Ob vnovičnem poskusu discipliniranja Slovenske tiskovne agencije (STA), direktorja Bojana Veselinoviča in predvsem nas, zaposlenih na STA, se želi tudi anonimna večina kolektiva odzvati na podoben način, kot se je pred dnevi nekdo, ki ne izraža stališč večine nas in na katerega se tako vehementno sklicuje direktor Ukoma, so uvodoma zapisali.
"Pravzaprav smo zgroženi, da neki državni uradnik, ki svojo plačo prejema iz državnega proračuna, torej je plačan z davkoplačevalskim (tudi našim!) denarjem, tako dušebrižniško govori o plačah zaposlenih na STA, hkrati pa samovoljno ustavi financiranje agencije in vse zaposlene brezsramno še drugič potisne v položaj, ko ne vemo, ali bomo čez dva meseca sploh še prejeli plačo in bili sposobni odplačevati svoje osnovne življenjske obveznosti. In s svojo samovoljo v skrajno negotov položaj postavlja naše otroke, starše, partnerje, družine, ki delijo posledice zlobnih dejanj Urbanije in našo nejasno usodo," pišejo v elektronskem sporočilu, ki so ga naslovili na medije, poslance, nadzorni svet in vodstvo STA ter novinarske kolektive in združenja.
Kot pravijo, je večina zaposlenih na STA izkusila delo z Urošem Urbanijo, ki je bil do konca leta 2009 namestnik takratnega odgovornega urednika in urednik notranje redakcije. "Vendar ljudje, ki leta 2021 še vedno vztrajamo na STA, nismo tukaj zato, da bi obogateli, ampak smo predvsem zvesti svojemu poklicu, novinarskemu poslanstvu, nenazadnje svojim sanjam. Nihče izmed nas tudi nima donosnih počitniških objektov v hribih in je mesečna plača praktično edino sredstvo našega preživetja. In ljudje na STA so zaradi sprevrženega odnosa svojega nekdanjega kolega razočarani, jezni, nekateri tudi obupani."
Ob tem se jim zastavlja vprašanje, zakaj Urbanija ni leta 2008 problematiziral višine plač svojih novinarskih kolegov, ko je njegova takratna plača močno presegala njihove plače. "Najbrž se je preveč ukvarjal s svojim delom, ki je med drugim vključevalo brisanje že objavljenih novic, prikrito popravljanje vesti, pripravo novic po nareku in dnevno tekmovanje z drugimi redakcijami v številu objavljenih vesti – kakovost je bila namreč povsem nepomembna. To so bili profesionalni standardi takratnega vodstva uredništva. In za vse to obstajajo sledi in dokazi, ki sta jih kolega Urbanija in Meško pustila za sabo na STA."
Svojo "profesionalno" in "pokončno" držo, kako ustreči aktualni oblasti, pa nadaljuje na Ukomu, ko "manipulira z informacijami, ki jih posreduje javnosti, prepoveduje javne nastope državnih funkcionarjem, obračunava z novinarji itd.", še dodajajo zaposleni na STA. V svojem zadnjem sporočilu za javnost Urbanija piše o skrbnem upravljanju s sredstvi Ukoma – ob tem pa, kot navajajo, "zaposluje nove in nove ljudi, ki v delovnem času prek družbenih omrežij obračunavajo z vsemi povprek, se dogovarja s tujimi podjetji glede strojnega prevajanja njegovih sporočil za javnost v angleški jezik ter plačuje drage storitve zasebnim podjetjem za spremljanje medijskih objav za potrebe vladnih služb".
"Kajti on ni le državni uradnik, ampak, kot sam trdi, pooseblja predstavnika lastnice STA, torej države RS. Ampak on ni le to – Urbanija je človek nad državo in zakoni!" zaključujejo zaposleni na STA.
Organi STA: Nadaljuje se poskus razgradnje in uničenja naše medijske hiše
"Kot je edino mogoče razumeti iz sporočila za javnosti Ukoma, se nadaljuje poskus razgradnje in uničenja naše medijske hiše, zaposlene pa postavlja v položaj, ko se znova sprašujejo o svojem socialnem položaju," pa so sporočili iz zastopstva uredništva, sveta delavcev in sindikata novinarjev STA.
Poudarili so, da gre pri lažeh, ki jih Ukom ponavlja, zgolj za poskus razdora med zaposlenimi. "Ne drži namreč, da bi se med nami večina zaposlenih uprla, še več, ne poznamo niti takšnih posameznikov." Organi zaposlenih razen anonimnega zapisa iz za to posebej ustvarjenega elektronskega naslova, za katerega resno dvomijo, da ga je sploh spisal kdorkoli od zaposlenih, doslej niso zaznali kakšnega resnega nezadovoljstva, pač pa predvsem zaskrbljenost nad dejstvom, da se morajo v času največje zdravstvene in socialne krize ukvarjati še s svojo eksistenco, pravijo.
