Da je nakup bojnih osemkolesnikov bistvenega pomena za vzpostavitev najpomembnejše zmogljivosti Slovenske vojske, katere vzpostavitev se odlaga že dalj časa, so poudarili na obrambnem ministrstvu. "To je srednja bataljonska bojna skupina, ki je bistvena zmogljivost za nadaljnji razvoj in izboljšanje stanja pripravljenosti Slovenske vojske," so dodali.
Predstavniki obrambnega ministrstva so v parlamentarnem postopku ratifikacije sporazuma z organizacijo OCCAR pojasnjevali, da se bodo šele po ratifikaciji začela pogajanja o nakupu oklepnikov in bo potem mogoče videti, kakšna bo končna cena. Zdaj so sporočili tudi skupno vrednost pogodbe. Celotna vrednost pogodbe, znotraj katere je tudi nakup 45 oklepnikov, znaša 343,4 milijona evrov. Ministrstvo je ob tem razkrilo, da je "ponujena in izpogajana" skupna vrednost pogodbe 281,5 milijona evrov, davek na dodano vrednost, ki ga bo ministrstvo za obrambo plačalo Sloveniji pa bo znašal še 61,93 milijona evrov.
Leta 2023 naj bi dobili prvo od 45 vozil, leto kasneje še devet, leta 2025 22, leta 2026 pa 13 vozil tipa boxer. Na Morsu ob tem zagotavljajo, da "provizij in posrednikov pri poslu ni bilo". "Dodatno k temu je bila dogovorjena fiksna eskalacijska klavzula, ne glede na podražitve materialov in energentov. Višanje cen je v pogodbi tako omejeno na največ 2,8 odstotka na leto," so izpostavili v sporočilu za javnost.
Pogodba bi tako poleg 45 osemkolesnikov krila še osnovni logistični paket ter razvojne stroške in stroške projektnega managementa. Drugi stroški, ki bodo nastali z izvajanjem programa pa so še: povrnitev razvojnih stroškov drugim državam - Nemčiji, Litvi, Veliki Britaniji in Nizozemski - takoj po podpisu pristopnih dokumentov ter administrativni stroški za delovanje vozil boxer.
"Vlada bo nadaljnje postopke peljala v smeri, da do podpisa pogodbe pride še v tem mesecu, tako kot smo obljubili," je po odločitvi sodišča na spletu sporočil obrambni minister Matej Tonin, ki sicer ni pojasnil, za kakšno pogodbo naj bi šlo. Pogodbo naj bi podpisali v naslednjih treh, štirih dneh. Sporazum med vlado in OCCAR pri skupnem oboroževanju o upravljanju programa boxer s strani organizacije je bil ratificiran v državni zbor in je po danes objavljeni odločitvi ustavnega sodišča veljaven.
Na ministrstvu za obrambo so sicer zavračali trditve Levice, predlagatelja referenduma glede sporazuma z organizacijo OCCAR, da naj bi se cena teh oklepnikov v zadnjih petih letih skoraj podvojila. Glede na prvotno povpraševanje še v času vlade Mira Cerarja je cena z 207 milijonov evrov za 56 oklepnikov v petih letih narasla na 412 milijonov evrov za 53 vozil. Ker pa vlada načrtuje nakup 45 vozil, so na ministrstvu pojasnjevali, da bo cena temu ustrezno nižja in da torej številke, ki jih je predstavljala Levica, ne držijo.
Tonin je sicer današnjo odločitev ustavnega sodišča pozdravil. "Sedaj je jasno, da smo zaradi politikantstva Levice in njenih manevrov izgubili najmanj eno leto pri modernizaciji Slovenske vojske," je v prvem odzivu dejal Tonin. Odločitev ustavnega sodišča je označil za pričakovano in jo pozdravil.
Ustavno sodišče je namreč odločilo, da sklep državnega zbora, ki je prepovedal referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z OCCAR, ni v neskladju z ustavo. Sporazum s to organizacijo bo omogočil načrtovani nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko, čemur pa so predvsem v Levici nasprotovali in o tem zahtevali tudi referendum, ker da je načrtovani nakup predrag.
Državni zbor je konec februarja sprejel sklep, da je referendum o tej temi nedopusten, saj da v skladu z ustavo referenduma ni dopustno razpisati o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb. Ustavno sodišče je danes to stališče potrdilo.
Odzivi na napoved Tonina
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob se jeodzval na napoved obrambnega ministra o skorajšnjem podpisu pogodbe z OCCAR za nakup osemkolesnikov. Kot najverjetnejši mandatar je Tonina pozval, naj se "glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada, vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja".
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je medtem dejal, da vlada nima več legitimnosti za sprejemanje odločitev o nakupu orožja. V Levici so prepričani, da je treba nakupe osemkolesnikov ustaviti, ob čemer je Vatovec izrazil upanje, da aktualna vlada nima dovolj podlag, da bi v času do oblikovanja nove vlade prišlo do podpisa pogodbe z organizacijo OCCAR in tudi do njene uresničitve.
V SD pa pričakujejo, da se bo vlada vzdržala vseh odločitev, ki niso nujne, saj "zanje nima legitimnosti".
KOMENTARJI (702)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.