neto

Milijonski aneksi, rekordni dobički?

18. 04. 2025 08.35

Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Kaj prineseš domov? Neto plačo

11. 04. 2025 06.00

Zagotovo si presenečen, ko dobiš prvo plačo, razlaga eden od treh tujih članov uprave Nove Ljubljanske banke. Obdavčitev predvsem višjih plač pri nas izstopa v primerjavi z Makedonijo, od koder prihaja. Visoko izobražen kader z višjimi plačami odhaja iz Slovenije, medtem ko se tuje družbe, delno tudi zaradi ugodnejšega davčnega okolja, raje kot za poslovanje v Sloveniji odločijo za Hrvaško. Bi prišli delat k nam, potem pa si premislijo, pa na še eno težavo zaradi visokih davkov pri nas opozarjajo v Novartisu.

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Tehnološki magnati donirali Trumpu, zdaj izgubljajo milijarde

10. 04. 2025 07.41

Voditelji Silicijeve doline so za kampanjo ali inavguracijski sklad ameriškega predsednika Donalda Trumpa darovali večje vsote denarja, obiskali so ga v Mar-a-Lagu ter ob njegovi zaprisegi sedeli v prvih vrstah. Toda njegova politika je že v prvih treh mesecih po prevzemu mandata udarila po denarnicah teh največjih tehnoloških magnatov.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Chelsea želi Rodryga

10. 04. 2025 15.32

Brazilski krilni napadalec Rodrygo naj bi po poročanju španskih medijev poleti zapustil Santiago Bernabeu. Glavni kandidat v boju za 24-letnega člana madridskega Reala naj bi bil Chelsea.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe

08. 04. 2025 12.37

Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo

08. 04. 2025 08.27

Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

Med mladimi vedno več zanimanja za prostovoljno služenje vojaškega roka

04. 04. 2025 18.14

"Želim služiti domovini, zato sem se odločil za vojsko," pravi eden izmed mladih, ki se je podal na pot prostovoljnega služenja vojaškega roka, izziva, ki prinaša nove izkušnje, vojaške veščine in tudi finančno nagrado skoraj 4000 evrov neto. Na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski opažajo, da zanimanje za služenje vojaškega roka narašča. Zakaj se mladi vse pogosteje odločajo za to izkušnjo in koliko jih po usposabljanju ostane v vojaških vrstah?

'Trumpov argument, da želi s tem privabiti tuje naložbe, meji na norost'

03. 04. 2025 11.21

Carine na uvoz z vsega sveta, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo zatresle svetovno gospodarstvo, zelo pa bodo škodovale tudi ZDA, je ocenil profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Rok Spruk. Argumenti, s katerimi je Trump utemeljil carine, so po njegovem mnenju povsem zgrešeni.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Von der Leynova: Zaščitili bomo svoje interese

01. 04. 2025 10.39

Evropa si želi doseči rešitev s pogajanji, vendar bo po potrebi zaščitila svoje interese, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala v Evropskem parlamentu v luči napovedanih ameriških carin, ki bodo večinoma obveljale v sredo. Dodala je, da se je z voditelji članic EU že posvetovala o nadaljnjih korakih.

Obeta se dvig nadomestila za brezposelnost

29. 03. 2025 09.13

Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila za brezposelnost, bodo aprila na račune prejeli nekoliko drugačne zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je nedavno objavil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je sicer predviden občuten skok nadomestil.

Vlada v odgovoru na interpelacijo: Gre za zlorabo sicer legitimnega instrumenta

28. 03. 2025 15.28

Vlada v odgovoru na interpelacijo, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše vložila SDS, zavrača vse očitke. Menijo, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost ter odpira vprašanja o političnih motivih njenega vlagatelja.