Celotno družbo bi moralo po njihovem mnenju skrbeti, ko trenutni predstavniki ustanovitelja odkrito napovedujejo kršitev zakonov, ki jih je z veliko večino izglasoval državni zbor. Skupina posameznikov, iz katere "je že na prvi pogled jasno, kateri politični stranki pripadajo", napoveduje celo ustanovitev nekakšne "nacionalne tiskovne agencije", ki bo bolj slovenska in bolj objektivna od STA. "Ob tem spominjamo, da je ta zrasla pred 30 leti skupaj s samostojno Slovenijo in je vse doslej ter še vedno opravlja delo enega najbolj objektivnih slovenskih medijev."
Predstavnike koalicijskih strank, predsednika republike in predsednika DZ zato sprašujejo, ali bodo dovolili nadaljnjo razgradnjo slovenskega medijskega prostora.
Ukom zavrnil plačilo januarskega zahtevka STA
Spomnimo. Potem ko je Ukom konec januarja po več mesecih le poravnal vse zapadle obveznosti, je včeraj sporočil, da se je s tem "končalo kakršno koli pogodbeno razmerje med Ukomom in STA": "Zato se zdi skoraj neverjetna situacija, da je direktor STA Veselinovič za dejavnosti, ki jih je opravljal v januarju, poslal račun v višini 169.000 evrov na Ukom. Ukom seveda nima nobene pravne osnove, na podlagi katere bi lahko plačeval račune, ki mu jih pošiljajo podjetja, s katerimi nima urejenega pogodbenega razmerja. Prav zato je moral Ukom plačilo računa zavrniti."
Veselinovič je včeraj v odzivu dejal, da je Urbanija s tem dal vedeti, da "začenja novo ofenzivo napadov na osrednjo tiskovno agencijo pri nas. Z ene strani ga ob sklicevanju na anonimna elektronska sporočila skrbi raven plač, ki na STA res niso visoke, z druge strani pa vnovič ne namerava plačati opravljenega dela agencijskih novinarjev. In za povrh ponavlja netočen podatek o plači direktorja, ki je bil že javno demantiran".
DNS in SNS: To je v nasprotju s sedmim protikoronskim zakonom
V Društvu novinarjev Slovenije opozarjajo, da je odločitev Ukoma le še en manever Urbanije, ki želi s finančnimi pritiski destabilizirati STA. Medtem ko na Ukomu navajajo, da je pogoj za izplačilo računa za opravljeno javno službo STA nova pogodba, pa v DNS opozarjajo, da to ne drži, saj sedmi protikoronski zakon izrecno določa, da ima STA v letu 2021 zagotovljeno financiranje na podlagi sprejetega poslovnega načrta STA ne glede na to, ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo. Pravna podlaga za izplačilo je neposredno sedmi protikoronski zakon, izplačnik pa je ustanovitelj, Republika Slovenija, ki ga zastopa vlada.
Tudi v Sindikatu novinarjev Slovenije (SNS) ugotavljajo, da se na Ukomu sprenevedajo in plačilo odlagajo v nasprotju s sedmim protikoronskim zakonom. Zakonodajalec je izrecno predpisal, da bo ustanovitelj svoje obveznosti do javne službe izpolnil ne na podlagi pogodbe, ampak neposredno na podlagi zakona, opozarjajo. "Obsojamo nadaljevanje vladnih pritiskov na institucionalno in uredniško neodvisnost STA in ogrožanje obstoja javne službe z odtegovanjem in pogojevanjem proračunskih sredstev. Vlado pozivamo k spoštovanju zakona in jasno zapisane obveznosti ustanovitelja, da bo zagotovil financiranje javne službe," so zapisali.
EANA vlado pozvala k prenehanju dejanj proti STA, zaskrbljeni so tudi v IPI
Nestrinjanje s trenutnimi dejanji slovenske vlade proti svoji članici STA je izrazilo tudi Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA). "Zadnji stalni pritisk na slovensko nacionalno tiskovno agencijo njenim novinarjem zelo otežuje delo ter izpolnjevanje njihovega javnega poslanstva," je zapisal njihov odbor. To so po njihovih navedbah korektno in pravočasno obveščanje javnosti ter zagotavljanje vsebin slovenskim medijem.
"EANA poudarja nestrinjanje s kakršnimikoli dejanji slovenske vlade, ki bi kakorkoli omejevala svobodo STA. Slovenske oblasti poziva, naj poiščejo način, da bo znova vzpostavljena normalnost," so še zapisali. Če vlada ali premier Janez Janša želita, odbor EANA ostaja na razpolago za deljenje najboljših praks ali morebitnih rešitev, da bi čim prej razrešili težak položaj, v katerem se je znašla STA, so dodali.
Zaskrbljeni so tudi v Mednarodnem inštitutu za tisk (IPI). Opozorili so, da je Ukom že drugič v treh mesecih ustavil financiranje STA. "IPI skrbi, da je ta zadnji spor nov korak pritiska Janševe vlade na tiskovno agencijo," so zapisali na Twitterju.
Kot je znano, se je saga začela odvijati že jeseni, ko je vlada med sklepe dopisne seje skrila ustavitev izplačil naši osrednji tiskovni agenciji. Po več mesecih so, tudi po posredovanju Bruslja in koalicijskih partneric, le poravnali pogodbene dolgove za nazaj, zdaj pa so očitno dobili nove vzvode za pritisk na neodvisno poročanje.
KOMENTARJI (866)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.