planinci

Moški sredi 'zime' s kolesom na najvišji vrh Velebita, iskali so ga vso noč

31. 03. 2025 08.20

"Kje je konec človeški neumnosti in neodgovornosti," se sprašujejo hrvaški gorski reševalci. V soboto zvečer je namreč stekla iskalna akcija na Velebitu, saj se je 50-letni moški – kljub temu, da tam še vedno vladajo zimske razmere – s kolesom odpravil na najvišji vrh tega gorskega grebena na Hrvaškem. Gorski reševalci so ga iskali vso noč, po skoraj 18 urah iskanja pa so ga našli v zavetišču živega in zdravega.

V Vratih nov prometni režim, kolikšna bo parkirnina?

14. 10. 2024 13.37

V dolini Vrata bo v začetku novembra zaživel nov prometni režim z zapornicami, ki bo zmanjšal prometni kaos v dolini. Že letos poleti se je močno okrepila uporaba javnega prevoza. Ni bil pa novi parkirni sistem najbolj po volji planincev, ki predlagajo nekatere spremembe, vključno z višino parkirnine.

Planinci invalidi osvojili 4164 metrov visoki Breithorn

05. 08. 2024 15.41

Prejšnji ponedeljek se je 19 planincev invalidov s spremljevalci povzpelo na 4164 metrov visok zahodni vrh Breithorna. Med udeleženci so bili slepi, slabovidni, gluhi, gibalno ovirani, nevrorazlični in invalidi. S svojim podvigom so dokazali, da vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, so poudarili na Planinski zvezi Slovenije.

Po novi hudi uri: 'V enem letu ne moreš rešiti 30-letnega zaostanka'

30. 07. 2024 06.00

Del Slovenije je bil spet pod vodo. In to skorajda leto dni po najhujši katastrofi doslej. Zemeljski plazovi, zalite kleti, ujeti planinci. Kdaj bodo ljudje spet varni? Zaskrbljeni gledajo v nebo vsakič, ko je napovedan dež. Županji Črne in Solčave sta v oddaji 24UR ZVEČER opozorili, da je treba poleg sanacije hkrati narediti dolgoročen načrt vzdrževanja vodotokov in brežin, ne sme pa se pozabiti niti na obstoječo kanalizacijo, ki ne požira enormnih količin padavinskih voda.

Med neurjem ujeti na Okrešlju: 'Preudaren oskrbnik koče jim ni dovolil na pot'

29. 07. 2024 09.36

V času silovitega neurja se je v nedeljo na Okrešlju znova znašla skupina planincev, ki so jim morali na pomoč priskočiti gorski reševalci. Zgodba se je sicer po zaslugi razsodnega oskrbnika koče končala srečno. Planince, večinoma tuje, je namreč opozoril, naj v takšnem vremenu ne hodijo v dolino ter jim ponudil varno zavetje v koči. In kaj bi se zgodilo, če ga planinci, ki so imeli s seboj tudi otroke, ne bi poslušali? Končalo bi se lahko veliko bolj tragično, saj je vremenska ujma uničila pot na Okrešelj ter jo naredila popolnoma neprehodno.

Črna na Koroškem spet pod vodo: 'Ko nimaš več besed in si žalosten v dno duše'

28. 07. 2024 08.12

Popoldanske nevihte so od severozahoda države potovale prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu. Močno neurje je med drugim zajelo Črno na Koroškem. Zalite so številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. V Spodnjem Javorju je plaz zasul domačina, ki so ga rešili domači gasilci. Reševalci so ga odpeljali v slovenjgraško bolnišnico, njegovo življenje pa ni ogroženo. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Zvečer je Slovenijo dosegla nova nevihtna fronta. Ta je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in goriško regijo, nato pa se premaknila proti osrednji Sloveniji.

