Ponavadi dolgočasne seje občasno začini kakšen pogovor poslancev, ob katerem novinarji lahko dobijo občutek, kot da so v teatru. Prav resno delo komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8, so popestrili Zmago Jelinčič Plemeniti, Josip Bajc in Rudolf Moge. Navdihnil jih je sam predsednik komisije Milan M. Cvikl, ki ni popustil, da bi bila seja odprta za javnost. Spor poslancev si lahko ogledate v videu "Ostre besede na komisiji".
Njavro bi si želel pričati
Komisija je nameravala zaslišati častnika Darka Njavra in nekdanjega
poveljnika specialne brigade Moris Antona Krkoviča. Ker predsednik
komisije Milan M. Cvikl (SD) zaslišanja Njavra ni želel odpreti za
javnost, so trije člani komisije - Zmago Jelinčič (SNS), Robert Horvat (SDS) in Josip Bajc (SLS) sejo obstruirali, niti Njavro niti
Krkovič pa nista pričala.
Njavro je nato vendarle razložil svoje, vendar ne pred preiskovalno komisijo, ampak novinarjem pred parlamentom. Da bi sodeloval pri orožarskih poslih, je odločno zanikal. "Spoštovani gospodje. Leta 90 sem bil star 20 let. In če kdo misli, da sem bil jaz eden od akterjev trgovine z orožjem ali sodelujočih, potem je še bolj neumen kot tisti, ki to trdi," je dejal.
Povedal je tudi, da se je uradnega vabila na zaslišanje razveselil. "Do sedaj so bili vse samo neuradni čveki in novinarsko blebetanje." Ob tem je dejal, da ga v času, ko se je kupovalo največ orožja - torej od leta 1994 do danes - sploh ni bilo na ministrstvu za obrambo, torej o tem nima kaj govoriti. Začudil pa se je, da ga doslej o nakupih vojaške opreme ni nihče nič vprašal. Vse do danes, ko gre pri oklepnikov 8X8 po njegovem mnenju za najbolj transparenten nakup.
Da bi pri tem lobiral za finsko Patrio, je odločno zanikal. Tega ga je obtožil predsednik uprave Viator & Vektorja, ki ima v svojem okrilju tudi Sistemsko tehniko, Zdenko Pavček. Spomnimo. Pavček je pred Cviklovo komisijo pričal, da sta se Njavro in Krkovič pri njem kar "pojavila“ ter mu prinesla vizitko s telefonskimi številkami, kamor naj pokliče, če želi dobiti posel.
Njavro trdi, da si je za sestanek prizadeval Pavček sam oziroma njegov pomočnik Igor Zajec, to pa naj bi dokazali izpisi telefonskih klicev. Preiskovalni komisiji je zato nameraval predlagati, naj jih pridobi. Hkrati je priznal, da mu je res izročil Patriini vizitki, a da oseb, omenjenih na njiju, nikoli ni srečal. Vizitki naj bi namreč dobil na sejmu oborožitvene opreme, s seboj pa ju je vzel, ker je pričakoval, da bo beseda tekla o oklepnikih, je dejal. "Jaz sem lahko kvečjemu delal uslugo Sistemski tehniki," je pojasnil.
Neumnost v vsem tem pa je po njegovih besedah ta, da ne dela v Morsu in da nima nobene politične niti formalne moči ali vzvoda , da bi sploh odločal o nakupu oklepnikov. "Če lahko en železničar odloča o nabavi patrij, potem naj ukinejo vse komisije in vsa ministrstva, pa bom jaz odločal o tem," je še povedal Darko Njavro.
Težave pred začetkom zaslišanjem, ki ga ni bilo
Že pred začetkom seje je Jelinčič dejal, da ne ve, zakaj jo želi Cvikl zapreti za javnost. "Verjetno hoče kaj prikriti, da javnost ne bi česa izvedela," je menil in napovedal, da bo zahteval, da se seja odpre. Po nekaj minutah seje v podzemni "tihi" sobi državnega zbora je predsednik komisije Cvikl to res storil in tako komisija kot novinarji so se morali preseliti nadstropje višje. Njavro je bil pripravljen na zaslišanje, vendar se je zapletlo že pri prvem vprašanju. Cvikl je namreč želel sejo znova zapreti, tokrat zaradi dokumentov, ki, kot je dejal, nosijo oznako strogo zaupno. Jelinčič, Hrovat in Bajc se s tem niso strinjali, zato so nadaljevanje zaslišanja obstruirali. To pa je pomenilo, da je komisija nesklepčna.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.