Na območju Malega Triglava sta, kot smo že poročali, včeraj dopoldan zaradi padca v zahtevnih gorskih razmerah umrla dva gornika. Najprej se je pri padcu z Malega Triglava v Snežno konto okoli 10. ure smrtno ponesrečil slovenski državljan, uro kasneje pa je na istem mestu umrl tudi tujec.
Pri reševanju so se aktivirali gorski reševalci GRS Mojstrana. Prva ekipa reševalcev se je na klasičen način pričela vzpenjati proti kraju nesreče skozi dolino Krme, hkrati je bilo aktivirano tudi helikoptersko reševanje s pomočjo helikopterja slovenske vojske, so sporočili z Gorske reševalne Zveze Slovenija.
"Ob čakanju na dvig megle na brniškem letališču in vzletu helikopterja, se je na istem področju zgodil še en zdrs planinca, ki je prav tako padel v Snežno konto. Nobeden od planincev dolgega padca ni preživel."
Ekipa, ki jo je helikopter SV prepeljal na mesto nesreče, je oba ponesrečenca spustila na primerno mesto, nakar sta bila s pomočjo helikopterja prepeljana v dolino. Pri reševanju je sodelovala tudi gorska enota Policije.
Kasneje, okoli poldneva, se je na Španovem vrhu poškodovala turna smučarka, na Jalenkamnu pa planinec. Na Zelenici so gorski reševalci pomoč nudili planinki s poškodbo kolena. Na območju Vitranca pa so se gorski reševalci odzvali na prijavo o težavah planinke zaradi slabe opreme. Še pred prihodom reševalcev ji je s svojo opremo pomagal drug planinec, v dolino pa so jo pospremili reševalci.
Od včeraj zvečer pa vse do danes zjutraj je na območju Komne potekala iskalna reševalna akcija za enim planincem. Prvotno so gorski reševalci iskali dva, enega so žal našli mrtvega, drugega so še iskali. Gorski reševalci pa so kasneje sporočili, da so s pomočjo drona locirali tudi drugega preminulega človeka. Na PU Kranj so pojasnili, da sta bila dogodka povezana, saj se je prva nesreča zgodila okoli 20.20 ure zaradi zdrsa planinca s poti in padca po strmem prepadnem terenu Komne, druga pa, ko mu je drug planinec poskušal pomagati in je tudi sam zdrsnil.
Oba sta bila s klasično reševalno tehniko spravljena v dolino in oba sta državljana Slovenije, so še dodali. Tujo krivdo so pri nesreči izključili, nesreča se je zgodila, kot so že prej poudarili, zaradi poledenele podlage.
V soboto na območju Kamniškega sedla umrl tudi hrvaški planinec
Nesreča s smrtnim izidom se je zgodila tudi že v soboto, ko je na območju Kamniškega sedla umrl 37-letni hrvaški planinec, ki mu je na strmem pobočju v Bosovi grapi zdrsnilo in je zgrmel več kot 300 metrov v globino. Vzpenjal se je v skupini še osmih planincev s Hrvaškega, nobeden od ostalih v dogodku ni bil poškodovan.
Posredovali so gorski reševalci GRS Kamnik. Eden od gorskih reševalcev je bil pri ponesrečencu v nekaj minutah, saj se je v času nesreče nahajal v bližini, a gorniku žal ni bilo več pomoči. V reševalni akciji je sodeloval Helikopter slovenske vojske, ki je preminulega gornika in ekipo gorskih reševalcev prepeljal v dolino.
Zaradi nenadnega obolenja je življenje izgubila tudi oseba na sprehodu v gozdu na območju Polhovega Gradca. Posredovali so gorski reševalci GRS Ljubljana, vendar reanimacija žal ni bila uspešna. GRS Ljubljana je bila kasneje še enkrat aktivirana zaradi poškodbe noge na gozdni cesti na območju Iga.
Prav tako dvakrat so v soboto posredovali tudi gorski reševalci GRS Tržič. Težje se je pri vzponu na Vrtačo poškodoval planinec, ki mu je zdrsnilo na izpostavljenem in poledenelem delu, kasneje pa so reševali še padalca, ki je zaradi nepričakovanega sunka vetra obstal na drevesu.
Pristojni opozarjajo: Gore, še posebej v zimskem času, ne poznajo milosti!
Ob tem pristojni opozarjajo, da so razmere v gorah so trenutno izredno spremenljive in izjemno zahtevne. "V zadnjih dneh je močan veter razpihal sneg in ponekod so nastale klože. Od vetra spihane kopne odseke poti pogosto prekinjajo poledenela mesta, pokrita s snegom. V visokogorju je trenutna nevarnost snežnih plazov 3. stopnje. Zaradi poledenelosti je na nekaterih mestih izjemna velika nevarnost zdrsa, o čemer pričajo vse tragične nesreče tega vikenda," so sporočili iz Gorske reševalne zveze Slovenije.
"Vsem, ki zahajate v gore, svetujemo, da si izberete svojim izkušnjam primerno turo, da ste ustrezno opremljeni (dereze, cepin, lavinski trojček itd.), da znate uporabljati opremo in da se na turo dobro pripravite. Gore, še posebej v zimskem času, ne poznajo milosti!" so še dodali.
Neizkušenim so lahko v veliko pomoč tudi gorski vodniki, saj gre za profesionalce, ki poznajo vsako podrobnost v gorah in znajo oceniti nevarnost.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.