Tega po predlogu koalicije kmetom ne bi bilo več treba početi. V predlogu novele Zakona o zaščiti živali namreč predlagajo tudi ustanovitev prehodnih hlevov, ki jih bo upravljala država. Slovenija, ki letno v povprečju odvzame več kot 200 glav živine, takšne prostore nujno potrebuje, s čimer se strinja tudi direktor Inšpekcije za veterinarstvo.
Če inšpektorji zanemarjene in mučene živine v preteklosti niso mogli takoj odvzeti, ker zanjo niso imeli primerne namestitve, želi koalicija s predlogom novele Zakona o zaščiti živali temu narediti konec s prehodnim hlevom na Obrežju. To so prostori nekdanje mejne veterinarske postaje, ki so potrebni obnove. Na prizore zanemarjene in mučene živine brez primerne namestitve je Natalija Nedeljko iz Društva za zaščito konj naletela znova in znova. "Več kot tri, štiri, tudi do sedem let se te živali niso premaknile nikamor. Dejansko se tolerira tiste rejce in lastnike, ki mučijo in trpinčijo živali. To ni prav," pove.
Branko Podpečan, direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, pravi, da v Inšpektoratu predvidevajo, da bodo dela v bodočem prehodnem hlevu končana do konca tega leta. "Želje so, da bi hlev imel kapacitete vsaj za 30 živali ene vrste," dodaja.
Živali bi tam ostale, dokler ne bi bile primerne za prodajo, lahko tudi mesec dni. "In ne le prostorsko, inšpektorjem želimo pomagati tudi kadrovsko," razlaga koalicija in dodaja, da bi na teren poslali pooblaščene svetovalce. Meira Hot, poslanka SD, pojasnjuje: "To je oseba, ki jo društvo, ki ima status društva v javnem interesu, samoidentificira. Mora biti vsaj 3 leta aktiven član te nevladne organizacije, imeti srednješolsko izobrazbo in opraviti 40 ur usposabljanja."
Kot dodaja Natalija Nedeljko, se je dostikrat zgodilo, da predložen foto material ni bil štet kot uraden in se je moral inšpektor večkrat peljati na kraj in pregledovati. "Glede na to, da bomo imeli ta pooblastila, bo veliko lažje, saj se bo štelo kot uradna dokumentacija," je prepričana sogovornica.
"Ko pooblaščeni svetovalec obvesti inšpektorja o določenih dejanjih, torej mučenju, mora inšpektor v roku 24 ur tega svetovalca obvestiti o sprejetih ukrepih," še pojasnjuje poslanka SD. Ob kadrovskih preobremenitvah, na Upravi je za vsa področja zaposlenih 184 veterinarjev, "inšpektorji opravijo v povprečju 2500 inšpekcijskih nadzorov na mesec, s tem, da niso všteti nadzori, ki jih opravimo v klavnicah", pa Podpečan pozdravlja tudi koalicijsko uvedbo živalske policije.
Kot še pripoveduje Meira Hot, je namen ta, da bo vsaj 15 specialistično usmerjenih veterinarjev stalno zaposlenih, da bodo stalno na terenu in da bodo tista enota, ki bo ukrepala. Še preden bi, zaključi pod novelo prvopodpisana, živali bile tako hudo mučene, da jih ne bi mogli več rešiti.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.