Potem ko je včeraj laboratorij v italijanski Padovi potrdil prisotnost smrtonosnega virusa H5N1 v Sloveniji, so slabo vest potrdili tudi v britanskem referenčnem laboratoriju Evropske unije v Weybridgeu. S človeku nevarnim virusom je bil okužen labod, ki so ga našli minuli četrtek v Koblerjevem zalivu pri Mariboru.
Državno središče za nadzor bolezni je medtem zaradi treh novih sumov na virus ptičje gripe tipa H5 pri labodih sprejelo sklep o razširitvi okuženega in ogroženega območja pri Mariboru. Okuženo območje v okolici Maribora je tako razširjeno z obstoječega območja do Zrkovcev, ogroženo območje pa je razširjeno z obstoječega območja ob reki Dravi do Zlatoličja.
VURS poziva rejce
Veterinarska uprava RS (VURS) zato poziva lastnike perutnine, okrasnih ptic in ptic iz ljubiteljskih rej, da v skladu s pravilnikom o uvedbi ukrepov v zvezi z aviarno influenco oziroma ptičjo gripo redijo, krmijo in napajajo te živali v zaprtih prostorih.
Visoko tveganje po celi Sloveniji
Po objavi informacije o prisotnosti človeku nevarnega virusa H5N1 v Sloveniji se je Državno središče za nadzor bolezni odločilo, da celotno Slovenijo razglasi za območje z visokim tveganjem za okužbo s ptičjo gripo. V državi tako od danes naprej veljajo najstrožji ukrepi glede zapore, napajanja in hranjenja perutnine.
Sicer pa potrditev virusa ptičje gripe H5N1 pri divjih pticah v Sloveniji trenutno ne pomeni dodatne ogroženosti za zdravje prebivalcev. Kljub temu pa pristojni prebivalcem svetujejo, da preprečijo dostop prosto živečim pticam v bivalne prostore, da se izogibajo ptičjim iztrebkom, da opozorijo otroke, naj se ne igrajo s prosto živečimi pticami, in da vzdržujejo osebno higieno - predvsem je priporočljivo redno umivanje rok.
Vreme otežilo delo veterinarjev
Veterinarji dravograjske enote Veterinarske uprave RS so medtem ob pomoči mariborskih in celjskih kolegov nadaljevali s popisi kmetijskih gospodarstev v desetkilometrskem ogroženem pasu okoli Mute in Legna pri Slovenj Gradcu in odrejanjem preventivnih ukrepov.
Gasilec ni okužen
Strokovni direktor Splošne bolnišnice Maribor dr. Anton Crnjak je sporočil, da gasilec, ki so ga v četrtek zvečer sprejeli na opazovanje, ni okužen s ptičjo gripo. Analize laboratorija ljubljanskega Inštituta za varovanje zdravja so zavrgle vse sume in pokazale, da se je gasilec le prehladil. "Ob današnji jutranji viziti je bilo ugotovljeno, da je bolnik aferbilen. Njegova telesna temperatura je padla na normalno. Najverjetneje gre torej za prehladno stanje, ki naključno sovpada s stikom z obolelimi pticami," je povedal Crnjac, ki je še pojasnil, da so bili v bolnišnici dobro pripravljeni na sprejem pacienta, ki so ga takoj namestili v vnaprej pripravljene izolirane prostore. Tudi vso osebje je bilo primerno zaščiteno.
Kot je za 24ur.com že v četrtek povedal dežurni zdravnik dr. Zmago Novak, se je moški, ki je star približno 30 let, v bolnišnico zatekel zaradi slabega počutja in visoke vročine. Ker je bil eden izmed gasilcev, ki so odstranjevali poginule labode iz reke Drave, in ker je kazal znake obolelosti za gripo, se je porodil sum, da je morda okužen z virusom ptičje gripe.