Golob: Če se je komu v javnem sektorju osnovna plača znižala, naj se javi

28. 03. 2025 11.10

Premier Robert Golob je pozval vse v javnem sektorju, ki menijo, da se jim je osnovna plača znižala ali je pod minimalno, naj se obrnejo na delovno skupino na ministrstvu za javno upravo. Janez Cigler Kralj (NSi) ga je namreč izzval, da je plačna reforma zadovoljila predvsem vodstvene delavce. Po več očitkih iz Svobode, da je bil pri svojem nastopu nespoštljiv do premierja, je Cigler Kralj napovedal obstrukcijo nadaljevanja seje poslancev NSi. "Ne bomo vas več motili, pa boste sami lahko velika srečna družina," je dejal.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Golob po srečanju v Parizu potrdil zavezanost miru v Ukrajini

27. 03. 2025 07.00

Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje v Ukrajini, je po srečanju zaveznikov Kijeva v Parizu dejal slovenski premier Robert Golob. Srečanja t. i. koalicije voljnih se je Golob udeležil na povabilo gostitelja, francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

Sindikat za voznike avtobusov zahteva najmanj 2000 evrov osnovne plače

25. 03. 2025 15.43

Sindikat voznikov Slovenije je po nedavnem razkritju neprimernih bivalnih razmer filipinskih voznikov avtobusna podjetja pozval, naj nemudoma pristopijo tudi k izboljšanju pogojev za delo vseh voznikov avtobusov. Med drugim zanje zahtevajo dostojno osnovno plačo v višini najmanj 2000 evrov neto. Če odziva ne bo, bi lahko posegli tudi po stavki.

Tudi Švedom je prekipelo: zaradi visokih cen v bojkot trgovin

25. 03. 2025 08.55

Nebrzdana rast cen hrane stiska tudi potrošnike na Švedskem. Izračunali so, da na leto povprečna družina za hrano porabi eno plačo več kot leta 2022. Potrošniki so se zato odločili za akcijo in organizirali teden bojkota trgovin. Trgovce obtožujejo, da mislijo le na lasten profit, pozabljajo pa na ljudi, opozarjajo tudi na pomanjkanje konkurence.

Za zdaj preprečili kolaps, bojijo se poletja

19. 03. 2025 18.46

Pred napovedanim kolapsom nujne medicinske pomoči v Posočju v Zdravstvenem domu Tolmin mrzlično iščejo rešitve. Zaenkrat so uspeli sestaviti polne reševalne ekipe z zdravniki za naslednji mesec. Največja težava pa ostajajo poletni meseci, ko od Bovca do Tolmina naštejejo milijon nočitev. Številni v Posočje prihajajo ravno v iskanju adrenalina, ki prinaša toliko več tveganja za poškodbe.

Hrvaški učitelji stavkajo, po mnenju vlade stavka neutemeljena

19. 03. 2025 12.40

V več kot tisoč izobraževalnih ustanovah na Hrvaškem poteka stavka učiteljev. Stavko organizirajo trije šolski sindikati, ki zahtevajo višje plače za učitelje. Vlada po drugi strani vztraja, da so se plače v šolstvu v zadnjih letih znatno povišale in da je stavka neutemeljena, poročajo hrvaški mediji.

Fed predvidoma že drugič zapored brez spremembe obrestne mere

18. 03. 2025 07.45

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) začenja dvodnevno zasedanje. Analitiki pričakujejo, da drugič zapored ne bo spreminjal obrestne mere in da bo ubral taktiko čakanja na posledice politik predsednika Donalda Trumpa. Te v ZDA povzročajo veliko negotovosti.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija

16. 03. 2025 07.08

Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Mors pojasnil, zakaj je februarja uslužbencu izplačal več kot 26 tisoč evrov

12. 03. 2025 15.35

Minuli teden je zaživela nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Po novem so v aplikaciji vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike. Ob pregledu podatkov je med drugim izstopalo obrambno ministrstvo, ki je 114 uslužbencem sredi februarja izplačalo skupno skoraj milijon evrov. Enemu uslužbencu so izplačali celo več kot 26 tisoč evrov. Na ministrstvu so pojasnili, zakaj so bila februarja tako visoka izplačila.

Kmalu možen vpis ljudskih obveznic: od 1000 do 250.000 evrov

07. 03. 2025 13.46

Na finančnem ministrstvu so pripravljeni na skorajšnji začetek vpisovanja t. i. ljudskih obveznic, ki jih namerava država konec marca izdati drugič doslej. Vpis bo potekal prek izbranih distributerjev, ki zagotavljajo, da bo postopek enostaven in hiter. Tako kot finančni minister Klemen Boštjančič menijo, da so obveznice varna in donosna naložba.

Za kaj zapravljamo?

08. 03. 2025 07.00

15 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja

05. 03. 2025 20.04

Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.