Na treh območjih v Egiptu so odkrili poginule ptice, ki so bile okužene s smrtonosnim virusom H5N1, je sporočil visoki predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Hasan el Bušra. "Ptičja gripa je zdaj tudi v Egiptu. Ptice so poginile zaradi okužbe z virusom H5N1," je dejal. Predstavnik WHO območij s ptičjo gripo v Egiptu ni izrecno navedel.
Bolezen v zavetišču?
V zavetišču za ptice v avstrijskem Gradcu so poostrili ukrepe, potem ko sta v četrtek tam poginila dva laboda. Na priporočilo veterinarskih oblasti so uničili vseh 32 ptic v zavetišču, uvedli pa so tudi karanteno.
Medtem so prisotnost virusa H5N1 odkrili še pri četrtem poginulem labodu, ki so ga našli v Avstriji. "Skupno smo ta teden pregledali 216 ptic, od teh pa so bile doslej na H5N1 pozitivne le te štiri ptice," je povedala vodja resorja Maria Rauch-Kallat.
Labod ni imel gripe, raca okužena
Poginula raca, ki so jo našli na vzhodu Francije, je bila okužena z virusom H5. Rezultati dodatnih testov bodo najverjetneje pokazali tudi prisotnost smrtonosnega virusa H5N1, je sporočil minister za kmetijstvo.
Francoske veterinarske oblasti so pred tem sporočile, da
labod, ki so ga v torek našli mrtvega v bližini Lyona, ni bil okužen z virusom
ptičje gripe.
V Franciji, največji proizvajalki perutnine v Evropi, so v okviru ukrepov proti ptičji gripi že odredili zaporo perutnine. Zapora perutnine že velja tudi v Sloveniji, na Nizozemskem, Danskem in Švedskem, v Nemčiji pa je stopila v veljavo danes.
Ukrep je danes začel veljati na celotnem ozemlju Nemčije, potem ko so v državi odkrili več kot 10 ptic, okuženih z virusom H5N1. Deset primerov H5 so potrdili v četrtek na otoku Rügen v Baltskem morju, danes pa so pri nih potrdili prisotnost virusa H5N1. Ukrep zapore perutnine je sicer že veljal v državi Mecklenburg-Pomorjansko, kjer so odkrili okužene ptice.
Virus se neizprosno širi
O novem žarišču ptičje gripe z virusom H5N1 poročajo tudi iz južne ruske pokrajine Dagestan, nove primere pa so zabeležili tudi v Romuniji. Na Madžarskem so potrdili, da sta bila dva poginula laboda okužena s človeku nevarnim virusom H5N1. Tudi v Italiji so s testiranji vzorcev potrdili prisotnost visoko patogenega virusa H5N1 že pri devetem poginulem labodu, ki so ga našli v deželi Puglia na jugu države.
Medtem je vodja veterinarskega urada v Bosni Jozo Bagarić sporočil, da so prva testiranja na vzorcih iz dveh poginulih labodov, ki so ju našli na Plivskem jezeru v bližini Jajca, pokazala prisotnost virusa ptičje gripe H5. V Sarajevu bodo opravili dodatna testiranja, vzorce pa bodo nato poslali tudi v poseben britanski laboratorij v Weybridgeu, kjer bodo ugotovili, ali gre za visoko patološko obliko virusa H5N1.
Novo žarišče ptičje gripe so odkrili tudi v Nigeriji. Do novega izbruha naj bi prišlo na neki piščančji farmi v severni zvezni državi Bauchi, kjer doslej primera te bolezni niso opazili. Oblasti so odredile takojšen pokol vseh ptic na tej farmi. Ptičjo gripo so doslej potrdili v petih severnih nigerijskih zveznih državah.
Na severovzhodu Grčije so odkrili tri labode, okužene z virusom H5. Grčija je 11. februarja sicer že uvedla ukrepe za preprečitev ptičje gripe. Doslej so nevaren virus H5N1 v Grčiji odkrili na območju Soluna in na otoku Skiros v Egejskem morju.
Kdo na Hrvaškem pobija labode?
Dobre novice medtem prihajajo iz Švice. Tamkajšnja veterinarska uprava je
sporočila, da v vzorcih tkiva desetih mrtvih ptic niso našli sledi
virusa ptičje gripe. O negativnih rezultatih testov na virus H5N1 poročajo tudi iz Srbije in Črne gore ter Danske.
Analize vzorcev poginulih ptic, ki so jih v zadnjih desetih dnevih našli na več lokacijah na Hrvaškem, so pokazale, da ni novih primerov ptičje gripe, pa je sporočil hrvaški minister za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Petar Čobanković. Opažajo pa, da je precej ptic, predvsem labodov, ubitih.
Cepljenje perjadi
Francija in Nizozemska v okviru ukrepov za boj proti ptičji gripi načrtujeta tudi preventivno cepljenje perutnine, so povedali na Evropski komisiji v Bruslju. Cepljenje je moč izvesti sicer le selektivno in ne splošno ter pod strogimi z direktivo o ptičji gripi predpisanimi pogoji, so pojasnili. Obenem so opozorili, da ima ukrep sicer lahko prednosti, a tudi precej slabosti.
Da članici cepljenje lahko izvajata, morata Evropski komisiji in izvedencem EU v stalnem odboru za prehransko verigo in živalsko zdravje predložiti natančne načrte ter dobiti njihovo potrditev. "Francija je načrt že poslala, Nizozemska pa naj bi to storila v kratkem," je povedal tiskovni predstavnik za področje zdravja in varnosti potrošnikov Philip Tod. Če bodo načrti skladno s predpisi, bi lahko državi zeleno luč zanje dobili že prihodnji torek, ko se bo v Bruslju znova sestal omenjeni stalni odbor.
EU pa skupne strategije za preventivno cepljenje perutnine doslej še ni oblikovala, vendar se s tem vprašanjem intenzivno ukvarja že dva meseca, potem ko je s sprostitvijo tudi mednarodnih pravil cepljenje znova postalo resnejša opcija v boju proti ptičji gripi. Poleg očitnih prednosti sicer med slabosti štejejo težavno izvajanje, pa tudi dejstvo, da ob nepravilnem cepljenju ptica še vedno lahko prenaša bolezen, ne kaže pa več simptomov. Poleg tega ima cepljenje lahko tudi posledice za trgovino s perutnino, pravijo v Bruslju.
Pri preventivnem cepljenju država tudi ne more računati na povračilo stroškov: to je predvideno le za nujna cepljenja, in sicer 100-odstotno za cepivo in 50-odstotno za dejanje samo. Stroške preventivnega cepljenja mora nositi država sama, je povedal Philip Tod. Na komisiji so ob tem ponovili tudi, da EU za morebitno povračilo gospodarske škode članicam zaradi ptičje gripe nima pravnih podlag.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.