Da preučujejo predlog zakona o prepovedi uvoza ruske nafte in plina v ZDA, je v pismu demokratom, ki je bilo objavljeno v nedeljo zvečer, sporočila tudi predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi. Poleg tega bi tudi preklicali normalne trgovinske odnose z Rusijo in Belorusijo ter začeli proces onemogočenja dostopa Rusije do Svetovne trgovinske organizacije.
Ker je Rusija tretja največja proizvajalka nafte, bi takšna poteza še povečala krizo v oskrbi ravno v času, ko se povpraševanje povečuje. Tudi drugo blago iz te regije, kot so pšenica in kovine, se je od začetka ruskega napada na Ukrajino močno podražilo.
Cena teksaške lahke nafte, ki bo dobavljena aprila, se je do poldneva po singapurskem času podražila za 10,37 dolarja (cca. 9,52 evra) na 126,05 dolarja (cca. 115,75 evra) za 159-litrski sod. Majske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent pa so šle navzgor za 11,37 dolarja (cca. 10,46 evra) na 129,84 dolarja (cca.119,37 evra). Nafta brent je sicer rekordno ceno 147,50 dolarja (cca.135 evrov) za sod dosegla julija 2008.
Pomisleke zoper prepoved uvoza ruske nafte je medtem slišati iz Nemčije, ki iz te države uvozi približno 55 odstotkov plina ter 42 odstotkov nafte in premoga. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je takšno potezo označila za nesmiselno, saj je ni mogoče ohraniti na dolgi rok. "Nič ne pomaga, če čez tri tedne ugotovimo, da imamo v Nemčiji le še nekaj dni električne energije in da moramo zato te sankcije odpraviti," je dejala za nemško javno radiotelevizijo.
Čeprav je nafta še vedno izvzeta iz sankcij usmerjenih proti Rusiji, ruski izvozniki nafte težko najdejo kupce. Energetski velikan Shell je eno od podjetij, ki še vedno kupuje rusko nafto, čeprav je dejal, da bo dobiček namenil za pomoč Ukrajini.
Tudi cene aluminija in bakra so danes dosegle nove rekordne vrednosti, saj je strah vlade glede dobave povezan z rusko vojaško invazijo na Ukrajino. Za tono aluminija je bilo treba danes odšteti 4026,50 dolarja (cca. 3702 evra), s čimer je ta lahka kovina prvič presegla ceno 4000 dolarjev (cca. 3684 evrov) za tono. Nova najvišja cena za tono bakra pa znaša 10.845 dolarjev (cca. 9990 evrov). Surovine so močno zaželene vse od ruskega napada na sosednjo Ukrajino.
Tudi cene zlata so danes znova presegle 2000 dolarjev (cca. 1842 evra) za 31,1-gramsko unčo, saj zlato še vedno ohranja status varne naložbe. Prav tako so danes za več kot 20 odstotkov narasle cene niklja, medtem ko so cene nafte dosegle najvišje vrednosti po juliju 2008.
Scholz: Uvoz ruskih energentov nujen za vsakdanje življenje Evropejcev
Nemški kancler Olaf Scholz pa je danes posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod.
"Evropa je energetske zaloge iz Rusije namerno izključila iz sankcij proti tej državi," je dejal.
Oskrbe Evrope z energijo ni mogoče zagotoviti na noben drug način, je poudaril nemški kancler. "Zagotavljanje javnih storitev in vsakdanje življenje naših državljanov je ključnega pomena," je prepričan.
Ruska energetska družbe Gazrpom je medtem sporočila, da po plinovodu skozi Ukrajino nadaljuje z dobavo plina Evropi. "V začetku tedna dobava ostaja visoka," so zapisali v Gazpromu. Danes naj bi v Evropo dobavili 109,6 milijona kubičnih metrov plina, je povedal predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov.
KOMENTARJI (363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.