Slovenija

Vlada prihodnji teden o ekološki coni

Ljubljana, 18. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Predlog zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone v Jadranskem morju bo vlada obravnavala prihodnji teden.

S predlogom so se, kot kaže, odzvali na dogovore Italije in Hrvaške, ki sta se brez Slovenije dogovorili o poteku razmejitvene črte epikontinentalnega pasu.

Predlog zakona je v četrtek v vladno proceduro vložilo Ministrstvo za okolje in prostor. Pristojni odbor in vlada naj bi ga obravnavala prihodnji teden. Vlada naj bi ga nato poslala v parlament in mu predlagala sprejem zakona po nujnem postopku. Predlog je ministrstvo pripravilo v sodelovanju z MZZ.

Z zakonom naj bi imela vlada po navedbah MOP vsebinsko določen mandat za pogajanja o razmejitvi epikontinentalnega pasu in cone z Italijo in Hrvaško. V zaščitni ekološki coni se sicer, kot piše v predlogu zakona, izvaja slovenski pravni red in pravni red EU s področja varstva in ohranitve morskega okolja, vključno z arheološko dediščino in v skladu z določbami XII. poglavja Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu.

Pravica in dolžnost do zaščite državnih interesov

Predlog zakona ugotavlja, da je Slovenija naslednica sporazuma med SFRJ in Italijo o razmejitvi epikontinentalnega pasu iz leta 1968.

Ker Slovenija ima epikontinentalni pas, ima tudi pravico in dolžnost zaščititi državne interese v tem pasu, in sicer z razglasitvijo zaščitne ekološke cone, ki jo slovenska zakonodaja že predvideva.

Ker ima Slovenija epikontinentalni pas, ima pravico in dolžnost zaščititi državne interese v tem pasu, in sicer z razglasitvijo zaščitne ekološke cone (Foto: Š.Z.)
Ker ima Slovenija epikontinentalni pas, ima pravico in dolžnost zaščititi državne interese v tem pasu, in sicer z razglasitvijo zaščitne ekološke cone (Foto: Š.Z.) FOTO: Špela Zupan

Z zakonom bo imela vlada po navedbah ministrstva tudi vsebinsko določen mandat za pogajanja o razmejitvi epikontinentalnega pasu in cone s sosednjima državama. MOP pričakuje, da bodo vladni odbori omenjeni predlog obravnavali v prihodnjem tednu.

Osnovni motiv je ohranitev ekosistema Jadranskega morja

Dokončna zunanja meja zaščitne ekološke cone se v skladu z besedilom predloga zakona določi s sporazumom s sosednjimi državami v skladu z mednarodnim pravom. Do sklenitve tega sporazuma poteka meja po vzporedniku z geografsko širino 45° 10 ' N, je še zapisano v predlogu zakona.

Kot piše v predlogu zakona, je osnovni motiv za razglasitev slovenske zaščitne ekološke cone dejavno ravnanje jadranske države za vzpostavitev učinkovitih ukrepov za ohranitev celovitega morskega ekosistema Jadranskega morja, svojih teritorialnih voda in obalnih območij. Slovenija ima v skladu z mednarodnim pravom možnost zaščititi svoje pravice na morju tudi zunaj teritorialnih voda, kar je v zadnjem času še zlasti aktualno zaradi razglasitve ekološko ribolovne cone Hrvaške in zaradi namere o razglasitvi ekološke cone Italije.

V zaščitni ekološki coni se, kot piše v predlogu zakona, izvaja slovenski pravni red in pravni red EU s področja varstva in ohranitve morskega okolja, vključno z arheološko dediščino in v skladu z določbami XII. poglavja Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu. Veljajo tudi pravni red EU ter veljavne mednarodne pogodbe s področja preprečevanja onesnaževanja morskega okolja, vključno z onesnaževanjem zaradi ladijskega prometa ter odpadnih voda, onesnaževanja zaradi odlaganja trdih odpadkov ter onesnaževanja, ki izvira iz raziskovanja ali izkoriščanja morskega dna. Veljajo tudi pravni red EU ter veljavne mednarodne pogodbe s področja varstva in ohranjanja sesalcev ter drugih živalskih in rastlinskih vrst s ciljem ohranitve celovitosti morskega ekosistema.

