Pripombe vlade se nanašajo na opredelitev kaznivega dejanja mučenja živali, pobudo glede označevanja mačk, opredelitev samega pojma "cirkus", uvrstitev "nastanitev živali na premajhnem prostoru brez možnosti zadostne rekreacije v nasprotju s predpisi" kot prepovedanega ravnanja ter na uvedbo pooblaščenih svetovalcev in uvedbo videonadzora v klavnicah.
Vlada zaradi naštetega podpira redni zakonodajni postopek, saj meni, da je ključnega pomena, da se v državnem zboru opravi temeljita splošna razprava o predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Splošna razprava pa mora poleg vseh zainteresiranih deležnikov vključevati tudi strokovne institucije in združenja, omogočiti soočenje vseh argumentov ter tako spodbuditi strokovno utemeljene, čim bolj skrbno pretehtane, učinkovite in izvršljive rešitve na področju zaščite živali, so po dopisni seji sporočili iz Urada vlade za komuniciranje (Ukom).
Predlagatelji zakona želijo s predlaganimi spremembami okrepiti odgovorno lastništvo živali kot čutečih bitij, zmanjšati število zapuščenih in trpinčenih živali ter poglobiti zavedanje med prebivalci o najnaprednejših civilizacijskih vrednotah ravnanja z živalmi, so zapisali v predlogu novele.
Predlog novele pa je v javnosti sicer sprožil burne razprave. Kritično se je odzvala veterinarska stroka, predstavniki kmetov pa med drugim zahtevajo, da se iz predloga novele umakne določilo, da bi morale biti v klavnicah nameščene kamere. Menijo namreč, da v nasprotnem primeru ne bodo dobile ljudi, ki bi bili pripravljeni delati, in se bodo zapirale. Ne strinjajo se tudi s predvidenimi določbami o pooblaščenih svetovalcih, ki bi lahko po 40-urnem usposabljanju med drugim na kmetijah ugotavljali morebitne nepravilnosti, in zahtevajo njihov umik iz predloga.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.