Zdravniki so še pred uradno izjavo o njegovem zdravstvenem stanju sporočili, da ni razloga za paniko, saj je bilo stanje pacienta vso noč stabilno.
Izogibajte se divjim pticam
Crnjac je dodal, da je pri obravnavi ljudi, ki so prišli v stik z okuženo perjadjo, nujno sodelovanje veterinarske, epidemiološke in zdravstvene službe. Še posebej je poudaril pomembnost dobrega sodelovanja med preventivno in epidemiološko službo ter primarnim zdravstvenim varstvom.
Občane je strokovni direktor Splošne bolnišnice Maribor pozval, naj upoštevajo navodila pristojnih služb in se na vsak način izogibajo vsakršnim stikom z divjimi pticami. Pri tem ne sme biti zanemarjeno primerno obnašanje in izvajanje poostrenih higienskih ukrepov tudi v vsakdanjem življenju.
Predstojnik oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja v bolnišnici dr. Zvonko Baklan je poudaril, da je po doslej znanih podatkih dejavnik tveganja za obolenje pri človeku samo nezaščiten stik z okuženo perjadjo oziroma poginulimi živalmi in njihovimi iztrebki. Prenos s človeka na človeka pa še ni bil dokazan. Tudi Baklan je opozoril na izogibanje vsem stikom z divjimi pticami.
Nova Gorica v pripravljenosti; cepljenje gasilcev zastonj
Pristojne občinske službe, štab civilne zaščite in javna gasilska služba Nova Gorica delujejo v skladu s svojimi pooblastili in navodili Veterinarske uprave RS. Če bodo potrebni dodatni ukrepi, jih bo koordinirala pristojna operativna skupina, so po sestanku, na katerem so pregledali stanje in se dogovorili o morebitnem ukrepanju v primeru pojava ptičje gripe na Goriškem. Vsi rejci perutnine na tem območju so zato že prejeli ustrezna navodila.
Na severnem Primorskem je za pomoč pri izvajanju ustreznih ukrepov VURS ob pojavu mrtvih ptičev ali perutnine oziroma suma na ptičjo gripo zadolžena javna gasilska služba Nova Gorica. Po besedah njenega poveljnika Simona Vendramina so tako novogoriški gasilci iz VURS že prejeli nekaj potrebne opreme, predvsem zaščitna oblačila in obutev.
Novogoriška občina bo vsem pripadnikom gasilske službe Nova Gorica krila stroške cepljenja proti gripi, ki je eden od preventivnih ukrepov ob pojavu ptičje gibe, je odločil župan Mirko Brulc. Prav tako bo občina oziroma občinski štab civilne zaščite gasilcem po potrebi zagotovila vso potrebno opremo, kot so vozila in čolni.
Kako bi v Ljubljani delovale zdravstvene ustanove v primeru pandemije gripe?
Tudi v Zdravstvenem domu Ljubljana so sprejeli ukrepe za primer, če bi pri nas izbruhnila pandemija sezonske gripe. Tako se bo splošna nujna medicinska pomoč za bolnike s kliničnim sindromom izvajala v dežurnih službah enot ljubljanskega zdravstvenega doma za Bežigradom, v Centru, Šiški, Mostah (področna enota Fužine) in na Viču. Življenjsko ogrožene bolnike pa bodo sprejemali v prehospitalnih enotah urgentnega bloka Kliničnega centra in v zdravstvenem domu Šentvid. V primeru, da bi pandemija sezonske gripe izbruhnila, v ambulanti splošne nujne medicinske pomoči na Bohoričevi ne bodo sprejemali bolnikov z visoko vročino oziroma znaki gripe.
V enotah ljubljanskega zdravstvenega doma bodo bolniki po potrebi nameščeni začasno v izolacijske prostore in napoteni na Kliniko za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Pediatrična in zobozdravstvena nujna medicinska pomoč se bosta kot do sedaj izvajali v zdravstvenem domu Center.
Pomembne povezave:
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.