehnološke probleme. Pri tem ni niti najmanj jasno, kako bi lahko težave odpravili.
Predsednik ZDA Barack Obama je, da bi pomiril Rusijo, malce prilagodil načrte in tako je v uvodni fazi za odkrivanje raketnih izstrelkov iz malopridnih držav predvidena uporaba radarjev aeigs na vojaških ladjah v Sredozemlju. Poročilo prej omenjenega odbora ugotavlja, da so radarji na ladjah prešibki, da bi pravočasno zaznali rakete.
V kasnejših fazah so predvideni radarji v Romuniji, na Poljskem in v Turčiji. Tudi radar v Turčiji naj bi bil prešibak, radar v Romuniji pa bo najverjetneje močno motil televizijsko in radijsko oddajanje ter mobilno telefonijo. Agencija za protiraketno obrambo ZDA odgovarja, da so skrbi glede radarjev neutemeljene, in dodaja, da naj bi jim v devetih letih zagotovili še dodatno pomoč satelitov.
Še večja težava, ki jo je identificiral odbor, pa je v tem, da prestrezne rakete niso sposobne prepoznati bojnih glav. Sovražnik lahko torej obrambo zlahka zavede z lažnimi bojnimi glavami, prave pa bi nadaljevale pot do cilja. Agencija za protiraketno obrambo odgovarja, da je tehnologija dovolj dobra za malopridne države.
Republikanci v ameriškem kongresu bodo omenjeno poročilo in podobno poročilo kongresnega urada za vladno odgovornost, ki je bilo objavljeno v petek, brez dvoma izkoristili za nove napade na predsednika Obamo, češ da je oslabil program protiraketne obrambe zaradi Rusije.
Obama je med drugim ukazal izdelavo počasnejših prestreznih raket, ki bi bile dovolj dobre na primer za Iran, nikakor pa ne za ruske rakete.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.