V UKOM sicer še vedno trdijo, da STA ni izpolnjevala svojih pogodbenih obveznosti. "Ne glede na vsa prejeta plačila STA do danes UKOM v skladu s pogodbenimi določili ni posredovala zahtevanih dokumentov, za katere je urad vlade za komuniciranje zaprosil STA že oktobra in novembra lani in prek katerih bi lahko preveril upravičenost izplačil," so zapisali.
Vlada je STA zaprosila za cenik storitev, ki jih ponujajo na trgu in na podlagi katerega bi se UKOM lahko odločil, kaj, koliko in katere storitve izven javne službe bi imel še dodatno naročene pri STA, česar pa, kot pravijo, niso prejeli, "zato vse do danes ni bila sklenjena pogodba z naslova tržne dejavnosti," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Vodstvo STA je v odzivu tako poudarilo, da je, kljub temu da STA javno službo opravlja nepretrgoma in izpolnjuje pogodbene obveznosti, plačilo za njeno opravljanje v sklepnem delu minulega leta dobila šele po tistem, ko je DZ naložil vladi plačilo z interventnim zakonom in po navedenih stališčih Bruslja glede tega.
Omenjeni sedmi protikoronski zakon pa je podlaga za plačilo javne službe tudi v letošnjem letu, čeprav med Ukomom in STA ni bila sklenjena pogodba. Zakon namreč tudi v tem primeru vladi nalaga plačilo javne službe po sprejetem poslovnem načrtu.
"STA je izpolnila vse obveznosti po pogodbah z Ukom, medtem ko je plačilo za opravljeno javno službo v sklepnem delu minulega leta dobila šele po tistem, ko je Državni zbor naložil Vladi plačilo z interventnim zakonom PKP7 in ko sta dve komisarki evropske komisije sporočili, da dodatna presoja Bruslja glede tega, ali gre pri financiranju STA za nedovoljeno državno pomoč, ni potrebna. Ob tem, da javno službo opravljamo nepretrgoma, nam podlago za njeno financiranje tudi v tem letu daje veljavna zakonodaja; ne le zakon o STA ampak tudi PKP 7, čeprav med Ukomom in STA ni bila sklenjena pogodba. Sedmi protikoronski zakon namreč tudi v tem primeru vladi nalaga plačilo javne službe po sprejetem poslovnem načrtu". Ukom ob tem še vedno vztraja pri zavajajoči interpretaciji, da mu STA ne pošilja želene dokumentacije. Ta je je po veljavni zakonodaji Vladi kot edini družbenici vedno na voljo, poudarjajo na STA.
"Tržna pogodba, ki jo omenja Ukom, pa za letos še vedno ni sklenjena. STA je storila vse, da bi se to zgodilo in da bi uporabniki na vladni strani ne ostali brez zanje nedvomno koristnih vsebin. Po pojasnilih, ki smo jih poslali Ukomu v zvezi z lansko pogodbo o zagotavjanju tržnih storitev STA za vladno administracijo, smo jih prosili za pogovor o obliki sodelovanja v tem letu večkrat: 7. januarja, 12. januarja, 15. januarja in 25. januarja. Ukom ni odgovoril niti enkrat, pač pa se oglasil s sporočilom za javnost," izpostavlja vodstvo STA.
Prelaganje odgovornosti za to, da do dogovora še ni prišlo, na STA, zato nima nikakršne podlage v dejstvih, trdi vodstvo STA in dodaja: "Za STA so bili uporabniki na vladni strani vedno pomembni naročniki, zaradi česar smo se včeraj s pobudo za pogovor obrnili še na generalni sekretariat vlade, tako da bi se izognili situaciji, ko uporabniki v vladni administraciji ne bi imeli polnega dostopa do STA vsebin."
Spomnimo
Vlada je na zadnji novembrski dopisni seji po tihem ukinila financiranje STA. Osrednji slovenski tiskovni agenciji je očitala kršitve, zaradi katerih naj ne bi bilo mogoče izvajati pogodbe o opravljanju javne službe za lansko leto, prav tako tudi ne skleniti pogodbe za letošnje. Omenjena pogodba je osnova za izplačevanje proračunskih sredstev.
STA je ostala brez plačila za opravljanje javne službe za oktober in november, vlada oziroma njen urad za komuniciranje pa ji je odtegnil tudi plačilo za že opravljene storitve za potrebe vladne administracije za zadnje tri mesece lanskega leta.
STA je posredovanje določenih dokumentov in odgovorov Ukomu sicer odrekla, ker je ocenila, da je z zahtevo po njih presegel svoja pooblastila. Po sprejetem sedmem protikoronskem zakonu, ki je vladi naložil obveznost plačila zapadlih obveznosti, se je ministrstvo za finance obrnilo na Evropsko komisijo po mnenje, ali bi šlo v tem primeru za nedovoljeno pomoč. A je nato vlada na podlagi sporočila evropske komisarke Margrethe Vestager začasno odobrila izplačilo STA, saj da "nakazuje možnost pozitivne odločitve Evropske komisije glede nakazila državne pomoči za STA".
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.