226-kilogramsko letalsko bombo so delavci na gradbišču našli ob 12.30, so zapisali na novogoriški občini. Člani državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) so po odkritju začeli s postopki identifikacije bombe, a po besedah poveljnika državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darka Zonjiča so že takoj vedeli, da gre za letalsko bombo angleške izdelave.
Gre za bombo, ki v sebi skriva 96 kilogramov eksploziva. "Zadnji vžigalnik je mehanski in je v dobrem stanju," je na tiskovni konferenci povedal Zonjič, ki je dodal, da bodo postopki nevtralizacije podobni, kot ob preteklih najdbah.
Bomba se nahaja v objektu razskladišča, ki je last novogoriške mestne občine. Trenutno občina to poslopje obnavlja z namenom ureditve EPIC-a za Evropsko prestolnico kulture 2025. "Nihče ni pričakoval, da se bomba nahaja v sami stavbi," je dejal Zonjič.
Vodja oddelka severne primorske regije za varstvo pred NUS Aljaž Leban je dodal, da so bombo našli 10 centimetrov pod tlakom: "Praktično je že bila na površini. Če bi bomba v času bombardiranja prišla skozi streho not, bi to videli. Nihče je ne bi zasul, že takrat bi jo odstranili. Po vsej verjetnosti je torej bomba zadela trd del pod zgradbo, se obrnila in prišla skoraj pod površje. To je v tem trenutku edina smiselna razlaga." Dodal je, da je bila bomba ob najdbi delavcev obrnjena "z glavo navzgor, rit bombe pa je bila usmerjena proti zemlji".
To sicer ni prva bomba, ki so jo našli v zgradbi, leta nazaj so namreč po njegovih besedah podobno bombo našli tudi na Jesenicah. Bomba je bila takrat pod tlakom.
Bo bomba deaktivirana že to nedeljo?
Novogoriški župan Samo Turel je povedal, da so italijansko stran nemudoma obvestili o najdbi ter da je osebno že govoril z italijanskim županom in prefektom. Bombo želijo deaktivirati čim prej, če je mogoče že to nedeljo. Je pa seveda to odvisano tudi od Italije, kjer so za petek zjutraj sklicali sestanek.
Tako kot Zonjič je povedal, da bo proces enak kot pri preteklih bombah. Evakuacijska cona bo merila 400 metrov, v njej po vesedah župana živi 961 prebivalcev. Evakuacija stega območja se bo predvidoma pričela uro pred aktivnostmi deaktivacije, natančne ure pa sicer še ne vedo. Začetek evakuacije bo naznanil zok sirene, ki bo trajal eno minuto, ob preklicu nevarnosti pa bo enolični zvok sirene, ki bo trajal 30 sekund.
Poveljnik Gasilske enote Nova Gorica Simon Vendramin je povedal, da bo v 400-metrskem pasu veljala popolna evakuacija vseh prebivalcev in prekinitev vseh aktivnosti na območju. Na terenu bodo v času deaktivacije prisotni pripadniki sil za zaščito in reševanje ter Policija, ustavljen bo tudi promet na območju, ki ga bodo iz zraka nadzorovali tudi z dronom.
Tistim prebivalcem, ki se ne bodo mogli evakuirati k prijateljem, sorodnikom ali znancem, bodo prostor ponudili v stavbi mestne občine Nova Gorica. "Prav tako bomo pomagali tudi osebam, ki se same ne bodo mogle evakuirati oz. bodo potrebovale pomoč," je dejal Vendramin. Že od današnjega dne je odprta tudi telefonska številka 05 335 01 07, na kateri sprejemamo sprejemali klice za pomoč pri evakuaciji.
Dodaten 200-metrski pas po evakuacijskem območju pa bo vzpostavljeno območje zaklanjanja. Na obeh območjih živi 3025 prebivalcev.
Načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić je medtem poudaril, da policisti že izvajajo varovanje najdenega ubojenga sredstva ter da bodo tudi na dan deaktivacije svoje aktivnosti prilagodili varovanju življnenj in premoženja ljudi. Vse poziva, naj se mestu najdbe ne približujejo. "V primeru neupoštevanja ukrepov sil za zaščito in reševanje ter Policije, bomo dosledno ukrepali zoper kršitelje."
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.