Slovenija bo zaščitila svoje pravice na morju tudi zunaj teritorialnih voda (Foto: Š.Z.)
Slovenija bo zaščitila svoje pravice na morju tudi zunaj teritorialnih voda (Foto: Š.Z.) FOTO: Špela Zupan

Določbe tega zakona se ne nanašajo na ribolovne aktivnosti. Brez vpliva na suverene pravice Slovenije na tem območju uživajo ostale države vse svobode preletov, polaganja kablov in cevovodov ter druge zakonite uporabe morja, kot jih zagotavlja mednarodno pravo, še piše v predlogu zakona.

Dokončna zunanja meja zaščitne ekološke cone se v skladu z besedilom predloga zakona določi s sporazumom s sosednjimi državami v skladu z mednarodnim pravom. Do sklenitve tega sporazuma poteka meja po vzporedniku z geografsko širino 45° 10 ' N.

Podobnik: Sedaj je napočil pravi čas

Podobnik: Končno je napočil trenutek
Podobnik: Končno je napočil trenutek FOTO: POP TV

"Po mnenju ministrstva in seveda v dogovoru z drugimi ministrstvi, še posebej z zunanjim, je sedaj pravzaprav napočil pravi čas, še posebej ob dejstvu, da sta se dve sosednji državi začeli dogovarjati o razmejitvi epikontinentalnega pasu med tema dvema državama. Sedaj je vsekakor napočil pomemben trenutek, da Slovenija sama uveljavi elemente, ki jih daje tako mednarodno pravo, evropsko pravo in domači zakoni," je povedal minister za okolje in prostor Janez Podobnik.

Pogačnik: S cono bi izkoristili mednarodnopravne pravice

Pogačnik meni, da morebitna razglasitev slovenske zaščitne ekonomske cone ni poskus prejudica meje na morju s Hrvaško
Pogačnik meni, da morebitna razglasitev slovenske zaščitne ekonomske cone ni poskus prejudica meje na morju s Hrvaško FOTO: POP TV

Slovenija bi s sprejetjem predloga zakona o razglasitvi slovenske zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu z notranjepravnimi akti in ravnanji potrdila in izkoristila pravice, ki jih ima po mednarodnem pravu, je povedal strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik. Vse te akte bi morali po njegovem sprejeti že prej. Prav je, da bi jih sprejeli zdaj, in sicer ne glede na dejanja sosednjih držav oz. ne glede na dvostransko dogovarjanje med Italijo in Hrvaško.

"S tem zakonom republika Slovenija vzpostavlja potrebno zakonsko podlago za izvrševanje suverenih pravic, ki jih ima že po mednarodnem pravu in pravic, ki jih je potrdila notranjepravno in predvidela s svojim pomorskim zakonikom," pa pojasnjuje Pogačnik. “Smo obalna in pomorska država, ki ji ni vseeno, kakšen je status voda in okolja pred njeno obalo, kar je verjetno ključen vsebinski razlog za pripravo takšnega zakona," je dejal Pogačnik.

SLS pozdravlja predlog zakona

Z zakonom bo imela vlada tudi vsebinsko določen mandat za pogajanja o razmejitvi epikontinentalnega pasu in cone s sosednjima državama.

Slovenska ljudska stranka pozdravlja oblikovanje predloga zakona o slovenski zaščitni ekološki coni. Aktiven pristop vlade je še posebno pomemben ob nekaterih podatkih, da se sosednji Italija in Hrvaška o delitvi Jadranskega morja dogovarjata brez Slovenije, sporočajo iz SLS.

