V zbornici zdravstvene in babiške nege opozarjajo na pričakovano večanje pritiska na medicinske sestre zaradi umika soglasij zdravnikov za delo prek polnega delovnega časa. Po navedbah zbornice že zdaj v vsakem timu ambulante družinske medicine manjka pol diplomirane medicinske sestre, ob morebitnem prenosu aktivnosti na medicinske sestre pa ena.
V bolnišnicah manjka skoraj 20 odstotkov medicinskih sester, pretežno diplomiranih, so predstavniki Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije opozorili na sestanku z ministrom za zdravje Dorjanom Marušičem prejšnji teden.
Zaradi umika zdravniških soglasij, po katerem zdravniki od septembra naprej več ne bodo delali prek polnega delovnega časa, v zbornici opozarjajo, da je pritisk na medicinske sestre velik, zato apelirajo na strokovno in splošno javnost po previdnosti. V nasprotnem primeru opozarjajo, bosta gotovo ogroženi kakovost zdravstvene obravnave in s tem varnost bolnikov.
Ministru so tudi izročili dokument s pregledom aktivnosti zdravstvene nege za diplomirane medicinske sestre in tehnike zdravstvene nege v ambulanti družinske medicine, ki med drugim opredeljuje možna področja prenosov aktivnosti z zdravnika na diplomirano medicinsko sestro.
Predsednica zbornice Darinka Klemenc je tudi zagotovila, da lahko zbornica v doglednem času pripravi poskusni program na primer za usposabljanje diplomiranih medicinskih sester za določene aktivnosti, kot je predpisovanje medicinsko-tehničnih pripomočkov, so v zbornici še zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.