Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je v lanskem letu po prvih ocenah ustvaril 21 milijonov evrov plusa, je dejal generalni direktor ZZZS Samo Fakin. Tudi letos Fakin pričakuje tolikšne presežke, da bodo v celoti odpravili čakalne vrste v specialističnih ambulantah, ki so vedno daljše. Po njegovih besedah je financiranje zdravstva izšlo iz krize.
Fakin je na današnji novinarski konferenci povedal, da so boljši poslovni rezultat, kot je bil pričakovan z rebalansom proračuna za lansko leto, dosegli predvsem na račun višjih prihodkov.
ZZZS je 13 milijonov evrov več prejel s prispevki od izplačanih božičnic in 13. plače, več vplačanih prispevkov so beležili tudi na podlagi novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je za nekatere kategorije zavarovancev določila višje prispevne stopnje.
Prihranke so beležili z uvedbami novih terapevtskih skupin zdravil. Ob koncu leta je v nasprotju z napovedmi državni proračun pokril zdravstvene prispevke za socialno ogrožene. Nižji odhodki so za bolniške odsotnosti, po Fakinovih navedbah se namreč bližamo zgodovinsko nizki ravni absentizma.
ZZZS je tako lani prvič po treh letih poravnal vse obveznosti za tekoče leto in ni prenašal plačil v naslednje leto. Poleg tega zavod ni zadolžen, odkupili so vse načrtovane programe zdravstvenih storitev, prav tako so določene programe celo presegli. Enak trend načrtujejo tudi v tem letu.
"Celotno zdravstvo že osem let dokazuje, da se je fiskalnega pravila mogoče držati z dobrim gospodarjenjem. To je zasluga vseh 40.000 ljudi, ki smo zaposleni v zdravstvu in skrbne finančne politike," je dejal Fakin. "Trend financiranja v zdravstvu se je obrnil navzgor, temu bomo sledili tudi v letošnjem letu," pravi Fakin in dodaja, da so zlasti za skrajševanje čakalnih vrst že namenili za okoli 60 milijonov evrov.
Poleg tega bo v letošnjem letu po njegovih napovedih ostalo še okoli 50 milijonov evrov sredstev. Četrtino nameravajo nameniti v rezerve, ostalo pa za dodatno skrajševanje čakalnih vrst v specialističnih ambulantah. Fakin pričakuje, da bodo letos odpravili vse čakalne vrste na tem področju. Če bo ostalo še kaj sredstev, jih bodo usmerili v skrajševanje čakalnih vrst za bolnišnične zdravstvene storitve.
Po Fakinovih besedah se na nekaterih področjih specialističnih ambulant, kot je denimo revmatologija, postavlja vprašanje, ali bodo glede na denar, ki ga imajo na razpolago, imeli dovolj izvajalcev, ki bi lahko ta program opravili.
Deloma bi lahko to reševali z nadurami, deloma s pomočjo specializantov v zadnjih letnikih, ki so že dovolj usposobljeni za delo v ambulanti. Če bo to izčrpano, bi lahko določene zdravstvene storitve iskali tudi čez mejo, je dodal.
Fakin je danes komentiral tudi finančne težave v Splošni bolnišnici Izola. Kot pravi, je izolska bolnišnica "kronični bolnik", saj ima z izjemami nenehne finančne težave od leta 1995, kljub temu da je vseskozi prejemala dodatna finančna sredstva. Po njegovem mnenju vzroki za težave v tej bolnišnici niso zgolj finančne narave.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.