Vlada je na današnji seji sklenila, da Bolnišnici Topolšica zagotovi sredstva za poplačilo izvršb in izplačilo plač za april v višini 661.230 evrov. Ob tem je ministrstvu za zdravje naložila, da ji najpozneje do konca junija letos predloži sklep o pripojitvi bolnišnice k Splošni Bolnišnici Celje in odlok o preoblikovanju celjske bolnišnice.
"Z zagotovitvijo sredstev za pokrivanje obveznosti bolnišnice bomo preprečili škodljive materialne posledice na poslovanje Bolnišnice Topolšica ter zagotovili nemoteno izvajanje zdravstvene dejavnosti in zdravstveno oskrbo prebivalcev na tem območju," so danes sporočili z ministrstva za zdravje.
Bolnišnica Topolšica se že več mesecev sooča s hudimi likvidnostnimi težavami, saj tekoča sredstva bolnišnice ne zadostujejo za pokrivanje vseh obveznosti. Bolnišnica ima neporavnane obveznosti do dobaviteljev, dobavitelji zaustavljajo dobavo zdravil in vlagajo izvršbe, ogroženo je bilo izplačilo plač za april, zaradi česar je izvajanje dejavnosti resno moteno, ugotavljajo na ministrstvu.
Ob tem pojasnjujejo, da je težka likvidnostna situacija bolnišnice posledica investicijskih vlaganj brez ustreznih virov, saj so bila v preteklosti večja likvidnostna vlaganja financirana s kratkoročnimi viri, ki so obremenili tekoče poslovanje bolnišnice. Najbolj obremenjujoča je, kot je znano, 8,5 milijona evrov vredna naložba v energetsko sanacijo in obnovo bolnišnice.
Šorli: V bolnišnici zadovoljni, a brez dolgoročnih rešitev
Po prejemu sredstev na račun bolnišnice bo ta lahko 240 zaposlenim izplačala plače za april, ki bi sicer morale biti izplačane v sredo. V. d. direktorja bolnišnice Jurij Šorli ne ve točno, kdaj bodo sredstva dobili na račun, zelo verjetno pa bo to tekom današnjega dne ali v petek. Sredstva v višini dobrih 661.000 evrov po njegovih besedah zadostujejo za poplačilo plač in izvršb.
"Zadovoljni smo, da lahko izplačamo plače, dolgotrajne rešitve pa zaenkrat še nimamo," je dodal Šorli in spomnil, da je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc v torek ob obisku v bolnišnici dejala, da bodo postopki povezovanja omenjenih bolnišnic trajali najmanj leto dni, tako da zdaj v Topolšici čakajo na nadaljnja navodila.
Ministrstvo za zdravje podpira dolgoročno stabilnost delovanja Bolnišnice Topolšica, zato je pričelo z aktivnostmi za pripojitev bolnišnice k največji slovenski splošni bolnišnici, to je Splošni bolnišnici Celje. "S pripojitvijo bomo dosegli učinkovitejše, uspešnejše in manj tvegano vodenje in upravljanje. Z optimizacijo podpornih služb bomo dosegli prihranke ob istočasnem dvigu kakovosti in zanesljivosti teh dejavnosti," še navajajo na ministrstvu.
Bolnišnico bo še naprej vodil Šorli
Svet Bolnišnice Topolšica je na današnji seji potrdil finančni načrt bolnišnice za letos in glede na razpisni postopek in načrtovano pripojitev te bolnišnice k celjski sklenil, da sedanjemu v. d. direktorja Juriju Šorliju še za največ leto dni podeli mandat na tem mestu. Po finančni pomoči vlade bodo sicer zaposleni predvidoma v petek dobili plače.
Šorli, ki je vodenje bolnišnice kot v. d. direktorja prevzel v začetku junija lani, se je edini prijavil na letošnji razpis za direktorja Bolnišnice Topolšica. Zaradi načrtovane pripojitve te bolnišnice k Splošni bolnišnici Celje pa je svet zavoda na popoldanski seji sklenil, da Šorliju za največ leto dni oziroma do naslednjega razpisa podaljša mandat na mestu v. d. direktorja bolnišnice.
Kot je po seji sveta zavoda povedal Šorli, je svet zavoda obravnaval in potrdil finančni načrt bolnišnice za letos, ki glede na lansko pogodbo z zdravstveno zavarovalnico predvideva okoli 11 milijonov evrov prihodkov in prav toliko odhodkov, torej uravnoteženo poslovanje. Glede na trenutno stanje in potrebe financiranja tudi iz proračuna pa bodo potrebni rebalansi načrta, ocenjuje vodstvo. Bolnišnica večjih naložb letos ne načrtuje, v približno dveh mesecih pa pričakuje tri nove rentgenske aparate, ki jih financira ministrstvo za zdravje in bodo nadomestili tri stare izrabljene aparate.
Svet zavoda se je danes seznanil tudi z obsegom nepremičnih v lasti bolnišnice, ki jih ta ne potrebuje za izvajanje zdravstvene dejavnosti in so predvidene za odprodajo. Skupno so vse te nepremičnine ocenjene na okoli 1,5 milijona evrov. Svet zavoda je vodstvu bolnišnice naložil, da naj do začetka prihodnjega tedna pripravi načrt prednostne odprodaje tistih nepremičnin, ki so "najmanj potrebne za delovanje bolnišnice oz. predstavljajo za bolnišnico tudi finančno breme". Gre za zemljišča in tudi nekatere stavbe v okolici bolnišnice, vendar ne neposredno ob bolnišnici.
Po Šorlijevih besedah so se interesenti že javljali, prodajo pa bo sicer vodilo ministrstvo v sodelovanju z bolnišnico.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.