olajšava

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Le še nekaj dni za uveljavljanje olajšave za otroke
26. 01. 2025 08.04Zavezanci za dohodnino, ki lani med letom niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane oz. so jo uveljavljali, a želijo te podatke spremeniti, imajo le še nekaj dni časa za oddajo vloge. Rok za oddajo je 5. februar, nekaj daljši pa je za tiste, ki bodo vlogo oddali preko elektronskega portala eDavki.

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?
31. 12. 2024 06.00Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'
23. 12. 2024 07.04Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'
23. 12. 2024 12.16Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost
14. 11. 2024 15.44DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

S prihodnjim letom za odtenek višje neto plače
23. 09. 2024 19.52Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače. Socialni partnerji so soglasno podprli dogovor, po katerem se bodo olajšave in lestvica za odmero dohodnine za prihodnje leto uskladile z rastjo povprečnih plač, kar naj bi po vladnih napovedih zaposlenim prineslo višje neto prihodke.

Spremembe pri odmeri dohodnine: neto plače bodo višje
20. 09. 2024 17.00Socialni partnerji so na seji strokovnega odbora Ekonomsko-socialnega sveta za področje financ in davčne zakonodaje dosegli soglasni dogovor o uskladitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2025 v višini 100 odstotkov rasti povprečne mesečne plače za junij 2024 glede na junij 2023. Za zaposlene to pomeni višje neto plače.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'
11. 09. 2024 06.47Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

Vlada in OKS v Parizu za 2025 obljubila rešitve v korist športa
03. 08. 2024 16.58Slovensko hišo v Parizu je obiskal minister za finance Klemen Boštjančič. S predsednikom Olimpijskega komiteja Slovenije Franjem Bobincem sta obljubila oblikovanje delovne skupine, ki se bo sestala že jeseni in iskala odgovore na odprta vprašanja v športu. Realizacija ključnih zadev pa bo po zagotovilu Boštjančiča sledila že prihodnje leto.

Še niste prijavili olajšave za otroke? Rok se izteka
05. 02. 2024 08.39Zavezanci za dohodnino, ki lani med letom niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane oz. so jo uveljavljali, a želijo te podatke spremeniti, lahko vloge oddajo le še danes. Tisti, ki bodo vlogo oddali prek elektronskega portala eDavki, pa imajo čas še do 20. februarja.

Še nekaj dni za uveljavljanje olajšave za otroke
27. 01. 2024 09.41Zavezanci za dohodnino, ki lani med letom niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane oz. so jo uveljavljali, a želijo te podatke spremeniti, imajo le še nekaj dni časa za oddajo vloge. Rok za oddajo je 5. februar, nekaj daljši pa je za tiste, ki bodo vlogo oddali preko elektronskega portala eDavki.

Velenjčani protestirali: 'Položnice bodo ljudi pahnile v revščino'
24. 01. 2024 17.23Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju zaradi visokih cen ogrevanja izvedla protest. Zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. V Termoelektrarni Šoštanj so ob tem napovedali znižanje cene toplotne energije.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Z roko v roki prek humanitarnih organizacij. Kako lahko pomagate?
11. 08. 2023 07.52Slovenci smo v preteklosti že večkrat dokazali, da lahko in da znamo, ko gre zares, stopiti skupaj in drug drugemu podati roko. Tako je tudi ob zgodovinskem potopu Slovenije. Sredstva za prizadete v poplavah še vedno zbira vrsta dobrodelnih organizacij. Tudi vlada priporoča, da se vsa finančna sredstva zbira prek organizacij, ki bodo ta sredstva najlažje razdelila pomoči potrebnim. Donacije pa se zbirajo tudi na posebnem računu državnega proračuna.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?
11. 08. 2023 07.25Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Donacije kot davčna olajšava, zbiranja od vrat do vrat ni
09. 08. 2023 20.43Več kot 23 tisoč posameznikov, organizacij in podjetij je v samo dveh dneh na spletni strani Poplave 2023 ponudilo pomoč. Tam se po novem lahko prijavijo tudi ponudniki namestitev. Na pomoč sta priskočila tudi Slovenska Karitas in Rdeči križ, obe organizaciji pa opozarjata, da finančna sredstva zbirata izključno preko bančnih ali SMS-nakazil in ne od vrat do vrat.

