V javnosti se že ves dan pojavljajo informacije, da naj bi z jutrišnjim dnem na slovenskih bencinskih servisih prišlo do občutne podražitve bencina in dizla. O tem so prve poročale Moje finance, kjer so izračunali, da bi se dizel – če bodo trgovci sledili ustaljenemu modelu – lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra. Bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012.
Kakšne bodo cene, je težko napovedati. Vprašanje je namreč, ali bodo trgovci v celoti sledili dosedanjemu modelu določanja cen in ali bo država morda posegla z znižanjem dajatev. Vlada je sicer v sklopu paketa ukrepov za blažitev posledic rasti cen energentov za prebivalstvo, gospodarstvo in kmetijstvo začasno znižala tudi trošarine na elektriko in pogonska goriva. Ukrep je začel veljati s 1. februarjem in bo v veljavi do konca aprila. Takrat je premier Janez Janša navedel, da gre za znižanje na najnižjo možno raven. Za bencin je tako trenutno trošarina 0,35901 evra na liter, za dizel pa 0,330 evra na liter.
Janša je zvečer zapisal, da ima Slovenija "dovolj zalog naftnih derivatov, zato goriva ne bo zmanjkalo". "Poleg tega bo vlada v primeru radikalne rasti maloprodajnih cen sprejela dodatne ukrepe za ublažitev. Nobenega razloga ni za kakršnokoli paniko," je navedel.
Cene nafte na mediteranski borzi, kjer jo kupujejo slovenski trgovci, so po začetku ruske invazije v Ukrajini pred desetimi dnevi močno poskočile – trenutno so že najvišje po letu 2008.
Naftni trgovci dviga cen ne želijo komentirati
Kaj na to pravijo naftni trgovci, prisotni na slovenskem trgu? Na Petrolu so nas, ko smo jih povprašali o tem, hitro odpravili. "Odločili smo se, da tega ne bomo komentirali," so le na kratko odgovorili.
Na OMV so si za odgovor sicer vzeli nekoliko več časa, vendar smo prav tako ostali brez konkretnih informacij. "V tem trenutku zagotavljamo nemoteno oskrbo s pogonskimi gorivi, saj dobava goriv za zdaj poteka nemoteno, obenem pa so naše zaloge za ponudbo na slovenskem trgu zadostne," so uvodoma dejali, nadalje pa izpostavili, da smo v zadnjem času priča izdatnemu višanju cen surove nafte na svetovnih trgih, kar se bo odražalo tudi v spremembah maloprodajnih cen pogonskih goriv na bencinskih servisih. Kot so dodali, se v luči gibanja cen naftnih derivatov povečuje tudi odjem na njihovih bencinskih servisih. "Pri tem si bomo prizadevali zagotoviti nemoteno oskrbo in zadostiti celotnemu povpraševanju," pravijo.
Kot so nadalje zapisali, je pri določanju maloprodajnih cen naftnih derivatov potrebno v prvi vrsti upoštevati gibanje borznih kotacij tako nafte oziroma naftnih derivatov kot tudi biogoriv in ostalih aditivov na svetovnih trgih. Da cene v zadnjem obdobju zelo nihajo in da na to posamezni ponudniki pogonskih goriv na slovenskem trgu nimajo vpliva, izpostavljajo. "Prav tako je potrebno upoštevati tudi razmerje v gibanju tečaja med ameriškim dolarjem in evrom. Na končno maloprodajno ceno naftnih derivatov pa vplivata še višina trošarine in ostalih državnih dajatev ter marža trgovca. Slednja predstavlja zgolj nekaj odstotkov v celotni strukturi maloprodajne cene," zagotavljajo na OMV.
"Samih maloprodajnih cen pogonskih goriv v prihodnje enako kot podrobnosti metodologije njihovega oblikovanja v skladu s pravili varstva konkurence in internimi določili ne moremo komentirati," so še sporočili.
Novinarska vprašanja smo poslali tudi na MOL, njihove odgovore še čakamo.
