Onesposobitev treh neeksplodiranih letalskih bomb na območju novogoriške železniške postaje bo potekala 17. marca med 8. in predvidoma 14. uro. Enote civilne zaščite pred nedeljsko akcijo pripravljajo vse potrebno za uspešno izvedbo naloge in varnost prebivalcev.
V sredo po 16. uri se je že začel raznos letakov z navodili za prebivalce v pasu evakuacije in pasu zaklanjanja, skupaj 620 naslovov. Prebivalci teh območij bodo obvestila prejeli v poštne nabiralnike, gasilci pa bodo ob tem dodatno razobesili plakate z navodili na oglasnih deskah posameznih večstanovanjskih stavb. Vse informacije in navodila so na voljo tudi na spletni stani občine Nova Gorica.
Dve varnostni območji
Na slovenski strani bosta vzpostavljeni dve varnostni območji. Na rdečem območju, kjer živi 2306 oseb, bo zapovedana popolna evakuacija prebivalcev. To območje na slovenski strani sega do 400 metrov oddaljenosti od mesta najdbe bomb. Občani naj v času intervencije zaprejo okna in rolete, ugasnejo gospodinjske aparate in zaklenejo stanovanja. Vozila naj umaknejo izven 600-metrskega področja, prav tako naj poskrbijo za svoje živali. V času intervencije je na tem območju prepovedano gibanje na prostem, je povedal vodja evakuacije Simon Vendramin.
Za drugo, rumeno območje, na katerem živi 3478 oseb, pa bo veljal ukrep zaklanjanja. To pomeni, da se bodo morale osebe na tem območju med 9. in predvidoma 14. uro zadrževati v notranjih prostorih in ne bodo smele na prosto. To območje na slovenski strani meje sega med 400 in 600 metri oddaljenosti od mesta najdbe bomb.
Za osebe, ki bodo morale zapustiti domove bo zbirno mesto tudi v stavbi mestne občine, kjer jim bodo na voljo vse informacije. Osebe, ki svojih domov ne morejo zapustiti same, naj do sobote pokličejo na telefonsko številko civilne zaščite, kjer jim bodo pomagali pri evakuaciji, je povedal Vendramin.
Celotno območje evakuacije in zaklanjanja bodo pristojne službe preverjale tudi z droni, in to tako na slovenski kot na italijanski strani. V času onesposobitve bo tako nad območjem za vse dejavnosti zaprt tudi zračni prostor. Ob tem je načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić poudaril, da bo Policija nadzirala območje in tako varovala življenja ljudi in njihovo premoženje, da v času, ko bodo stanovanja prazna, ne bi prihajalo do tatvin. Jušić je opozoril, da bo, kdor ne bo upošteval odredbe Civilne zaščite in s tem storil prekršek, kaznovan. Najnižja globa za to je 1000 evrov. Za razliko od intervencije lani tokrat prekrškov v varovani okolici bomb niso zaznali.
Čeprav bo območje evakuacije popolnoma izpraznjeno, bo na njem za varnost ustrezno poskrbljeno tako s prisotnostjo Policije kot pripadnikov služb zaščite in reševanja, so sporočili z Mestne občine Nova Gorica.
Na italijanski strani evakuacija ob 7. uri
"Smo v stalnem stiku tudi z italijansko stranjo, saj vplivno območje sega čez mejo," je na novinarski konferenci povedal novogoriški župan Samo Turel, ki je občane pozval, naj upoštevajo navodila pristojnih, ki bodo skrbeli za varnost občanov in vseh, ki pri nalogi sodelujejo. Pristojni italijanski organi bodo sicer prisotni tudi v štabu slovenske civilne zaščite, da si bodo lahko informacije čim hitreje izmenjevali.
Na italijanski stani bodo sicer odredili popolno evakuacijo znotraj 600-metrskega območja že ob 7. uri.
Kako bo potekala onesposobitev bomb?
Pri intervenciji bo sodelovalo 14 pripadnikov Enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in dva bombna tehnika. Že danes bodo začeli z izkopom jam za nevtralizacijo in uničenje. Po znaku sirene bodo začeli z delom, prva bo na vrsti zadnja od najdenih bomb, ki velja tudi za najbolj nevarno. Zakopali jo bodo šest metrov pod zemljo, nato bo sledila detonacija. "Sledi majhen pok, vendar nič posebnega. Ob tem bomo merili tudi potresnice. V primeru, da bi šlo kaj narobe, bodo naprave to tudi zaznale," je povedal poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič. Razmet bi sicer lahko dosegel maksimalno 20 metrov.
Drugo bombo, ameriško, bodo poskušali nevtralizirati z odvijanjem vžigalnika, prav tako tudi tretjo. Če bo šlo vse po načrtu, bi z delom končali okoli 14. ure, je ocenil Zonjič.
Glavnino del naj bi opravili v treh do štirih urah, napoveduje vodja oddelka Severno primorske regije za varstvo pred NUS Aljaž Leban. Po njegovih besedah bo največ dela pri prvi bombi, ki jo bo potrebno zasuti in po detonaciji počakati še 30 minut, da mine varnostni čas.
Zonjič je sicer pojasnil, da so v zadnjih 14 dneh pregledali območje okoli prvega in drugega tira ter ob ograji. Med pregledom območja so naleteli na številne kable in jaške, za katere niso vedeli, da se tam sploh nahajajo. "Pregledovanje poteka po planu, gremo meter po meter, garancija mora biti 100-odstotna. Doslej smo sicer odkrili 12 topovskih izstrelkov. Po podatkih, ki jih imamo, predvidevamo, da bomo našli še kaj," je pojasnil Zonjič.
Začetek in konec nevarnosti bo naznanila sirena
Začetek in konec neposredne nevarnosti bo naznanila sirena z znakom za opozorilo na neposredno nevarnost (zavijajoči zvok sirene, ki traja eno minuto). Prav tako bo konec akcije naznanil enolični zvok sirene, ki bo trajal 30 sekund.
Spomnimo, 26. februarja so na območju novogoriške železniške postaje našli prvo neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne. Prva bomba je bila težja od 200 kilogramov in angleške izdelave. Tri dni kasneje so 50 metrov stran od prve našli še eno neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne, tokrat 250-kilogramsko ameriško bombo z mehanskim vžigalnikom (tako kot prva).
Prejšnji teden pa so nato člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi odkrili še tretjo neeksplodirano bombo, prav tako iz časa druge svetovne vojne. Gre za 100-kilogramsko letalsko bombo z enim vžigalnikom. Ker ima slednja poškodovan vžigalnik, jo bodo morali na mestu razstreliti.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.