Koalicija: Za nami je leto sodelovanj. Opozicija: Navajeni smo obljub
01. 06. 2023 06.00Slovenija je spet normalna država, kjer vladajo demokracija, pravo in odprta družba, v kateri nikogar ne puščamo zadaj. Tako Slovenijo po enem letu vladanja vidijo v koalicijskem trojčku. V opoziciji pa: Mineva leto simbolnega vračanja v Jugoslavijo, leto obujanja zloveščega duha državljanske vojne, leto zamujenih priložnosti in opozorilo, da se loterija z novimi obrazi spet ni izšla.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Obdavčitev plač v Evropi raste, Slovenija med redkimi z znižanjem
29. 04. 2023 08.10Z inflacijo, ki je dosegla najvišjo raven v več kot 30 letih, so se v mnogih državah članicah OECD lani zvišali tudi davki na plače. Davčni primež oziroma delež bremena davkov in socialnih prispevkov v celotnem strošku dela za samskega delavca se je zvišal v 23 državah članicah in znižal le v 11. Med zadnjimi je tudi Slovenija.

'Izhodišča davčne reforme smo pustili odprta, ker želimo javno razpravo'
15. 03. 2023 06.00Z novim letom nov način obdavčitve prihodkov, z letom 2025 davek na nepremičnine. To sta napovedi, ki najbolj odmevata po današnjem vrhu koalicije. Kakšna so izhodišča za spremembo plačevanja davkov tako pri dohodnini kot pri premoženju, nam je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje
14. 03. 2023 06.22Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Ustavno sodišče zavrnilo zahtevo za zadržanje novele o dohodnini
23. 01. 2023 18.09Ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo za začasno zadržanje zadnje novele zakona o dohodnini, ki jo je skupaj z zahtevo za oceno ustavnosti konec lanskega leta vložila skupina poslancev SDS in NSi. Je pa soglasno sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno.

Državni svet: po vetu še zahteva za oceno ustavnosti
18. 01. 2023 15.46Državni svet bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, so svetniki sklenili na seji. Podrobnosti bodo predstavili na četrtkovi novinarski konferenci. Tik pred koncem lanskega leta sta zahtevo vložili tudi poslanski skupini SDS in NSi.

Minimalna plača se zvišuje za 100 evrov neto
12. 01. 2023 06.25Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za delo Luka Mesec, bo višina minimalne plače odslej 878 evrov neto in je višja za točno 100 evrov neto. Kot je pojasnil, je povišanje minimalnih plač pomembno zato, ker so se prav hrana, pijača in osnovni stroški najbolj podražili, zato je draginja najbolj prizadela prav tiste z minimalnimi dohodki. V ZSSS pa ponovno opozarjajo na dejstvo, da je minimalna plača zgolj en del vprašanja plač.

Višja obdavčitev najvišjih plač, olajšave za mlade
01. 01. 2023 08.07Z novim letom v veljavo stopa novela zakona o dohodnini, ki ustavlja postopno zviševanje splošne olajšave ter odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene v času prejšnjega sklica parlamenta. Zvišuje se obdavčitev najvišjih plač in najemnin, novost je olajšava za mlade. Spremembe so tudi pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov in kmetov.

SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini
30. 12. 2022 14.25Poslanski skupini SDS in NSi sta vložili zahtevo za presojo ustavnosti novele Zakona o dohodnini. Poslanske skupine je k vložitvi zahteve pozvalo več gospodarskih in kmetijskih organizacij z argumentom, da novela v obdobju negotovosti in rastoče inflacije prinaša nerazumno ostro davčno politiko do delovno aktivnih.