Vojaški pilatus, ki izginja za okoliške hribe, se je sprva le za las izmuznil raketnemu sistemu. A že ob naslednjem preletu te sreče ni imel. Zračna obramba je bila namreč tokrat hitrejša.
"Ko na cilj v zračnem prostoru lansirajo raketo, helikopter oziroma letalnik to zazna in izvede določene manevre," pove višji vodnik zračne obrambe Slovenske vojske Andrej Devinar.
A ker je šlo zgolj za vajo, tokrat v raketnem sistemu ni bilo raket, temveč zgolj svetlobna naprava. "UV sevanja povzročijo svetlobo, ki jo helikopter in njihov sistem zazna, posledično pa se lahko tudi uri. Imitira raketo v zraku," pripoveduje. Andrej Devinar je le eden od približno 200 udeležencev vojaške vaje Navidezni ščit 2023, ki v ospredje postavlja elektronsko bojevanje.
"Recimo kontrolor združenega ognja navaja zrakoplov na cilj na zemlji, ki ga enota za motenje moti v komunikaciji," pove vodja vojaške vaje Navidezni ščit Aleš Zupančič. A takšne motnje ne smejo vplivati na pilotovo delovanje, svojo nalogo mora tudi ob prisotnosti motečih elektromagnetnih valov opraviti brezhibno.
"V današnjem svetu je tako, da je bojevanje postalo sofisticirano in brez nekih samozaščitnih sistemov, brez elektronske priprave bojišča danes ni sodobnega bojevanja," poudari Zupančič.
Že v torek se bodo Slovenski vojski na Počku pridružili tudi zavezniški lovci F-16. Hrup, ki ga tovrstni zrakoplovi povzročajo, pa bo zagotovo odmeval do Postojne in še dlje, prebivalcem sporočajo z ministrstva za obrambo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.