Potem ko je Inštitut 8. marec pred dvema tednoma v DZ vložil pobudo za zbiranje podpisov državljanov v podporo predlogu novele kazenskega zakonika, je danes začel teči 60-dnevni rok za zbiranje 5000 overjenih podpisov.
Na inštitutu predlagajo redefinicijo kaznivega dejanja posilstva in spolnega nasilja z uvedbo modela afirmativnega soglasja ja pomeni ja, v katerem je za spolni odnos potrebna svobodna privolitev. Medtem ko je veljavna ureditev utemeljena na uporabi sile, pa bi model afirmativnega soglasja ustrezno zaščitil žrtve in omogočal učinkovit pregon storilcev, so prepričani.
Pri zbiranju podpisov se je Inštitutu 8. marec pridružilo več kot 100 prostovoljcev s cele Slovenije, tako danes po navedbah članice programskega odbora inštituta Maje Koražija potekajo akcije v Mariboru, Kopru, Slovenj Gradcu, Celju, Velenju in Novi Gorici.
Po napovedih poslanke Levice Nataše Sukić bo iniciativo s svojo mrežo na terenu aktivno podprla stranka Levica. Njeni poslanci bodo prav tako prispevali podpise podpore. Ob nujnosti redefinicije spolnega nasilja je po besedah Sukičeve pobuda tudi priložnost za nadaljevanje pogovora v družbi o posegih v telesno integriteto. Ta se je v zadnjem času razplamtel zlasti ob obtožbah spolnega nadlegovanja na fakultetah, a to je le vrh ledene gore, je opozorila poslanka. "O teh stvareh je ogromno družbenega molka, ogromno strahu in ogromno krivičnih tožb," je dodala.
Odzivi državljanov so po navedbah inštituta zelo dobri, saj so doslej že zbrali več kot 1000 potrebnih podpisov podpore predlagani redefiniciji kaznivega dejanja posilstva. Predlagatelji zakonodajne iniciative morajo sicer v 60 dneh zbrati vsaj 5000 overjenih podpisov. Če bodo izpolnjeni vsi pogoji, se bo začel zakonodajni postopek, DZ pa predlog obravnava po enakem postopku kot vse druge zakone.
Zapleti pri zbiranju podpisov
Prek družbenega omrežja Facebook je inštitut zjutraj sicer sporočil, da so jih pred UE Bežigrad ustavili varnostniki in jim rekli, da podpisov brez prehodnega naročila ne bodo omogočili. Na Inštitutu 8. marec sicer pravijo, da so jim na sestanku v Državnem zboru dejali, da se bodo podpisi zbirali na EU Bežigrad in UE na Tobačni, ter da predhodna naročanja ne bodo potrebna. Zdaj pa naj bi oblast odprla eno samo okence na UE Tobačna. "Brez oddanih podpisov smo se odpravili domov," so dodali.
Kaj se je dogajalo, smo vprašali tudi na UE Ljubljana, kjer so pojasnili, da so jih včeraj čez dan obvestili o začetku oddaje podpore volivcev. "V ta namen smo na Tobačni ulici 5 odprli (Oddelek za okenca in krajevne urade) posebno okence za oddajo podpore, prav tako lahko stranke evidentirajo podpise tudi na Krajevnem uradu Medvode. Na Linhartovi cesti 13 zaradi velikega števila okužb in ostalih odsotnostih v tem tednu posebnega okenca ne moremo zagotoviti, saj imamo v tem trenutku odprta že tri okenca, ki pa so v celoti zasedena s predhodno naročenimi strankami (termini so zasedeni do konca tedna). V naslednjem tednu bomo za stranke imeli odprta dve okenci ter posebno okence za oddajo podpore. Število odprtih okenc bomo sproti prilagajali glede na število strank," so pojasnili.
Kot so dodali, so se danes zjutraj soočili z večjo skupino oseb, ki so želele vstopiti v poslopje in brez predhodne najave oddati oddajo podpore pobudi za vložitev Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o spremembah in dopolnitvah Kazenskega zakonika.
"Ne glede na to, da jim je bilo rečeno, da za oddajo podpore volivcev ni potrebne predhodne najave, pojasnjujemo, da v trenutnih razmerah ni mogoče sprotno prilagajati okenskega poslovanja. Zato je za Upravno enoto Ljubljana zelo dobrodošla predhodna najava, da lahko delo organiziramo nemoteno. Ker se osebe niso predhodno najavile, jim je bilo pojasnjeno, da posebnega okenca zaradi zgoraj navedenih okoliščin ne moremo zagotoviti, zato smo jih usmerili na Tobačno ulico 5, kjer zagotavljamo posebno okence za ta namen. Ob tem smo jim tudi pojasnili, da lahko sicer tudi na lokaciji Linhartova cesta 13 počakajo na prosti termin, ko bodo že naročene stranke opravile svoje storitve. Osebe so želele na vrsto priti takoj, kar pa jim v danih okoliščinah nismo mogli zagotoviti," so pojasnili in še dodali, da zato navedbe, da je bilo evidentiranje podpisov s strani UE Ljubljana onemogočeno ne držijo.
Da predstavnicam Inštituta 8. marec ni bilo onemogočeno evidentiranje podpisov, so sporočili tudi z ministrstva za javno upravo, kjer so pojasnili delovanje UE v času koronavirusa, ko je predhodna najava potrebna. Pristojni minister Boštjan Koritnik je o tem, da bo možnost oddaje podpore potekala tudi na vseh ostalih slovenskih UE obvestil tudi predstavnico Inštituta 8. marec.
Sicer pa lahko vsi, ki želijo oddati svoj podpis, to storijo tudi preko e-uprave, kjer ni predhodnega naročanja. Vse, kar potrebujete, je kvalificirano digitalno potrdilo. Kot piše na spletni strani e-uprava, je "Zavod raziskovalni inštitut 8. marec na podlagi Zakona o referendumu in ljudski iniciativi vložil pobudo volivcem za vložitev predloga zakona o spremembah in dopolnitvah kazenskega zakonika. Pobuda izpolnjuje z zakonom določene pogoje, zato je predsednik Državnega zbora določil, da je prvi dan za zbiranje podpisov volivcev sreda, 17. februar 2021, zadnji, šestdeseti dan za zbiranje podpisov pa sobota, 17. aprila 2021."
Volivci lahko podpise oddajo s predhodnim naročanjem ali počakajo na prost termin.
Je pa posebno okence, kjer stranke lahko oddajo podpise podpore, odprto v Tobačni ulici. Prednost bodo imele tiste stranke, ki se bodo predhodno naročile, število odprtih okenc pa bodo sproti prilagajali glede na število strank. Sicer pa volivci v Ljubljani podpis lahko oddajo na lokacijah Tobačna in Linhartova ter na Krajevnem uradu Medvode.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.