Logarska dolina znova na udaru, z Okrešlja rešili 17 ujetih planincev

28. 07. 2024 20.57

Vnovič, le po enem tednu, je bila na udaru vremenskega dogajanja Logarska dolina. Popoldansko neurje je namreč vnovič razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko slap Rinka. Zasulo je strugo in pot pod slapom, v širini 200 metrov, in tovornjak, ki je bil blizu struge. Ujeti so bili tudi nekateri planinci, 17 jih je morala z Okrešlja reševati gorska reševalna služba. K sreči ni bil nihče poškodovan.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?

09. 07. 2024 06.00

Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

Aplikacija, ki olajša izbiro in načrtovanje poti v hribe in gore

06. 07. 2024 15.19

Kam v hribe? Vprašanje, ki si ga pogosto zastavljajo tako izkušeni planinci kot tisti, ki hriboviti svet šele spoznavajo in ne znajo preceniti, kateri vrhovi so zanje najprimernejši. Slovenska ekipa, ki jo sestavljata dva hribolazca po srcu, je odgovorila na to vprašanje in razvila mobilno aplikacijo APPEAK. Gre za brezplačni žepni pripomoček, ki prav vsakomur, ne glede na telesno pripravljenost in izkušnje, olajša načrtovanje in raziskovanje naslednjega pohodniškega podviga.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg

28. 04. 2024 17.21

V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Kamera ujela trenutek, ko se je po miniranju utrgal plaz

08. 04. 2024 10.17

Na Facebook strani Vremenska napoved Bijelo Polje so objavili posnetek miniranja kamnoloma v naselju Bijela pri Mostarju, ki je sprožilo velik zemeljski plaz. Ta se je utrgal s pobočja in s seboj v globino odnesel tri avtomobile. K sreči ni bilo smrtnih žrtev, sta bili pa dve osebi poškodovani.

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?

23. 12. 2023 16.37

Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

V gorah izgubljena tujca hodila po nevarnem brezpotju in brez prave opreme

10. 12. 2023 17.58

Na pobočju Javorji v občini Kranjska Gora sta dopoldne obtičala dva obnemogla tuja državljana. Gorski reševalci so ju iskali dlje časa, tudi s helikopterjem Slovenske vojske in z dronom. Peš so pregledali tudi nevarno brezpotje, kjer so naposled našli sledi hoje dveh oseb. Več ur kasneje, ko se je že začenjalo temniti, so onemogla in podhlajena planinca le našli, ju z vitlom dvignili v helikopter in prepeljali v Splošno bolnišnico Jesenice. "Oba sta bila pomanjkljivo opremljena, oblečena in obuta. Vse okoliščine kažejo, da sta zašla in se izgubila," so sporočili s PU Kranj.

Pred zimsko gorsko sezono: 'Vprašajo, kakšna je cena. Ceneje kot vsak pogreb!'

09. 12. 2023 09.39

Letošnje število intervencij gorskih reševalcev je bilo še pred začetkom zimske gorske sezone rekordno. V naših gorah je vedno več planincev in zato tudi vse več nesreč. A marsikatero nesrečo bi lahko preprečili, če bi se držali osnovnih pravil hoje in gibanja v gorah. Pred razmahom zimske sezone so na PZS predstavili napotke ter pravila varnega in spoštljivega obiskovanja gora. Ob tem so močno poudarili pomen znanja in izkušenj, ki pa jih ne morete pridobiti čez noč, pač pa gre za daljši proces. Podrobno so predstavili obvezno in priporočljivo opremo, prikazali delovanje plazovnega trojčka in opozorili, kje in kako preveriti, ali ste se v gore podali s kompetentnim vodnikom.

