plače

Znižal plače kardinalom, dovolil blagoslov istospolnih, prijateljeval z drugimi verami

21. 04. 2025 12.46

Ljudski papež, papež miru, papež usmiljenja in enakosti. Tako se papeža Frančiška spominjajo v svetu. Z odločnimi koraki mu je uspelo reformirati sedež katoliške cerkve, znižati plače kardinalom, boril se je proti spolnim zlorabam otrok, dovolil je blagoslov istospolnim parom.

Srbski delavci med poletjem množično na Hrvaško: 'Na mesec tudi 4000 evrov'

20. 04. 2025 11.08

Vse večje povpraševanje po delovni sili v hrvaškem turizmu odpira priložnosti za tisoče delavcev iz Srbije ter Bosne in Hercegovine, ki v sezonskih zaposlitvah vidijo priložnost za zaslužek in boljšo prihodnost. Mnogi med njimi že leta preživljajo poletja na Jadranu, zanimanje za letošnjo sezono pa je večje kot kadar koli prej, predvsem zaradi naraščajočih plač in ugodnejših pogojev delodajalcev.

Ruski mestni svetnik dela od doma – iz Ukrajine

18. 04. 2025 12.11

"Svojega dela ne opravljam nič slabše od ostalih svetnikov," pravi Mihail Nosik, svetnik v distriktu Kalar v Zabajkalskem Kraju na daljnem vzhodu Rusije. Nosik namreč "dela od doma", iz Ukrajine. V Rusijo se zaradi izbruha vojne ne more vrniti, težave z oblastmi pa ima tudi v Ukrajini, kjer so ga obiskali agenti SBU. Trdi, da jih je moral podkupiti.

Nekatera podjetja regres že izplačala, kakšni so zneski?

17. 04. 2025 20.11

Nekatera podjetja so regres za letni dopust že izplačala, druga ga še nameravajo, vsi pa ga morajo izplačati do konca junija. Najnižje izplačilo bo letos nekoliko višje kot lani, in sicer v višini minimalne bruto plače, kar je 1277 evrov. Precej višji pa je najvišji neobdavčen regres, in sicer v višini povprečne bruto plače zaposlenega, ki trenutno znaša 2464 evrov bruto.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Kaj prineseš domov? Neto plačo

11. 04. 2025 06.00

Zagotovo si presenečen, ko dobiš prvo plačo, razlaga eden od treh tujih članov uprave Nove Ljubljanske banke. Obdavčitev predvsem višjih plač pri nas izstopa v primerjavi z Makedonijo, od koder prihaja. Visoko izobražen kader z višjimi plačami odhaja iz Slovenije, medtem ko se tuje družbe, delno tudi zaradi ugodnejšega davčnega okolja, raje kot za poslovanje v Sloveniji odločijo za Hrvaško. Bi prišli delat k nam, potem pa si premislijo, pa na še eno težavo zaradi visokih davkov pri nas opozarjajo v Novartisu.

Zloraba položaja: obsojen nekdanji prvi mož DUTB

10. 04. 2025 20.51

Okrožno sodišče v Ljubljani je nekdanjega prvega moža upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) Larsa Nyberga spoznalo za krivega zlorabe položaja, so potrdili na sodišču in specializiranem državnem tožilstvu. Državi bo moral poleg tega vrniti za 270.000 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Opozicija opozarja na anomalije plačne reforme, v Svobodi izpostavljajo pozitivne učinke

09. 04. 2025 15.15

Na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so na zahtevo NSi razpravljali o plačni reformi v javnem sektorju v praksi. Poslanci NSi in SDS so opozorili na nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih in pozvali k odpravi anomalij. V Svobodi pa menijo, da je za vrednotenje reforme še prezgodaj, so pa izpostavili pozitivne učinke.

Cannavaro (pričakovano) ni več trener zagrebškega Dinama

09. 04. 2025 15.53

Italijan Fabio Cannavaro ni več trener prve ekipe Dinama, je hrvaški nogometni in pokalni prvak objavil na uradni spletni strani. Vlogo začasnega trenerja bo prevzel dosedanji pomočnik trenerja Sandro Perković, ki bo hrvaški klub vodil do konca sezone.

Letala prizemljena, trajekti zasidrani: Grki stavkajo

09. 04. 2025 12.47

V Grčiji poteka splošna stavka, h kateri sta pozvala tako glavni javni kot zasebni sindikat, ki zahtevata višje plače. Trajekti so ostali zasidrani v pristaniščih, šole, sodišča in javne službe pa zaprte. Odpovedani so tudi vsi leti, saj so se stavki pridružili kontrolorji zračnega prometa. V več mestih potekajo demonstracije.

Addiko banka uvedla povsem spletno sklenitev kredita

09. 04. 2025 00.15

Novost v digitalnem bančništvu: Vključitev SI-PASS storitve za varno in zanesljivo identifikacijo.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?