Petrol: Odziv potrošnikov je pretiran
Naknadno so nam s Petrola poslali sporočilo za javnost, v katerem trdijo, da je odziv potrošnikov na jutrišnji domnevni dvig cen pretiran. "Na prodajnih mestih smo zabeležili povečano povpraševanje po pogonskih gorivih, predvsem po dizelskem gorivu. Povečano povpraševanje je bilo posledica pretiranega odziva potrošnikov na alarmantne medijske novice o pričakovani rasti cen pogonskih goriv zaradi razmer na svetovnih trgih," ocenjujejo. V popoldanskih urah je zato na manjših prodajnih mestih že zmanjkalo dizelskega goriva, so povedali. "Družba je poskrbela za hitro oskrbo prodajnih mest že tekom dneva. Prav tako bomo zagotovili, da bodo vsa prodajna mesta tekom jutrišnjega dne poslovala nemoteno," zatrjujejo.
Ponovili so, da pomanjkanje dizelskega goriva na posameznih prodajnih mestih ni bilo posledica razmer na svetovnih trgih in situacije v Ukrajini. "V tem trenutku dobava naftnih derivatov s strani svetovnih trgov poteka brez težav," pravijo in dodajajo, da imajo dovoljšnje zaloge za potrebe slovenskega prebivalstva po pogonskih gorivih. Ocenjujejo pa, da pa se bodo v prihodnje zaradi vojne spremenile dobavne poti pogonskih goriv. "Dodatno k varnosti oskrbe prispeva dejstvo, da ima naša država naftne rezerve v skladiščih v Sloveniji," izpostavljajo.
Glede cen, kot že rečeno, pa ne dajejo konkretnih pojasnil: "Aktualno dogajanje že rezultira v dvigu cen pogonskih goriv na svetovnih trgih, kar bomo predvidoma občutili vsi. Zaradi omenjenih dejavnikov ni možno napovedati nadaljnjega razvoja gibanja maloprodajnih cen goriv," so zaključili na Petrolu.
Bi lahko kmalu plačevali tudi več kot dva evra za liter?
V oddaji Svet je bil gost analitik Gospodarske zbornice Slovenije Bojan Ivanc. Na vprašanje, kaj lahko pričakujemo, je odgovoril, da je na to zelo težko odgovoriti. Izpostavil je, da je samo od petka cena narasla za 20 odstotkov.
V Nemčiji je liter goriva že presegel dva evra. Ivanc je komentiral, da so cene že na bolečih nivojih. Ali bi lahko tudi pri nas kmalu plačevali več kot dva evra za liter? "To je nemogoče napovedati," je ponovil.
Je zdaj zdaj pravi čas za nakup električnih vozil? "Cene teh vozil bodo še bolj naraščale," je ocenil Ivanc. Tudi elektrika se namreč draži, je spomnil.
Na Hrvaškem od torka spet višje cene goriv
Medtem je Hrvaška vlada na današnji seji že sprejela ukrepe za blažitev rasti cen goriv. "Če ne bi sprejeli novih ukrepov, bi bila cena dizla v torek 13,71 kune (1,81 evra), cena bencina pa 13,28 kune (1,76 evra)," je na seji vlade dejal hrvaški premier Andrej Plenković.
Vlada je nove ukrepe sprejela, ker danes opolnoči preneha veljati uredba, s katero so 7. februarja letos zamrznili ceno bencina pri 11,37 kune (1,5 evra) na liter, ceno dizla pa pri 11,29 kune (1,49 evra) na liter.
Tokratna najvišja maloprodajna cena je rezultat dveh ukrepov. Prvi je znižanje trošarine, drugi pa zamrznitev skupne marže za trgovce. Marža na liter bencina in liter dizla bo znašala 0,75 kune (0,1 evra), trošarine pa se bodo znižale za 0,4 kune (0,053 evra) na liter bencina in 0,2 kune (0,026 evra) na liter dizla.
Vlada je zaradi visoke rasti cen energentov od oktobra lani že trikrat zamrznila cene goriv.
Od skupne cene litra goriva 60 odstotkov predstavljajo trošarine in davek na dodano vrednost, 35 do 40 odstotkov predstavlja nabavna cena goriva, ostalo pa je marža. Pri dosedanjih omejitvah cen goriv je vlada večinoma nižala marže.
KOMENTARJI (931)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.