Slovenska vojska je še vedno v primežu odhodov, negativni trend se zadnje desetletje ni ustavil, trenutno ima Slovenska vojska dobrih 6100 pripadnikov. Sprememba zakona o službi v vojski omogoča zaposlovanje mladih z osnovnošolsko izobrazbo, zavezati pa se morajo, da bodo ob delu pridobili vsaj srednjo poklicno izobrazbo. Robert Glavaš, načelnik Generalštaba Slovenske vojske: "Od njega do nas je seveda pogoj, da to zaključi in potem ob zaključku šolanja potem najmanj dve leti oziroma dvakratnik šolanja mora ostati v slovenski vojski, kar pomeni, če se šola eno leto, mora najmanj dve leti delati v Slovenski vojski, da pač te stroške, ki so nastali, pač povrne. "
Dobrih 1385 evrov bruto bo njihova začetna plača, enaka torej kot plača vojakov, ki imajo ob zaposlitvi dokončano vsaj srednjo poklicno izobrazbo. Boštjan Pavlin, generalni direktor Direktorata za obrambne zadeve, Ministrstvo za obrambo: "Je posameznik, ki se pridruži Slovenski vojski in podpiše pogodbo o izobraževanju, lahko tudi pozove k povračilu stroškov, ki so mu nastali pred sklenitvijo pogodbe."
Popolnjevanje kadrovskih vrzeli v vojski je sicer le en del njene modernizacije. Če bo država sledila resoluciji, ki je bila sprejeta v parlamentu, bo Slovenija že leta 2030 za svojo obrambo namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda. In kako bi ta sredstva država porabila?
Robert Golob, predsednik vlade, pravi: "Skozi podporo visokotehnološkim podjetjem v Sloveniji, še posebej, ker je večina teh izdelkov, ki jih razvija, in tehnologij lahko uporabna tudi v drugih sektorjih, kot recimo v kmetijstvu, kot recimo v zaščiti in reševanju, in prav ta dvojna uporabnost teh tehnologij je tisto, kar daje največje učinke."
Konkretno naj bi to pomenilo dodatna vlaganja v razvoj brezpilotnih letalnikov oziroma izvidniških letal.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.