Najbolj skrbni lastniki gozdov: dobiček se ne meri le v evrih

06. 12. 2023 18.19

Da lahko planinci in pohodniki uživajo v lepotah naše narave, se lahko zahvalijo tudi tistim lastnikom zemljišč, ki za naravo znajo skrbeti. Za Slovenijo bi lahko rekli, da je bolj dežela dreves kot ljudi. Pri nas jih raste kar milijarda štiristo milijonov, mnoga prav zato, ker nekdo skrbi zanje. V Sevnici so danes podelili nagrade 14 lastnikom gozda, ki se zavedajo, da se dobiček ne meri le v evrih, ampak tudi v tem, kako skrbimo za prihodnost.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Število nesreč v gorah narašča. Bo helikoptersko reševanje plačljivo?

25. 10. 2023 18.57

Letna planinska sezona se počasi zaključuje. Kljub temu in tudi kljub za obisk gora slabemu vremenu pa so gorski reševalci morali posredovati. Ti imajo kdaj tudi po sedem in več intervencij na dan. Letošnje število nesreč v gorah je že preseglo lanskoletno. Tudi sicer se je v zadnjih petih letih število gorskih posredovanj podvojilo, vsak drugi, ki so ga reševalci prepeljali v dolino, pa je bil nepoškodovan oziroma tuji turist. Gorska reševalna zveza Slovenije je tako nedavno od Uprave za zaščito in reševanje že dobila soglasje, da pripravi osnutek predloga zakona o gorskem reševanju, ki bi se dotikal tudi helikopterskih prevozov. Bo odslej helikoptersko reševanje za planince plačljivo?

Velikonočno reševanje: prvič doslej naj bi ovadili vodjo ture

27. 09. 2023 18.26

Po obsežni kriminalistični preiskavi so novogoriški policisti podali kazensko ovadbo zaradi neodgovornega vodenja v hribe. Po naših informacijah so zaradi utemeljenega suma povzročitve splošne nevarnosti ovadili planinsko društvo in vodjo ture, ki je na velikonočno nedeljo v neugodnih vremenskih razmerah skupino šestih planincev vodil na Malo Mojstrovko. Z najbolj obiskanega vrha v Julijcih je planince odnesel snežni plaz, huje se jih je poškodovalo pet. Zaradi megle in sneženja so imeli oteženo delo tudi reševalci.

Na Bovškem Gamsovcu padla planinka ter podlegla poškodbam

26. 09. 2023 14.10

Na območju Bovškega Gamsovca se je ob padcu smrtno ponesrečila nemška planinka. Skupaj z moškim je, po prvih zbranih podatkih, hodila na krušljivem delu planinske poti, zatem pa padla na skalo in se več deset metrov kotalila. Posredovali so gorski reševalci GRS Bovec in dežurna ekipa GRZS z Brnika, ki je s pomočjo helikopterja Slovenske vojske pokojnico prepeljala na letališče v Bovec.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Gorski reševalci: Proračun krije vsa reševanja, tudi primere izigravanja in malomarnosti

02. 09. 2023 15.15

Podatki so zelo zgovorni. V zadnjih petih letih se je število gorskih nesreč skoraj podvojilo. Vsaki drugi, ki so ga v zadnjih mesecih reševali gorski reševalci, je bil tuji turist. In vsaki drugi, ki so ga prepeljali v dolino, je bil nepoškodovan. V nocojšnji rubriki 24ur Inšpektor boste lahko videli, da je vedno več izigravanj, neutemeljenih ali celo izmišljenih klicev. Tudi vsem tem stroške helikopterskega prevoza krije naš proračun. Kako je to mogoče? In kdaj bomo spremenili sistem?

Nizozemca po ogledu TikToka skozi Žrelo na Storžič. Posredovali so reševalci

21. 08. 2023 15.09

Gorska reševalna zveza Slovenije je sporočila, da je bilo prejšnji konec tedna v slovenskih gorah 18 nesreč in posredovanj njihovih gorskih reševalcev. Še posebej izpostavljajo primer dveh Nizozemcev, ki sta po ogledu TikTok videa sklenila, da je pot skozi Žrelo primerna tudi za njiju. A sta se zmotila in obtičala, posredovati so morali gorski reševalci.