SLS, ki je že pred pol leta predlagala, naj Ljubljana čimprej pristopi k pripravam na razglasitev izključne ekonomske cone, je zadovoljna, saj bo s prejetjem tega zakona Slovenija med drugim potrdila svojo odločenost za ohranitev celovitosti Piranskega zaliva in prostega dostopa na odprto morje ter tako statusa Slovenije kot pomorske države.

Cono podpira tudi SNS

Jelinčič nedvomno podpira predlog zakona
Jelinčič nedvomno podpira predlog zakona FOTO: POP TV

SNS bo nedvomno podprla predlog zakona o zaščitni ekološki coni in epikontinentalnem pasu v Jadranskem morju, je povedal predsednik SNS in vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Stranka bo na predlog vložila tudi amandmaje, ki "bodo zadevo uredili do te meje, da se bo ozemeljska kontinuiteta Slovenija končala tam, kjer je nekoč bila, pri Reki", je napovedal Jelinčič.

Podobnik, kot pristojni minister, namreč ob tem pozablja na neizpodbitno dejstvo, "da ne sme govoriti le o Piranskem zalivu do Savudrije, temveč o celotni Istri. Hrvatje so Istro ukradli Slovencem, nikoli namreč ni bila Hrvaška", je še pojasnil prvak SNS.

LDS: Predlog zakona o ekološki coni korak naprej

Pavliha meni, da je razglasitev cone korak naprej
Pavliha meni, da je razglasitev cone korak naprej FOTO: Dare Čekeliš

V LDS pripravo predloga zakona o razglasitvi slovenske zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu ocenjuje kot "eno od prvih luči na koncu predora slovenske zunanje politike do sosednjih držav", je povedal poslanec LDS in strokovnjak za mednarodno pravo Marko Pavliha. Kot je dejal, gre za korak naprej, v LDS so zadovoljni, da koalicija končno posluša tudi opozicijo in upajo, da bodo lahko vsaj pri tako ključnih nacionalnih vprašanjih, kot je določitev meje na morju, našli skupen jezik.

Pavliha pa je poudaril, da ta poteza ne odvezuje države od siceršnje pasivne politike na tem področju in ne odgovarja na odprta vprašanja, ki jih je pred dnevi v poslanskem vprašanju zastavil zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu.

SDS: Slovenija naj za zaščito interesov izkoristi pravna sredstva

Omenjeni razlogi so po mnenju poslanske skupine SDS dovolj tehtni, da bodo predlog zakona, ko bo v parlamentarnem postopku, tudi podprli. Zaščita slovenskega nacionalnega interesa je po mnenju PS SDS primarnega pomena in presega strankarske okvire.

V poslanski skupini SDS so podprli predlog zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone v Sloveniji in epikontinentalnem pasu. Slovenija naj za zaščito svojih interesov izkoristi vsa sredstva, ki so ji na razpolago na podlagi notranjega in mednarodnega prava, so sporočili iz PS SDS.

Odločitev je po mnenju poslanske skupine PS SDS v skladu z evropskimi standardi, saj tudi nekatere druge države EU uporabljajo pravico, ki jim jo daje Konvencija o pomorskem mednarodnem pravu, in sicer zlasti to, da z razglasitvijo ekoloških con razširijo jurisdikcijo zunaj svojih teritorialnih voda, da bi na ta način preprečile onesnaženje teritorialnih voda.

NSi: Razglasitev ekološke cone je v duhu brionske deklaracije

NSi pozdravlja potezo ministrstva za okolje in prostor, ki je v vladno proceduro vložilo predlog zakon, je povedal predsednik stranke Andrej Bajuk. Podrobnosti predloga mu sicer niso znane, vendar meni, da je predlog popolnoma v skladu z duhom brionske deklaracije.

DeSUS: Predlog bomo podprli

S predlogom zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu v Jadranskem morju sta ministrstvo za okolje in prostor ter zunanje ministrstvo našla najustreznejšo rešitev za zaščito slovenskih interesov, je dejal generalni sekretar DeSUS Franc Lavrič. V odzivu je še dodal, da je stranka prepričana, da zakon ščiti slovenske interese in da ga bo v parlamentu podprla.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12