08. 04. 2025 20.22

Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe

08. 04. 2025 12.37

Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

'Minimalna plača je podcenjevanje njihovega dela'

01. 04. 2025 19.06

Plače so pomembna tema, posebej za tiste slabo plačane poklice, brez katerih pa ne moremo. Na običajen delovni dan smo že ob pol šestih zjutraj začeli pri delu spremljati strežnico v domu za starejše. In kaj vse mora narediti za bruto plačo nekaj čez 1300 evrov ?

Če bo Luigi Mangione obsojen, bodo zanj zahtevali smrtno kazen

01. 04. 2025 18.52

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je napovedala, da bodo po obsodbi obtoženca za umor direktorja zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthcare Luigija Mangioneja zahtevali smrtno kazen. Mangione je obtožen, da je decembra lani na Manhattnu v New Yorku ustrelil in ubil direktorja Briana Thompsona.

Trump verjame, da bo Putin sprejel dogovor, ta pa začel največji ruski vojaški vpoklic

01. 04. 2025 18.08

V Rusiji se je začel spomladanski nabor, v okviru katerega bodo vpoklicali 160.000 nabornikov, starih od 18 do 30 let. Po poročanju britanskega BBC je to največ nabornikov po letu 2011. Do vpoklica prihaja v času, ko si Rusija prizadeva povečati svojo vojsko. Ob tem vztraja, da naborniki ne bodo sodelovali v vojni v Ukrajini.

Na Gorenjskem in v Ljubljani tri mesece čakalne dobe za vozniški izpit

01. 04. 2025 17.59

Župani občin zgornje Gorenjske so na koordinaciji na Bledu poleg problematike pomanjkanja kadrov v jeseniški bolnišnici obravnavali tudi dolge čakalne dobe za opravljanje vozniškega izpita na območju Gorenjske in Ljubljane. Čakalna doba znaša tri mesece, zato bodo župani dali pobudo ministrstvu za povečanje števila ocenjevalcev.

Obeta se dvig nadomestila za brezposelnost

29. 03. 2025 09.13

Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila za brezposelnost, bodo aprila na račune prejeli nekoliko drugačne zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je nedavno objavil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je sicer predviden občuten skok nadomestil.

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi

28. 03. 2025 11.10

Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

'Slovenije ne bomo zapustili, dokler ne dobimo plačila'

27. 03. 2025 20.07

Turško podjetje Yapi Merkezi, ki v konzorciju s Kolektorjem gradi drugi tir, je zašlo v velike težave. Družba ima v Sloveniji blokirane račune, 450 delavcev tako še čaka na februarske plače, nekateri tudi na januarske. V Orehku, kjer so nastanjeni, vlada veliko nezadovoljstvo, delavci pravijo, da Slovenije ne bodo zapustili, dokler ne dobijo plačila. Družba je medtem sporočila, da se s projekta ne umika, se pa s Kolektorjem pogaja o spremembi obsega del.

Zatiranje priseljevanja: Florida bi njihove službe zdaj nadomestila z mladoletniki

27. 03. 2025 08.01

ZDA pod vodstvom Donalda Trumpa zatirajo priseljevanje in nekaterih nizkokvalificiranih delovnih mest, ki so jih opravljali prišleki, morda ne bo tako enostavno zapolniti. Zato država razpravlja o odpravi nekaterih zakonov o delu otrok, ki bi vključevali mladoletnike.

Ministra obrnila ploščo: umaknila bi del o izplačevanju dobičkov koncesionarjev

26. 03. 2025 19.47

So dobički v zdravstvu razklali koalicijo? Dva ključna ministra Golobove vlade - finančni minister Klemen Boštjančič in zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel - nasprotujeta poslancem lastne koalicije. Tik pred odločanjem o zakonu, ki naj bi ostro ločil med javnim in zasebnim v zdravstvu, čemur zdravniški ceh kategorično nasprotuje, ministra poslance pozivata, naj umaknejo del, ki koncesionarjem prepoveduje izplačevanje dobičkov. Bodo koalicijski poslanci popustili? In kako zaplet komentira prvi mož Golobovega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Equal Pay Champion: v Atlantic Grupi ni razlike med plačami, po številu žensk na vodstvenih položajih pa so večkratno nad povprečjem EU

26. 03. 2025 00.15

Atlantic Grupa je spet osvojila prestižni certifikat Equal Pay Champion, s čimer je utrdila status napredne družbe, ki po indeksu enakosti plač in zastopanosti žensk na vodstvenih položajih znatno presega povprečje Evropske unije ter je še enkrat potrdila vodilni položaj pri ustvarjanju pravičnega in vključujočega delovnega okolja v regiji.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek

25. 03. 2025 15.13

Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Sindikat za voznike avtobusov zahteva najmanj 2000 evrov osnovne plače

25. 03. 2025 15.43

Sindikat voznikov Slovenije je po nedavnem razkritju neprimernih bivalnih razmer filipinskih voznikov avtobusna podjetja pozval, naj nemudoma pristopijo tudi k izboljšanju pogojev za delo vseh voznikov avtobusov. Med drugim zanje zahtevajo dostojno osnovno plačo v višini najmanj 2000 evrov neto. Če odziva ne bo, bi lahko posegli tudi po stavki.

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji

24. 03. 2025 06.04

Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.