Večerno reševanje s Triglava: tema ujela Slovaka in Kanadčana

20. 08. 2023 08.38

Sončna sobota je v naravo zvabila številne pohodnike, a tudi tokrat brez posredovanja reševalcev ni šlo. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje so v soboto posredovali kar sedemkrat, šestkrat so aktivirali tudi helikopter. Popoldne sta se v severni steni Cmira zaplezala alpinista, dvakrat so posredovali tudi na Triglavu, kjer sta popoldne obtičala planinca, zvečer pa je tema ujela tri tuje plezalce. Ker s seboj niso imeli opreme za bivakiranje, so poklicali pomoč.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev

20. 07. 2023 08.12

Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

'V gore pojdite pripravljeni in primerno opremljeni'

07. 06. 2023 16.40

Približuje se poletna sezona, nestrpno jo pričakujejo tudi planinci. A na Planinski zvezi Slovenije so pred začetkom poletne sezone v gorah opozorili na primerno opremo za obisk gora in nevarnosti, ki prežijo na gornike. Da bi bilo nesreč čim manj, se morajo v gore odpraviti le pripravljeni in primerno opremljeni.

Odveslali iz zime v poletje

22. 05. 2023 07.00

Smučarska sezona v Sloveniji je uradno končana. Ta konec tedna se je zaprlo še zadnje slovensko smučišče, najvišje ležeče. 2200 metrov visok Kanin, ki mu zaradi (pre)stare gondole grozi zaprtje, smo na zadnji smučarski dan obiskali tudi mi. Dominik je smučal zgoraj brez in namesto palic uporabljal veslo, Josef je obul 35 let stare smučarske čevlje, Nik in Neja pa sta stiskala pesti, da se bosta v naslednji sezoni spet lahko vrnila tja.

Teden v slikah: sneg, vulkan in skrivnostna Enigma

15. 04. 2023 16.58

V naše kraje se je vrnila zima in marsikje nasula sneg. Podobne, pa vendarle povsem drugačne prizore imajo na Kamčatki, kjer je pokrajina odeta v odejo vulkanskega prahu. Veselili smo se srečno zaključene reševalna akcije v gorah, razkrivali enigme Enigme in na pot proti Jupitru pospremili evropsko raketo.

PZS: Turo te težavnosti lahko vodijo samo gorski vodniki

12. 04. 2023 12.01

Na Planinski zvezi Slovenije ob nesreči na Mali Mojstrovki, kjer je plaz odnesel pet planincev, dva pa sta se mu uspela izogniti, opozarjajo, da bi smeli takšne ture voditi le gorski vodniki, česar pa v tem primeru niso upoštevali. Nespametno ravnanje bi se lahko končalo tudi s smrtnimi žrtvami.

'V skupini je bil tudi član GRZS, a ne v vlogi gorskega reševalca'

10. 04. 2023 14.03

Po tem, ko so reševalci v nedeljo v UKC Ljubljana in Splošno bolnišnico Jesenice odpeljali pet poškodovanih gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, v zdravstveni oskrbi ostajajo še trije, stanje vseh je stabilno. V javnosti medtem dviga prah novica, da je bil v skupini tudi član Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). Kot pojasnujejo v GRZS, je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član, a ta "ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS".

Iz bivaka pod Skuto rešili štiri neustrezno opremljene Francoze

10. 04. 2023 08.55

V nedeljo so imeli gorski reševalci veliko dela. Uspešno so sklenili zahtevno reševanje gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, s helikopterjem so se skušali prebiti tudi do planincev, ki so obtičali v bivaku pod Skuto, a jim ni uspelo in so akcijo nadaljevali danes. Uspešno so rešili štiri francoske državljane. Kot je pojasnila Katarina Janjič z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), so Francozi nepoškodovani, v gorah pa so bili brez ustrezne opreme, zato niso mogli sestopiti.