Kot je premier Borut Pahor obljubil sindikatom prejšnji teden, so na ministrstvu za delo pripravili predlog novega zakona, s katerim se bo omogočil dvig minimalne plače na raven minimalnih življenjskih stroškov. Del bremena zvišanja bo prevzela država s povečanjem dodatne splošne olajšave pri dohodnini. Po predlogu se bo minimalna plača zvišala na 734,15 evra bruto, kar v neto znesku pomeni na vrednost košarice minimalnih življenjskih potrebščin, ki trenutno znaša 562 evrov.
Po novem bodo minimalne plače prvič izplačane za delo, opravljeno od prvega dne naslednjega meseca po uveljavitvi zakona dalje. Če bo vlada predlog zakona sprejela ta teden, kot je prejšnji teden napovedal Pahor, ga bo državni zbor po nujnem postopku predvidoma sprejemal že na januarski plenarni seji, ki se začne v ponedeljek.
Višji stroški delovne sile
Zvišanje minimalne plače povečuje stroške delovne sile. Ker tega bremena ni mogoče v celoti prenesti na delodajalce, so hkrati na finančnem ministrstvu pripravili predlog novele zakona o dohodnini, katere cilj je znižati dohodnino pri prejemnikih minimalne plače. Po predlogu se bo povečala dodatna splošna olajšava in zvišal prag dohodkov za njeno uveljavljanje.
Za leto 2010 se bo dodatna splošna olajšava zvišala z zdajšnjih 2094,99 na 3019,83 evra, uveljavljati pa jo bo mogoče pri skupnih letnih dohodkih v višini do 10.200 evrov. V primeru skupnih dohodkov v višini med 10.200 in 11.800 evrov dodatna splošna olajšava znaša 1047,50 evra. Poleg tega lahko vsi zavezanci uveljavljajo splošno olajšavo, ki za leto 2010 znaša 3100,17 evra.
Znesek minimalne plače je trenutno določen pri 597,43 evra bruto, z novim zakonom se bo torej občutno povečal. Ob tem predlog novega zakona določa, da lahko delodajalci, pri katerih bi uveljavitev minimalne plače privedla do večjih težav, nov znesek uvajajo postopoma. Kot skrajni rok zvišanja minimalne plače do ravni minimalnih življenjskih stroškov je predviden 1. januar 2012.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.