Epidemiološka situacije v državi se iz dneva v dan zaostruje, saj število okuženih z novim koronavirusom pospešeno narašča. Kot smo že večkrat poudarili, je v teh izrednih razmerah, ko se je docela ustavilo tudi javno življenje, doprinos vsakega posameznika k nadaljnji preprečitvi širjenja okužbe z boleznijo covid-19 ključen. Ker se novi koronavirus med ljudmi prenaša kapljično, s tesnejšim stikom z okuženo osebo na razdalji od metra in pol do dva, okužiti pa se je mogoče tudi z dotikom onesnaženih površin, je poleg osnovnih higienskih ukrepov, med katere spadajo tako redno umivanje rok, razkuževanje in kašljanje v rokav, ključnega pomena tudi socialna osamitev – torej izogibanje druženju z drugimi ljudmi.
Epidemija tudi priložnost za družinske športne dejavnosti na prostem
Vodilni v državi in javni varuhi zdravja pozivajo, da naj se v trenutnih razmerah zadržujemo doma. Druženje s prijatelji v gostinskih lokalih se bo moralo za nekaj časa posloviti od naše dnevne rutine. Na drugi strani pa nam samoizolacije ni treba enačiti z nepretrganim zadrževanjem med stenami domov.
Ker ustrezna telesna dejavnost pomembno zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in tesnobo, ki jo lahko povzroči socialna osamitev, pristojni svetujejo, naj se posamezniki sami ali skupaj s člani svojega gospodinjstva odpravijo v naravo. Staršem priporočajo, naj ta čas izkoristijo za družinske športne dejavnosti na prostem. "Pojdite na izlet v gozd ali na najbližji hrib, iščite skriti zaklad, skušajte se orientirati s pomočjo kompasa ali preprostih naravnih znakov, kolesarite ali se podajte na izlet s skiroji, rolkami ali rolerji," svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Če se odločite za izvajanje aktivnosti na odprtih površinah v soseski, bodite pozorni na to, da ste od drugih ljudi oddaljeni najmanj pet metrov. "Prepovedano pa je druženje in igranje skupinskih športov z ljudmi zunaj gospodinjstva, saj je lahko prenašalec virusa tudi žoga," še dodajajo.
Da se je v luči aktualnih razmer najbolj smotrno odločiti za lažje sprehode v bližini doma, so pozvali tudi predstavniki Gorske reševalne zveze in Planinske zveze Slovenije. "Gore nas bodo počakale, planinske koče pa so tudi do nadaljnjega zaprle svoja vrata. Ne izpostavljajmo se po nepotrebnem v gorah, da ne bo to botrovalo nesrečam in še dodatni obremenjenosti tako reševalnega kot medicinskega osebja," so izpostavili.
Raje plezanje po drevju kot uporaba otroških igral
Kot opozarja zdravstvena stroka, je zelo pomembno, da se otroci, ki trenutno ne obiskujejo vrtcev in šol, ne družijo med seboj. Otrokom je treba pojasniti, da je razlog za nastalo situacijo v tem, ker se virus širi prav prek medsebojnih stikov. Površine za njegov prenos pa lahko postanejo tudi plezala, tobogani in druga igrala na otroških igriščih, zato na NIJZ odsvetujejo njihovo uporabo. Namesto tega naj otroci raje plezajo po drevju in ležečih deblih. "Otroci naj bodo vsak dan najmanj 60 minut tako telesno dejavni, da se globoko zadihajo in spotijo, poleg tega pa morajo dvakrat na teden izvajati vaje za razvoj moči," še dodajajo.
V danih okoliščinah pa se nekateri starši srečujejo tudi s težavami pri iskanju primernega varstva za svoje otroke. Pristojni ob tem opozarjajo na neprimernost tega, da se po pomoč obračajo k starim staršem – ti namreč spadajo v rizično skupino ljudi, katere okužba z novim koronavirusom najbolj prizadene.
V ospredju nujni opravki: kako pa ravnamo v primeru obiska trgovine?
Čeprav se marsikomu zdijo trenutne razmere zaradi obilice časa več kot primerne za urejanje manjših opravkov, pa na uresničitev tega raje še počakajte. Iz stanovanja ali hiše se odpravite le v primerih, ko je to resnično nujno potrebno – denimo po nakupih v bližnjo trgovino ali po zdravila v lekarno. Ob tem je priporočljivo, da se po opravkih odpravi zgolj ena oseba, in ne celotna družina. Izogibamo se dotikanju nepotrebnih stvari, gumbom v dvigalu, denimo, približamo komolec ali rokav. Ko smo na prostem, se ne približujemo drugim, z mimoidočimi se tudi ne rokujemo, poleg tega držimo najmanj meter in pol razdalje.
Ob obisku trgovine z živili se izdelkov ne dotikamo kar vse povprek – v roke primemo zgolj tiste, ki jih nameravamo kupiti, ob tem pa se izogibamo fizičnemu stiku s svojim obrazom. Ko pridemo domov, najprej (če je to izvedljivo) v predsobi odložimo vrečko, nato pa se takoj napotimo v kopalnico, kjer si umijemo roke.
"Če se le da, pipo odpremo s podlahtjo in ne z dlanjo, odložimo ves nakit, nato sledi temeljito pranje rok. Preden si namilimo roke, si jih najprej zmočimo. Pri miljenju je pomembno, da podrgnemo dlani, prostore med prsti, ne pozabimo na zapestje in konice prstov. Nato roke dobro splaknemo z vodo," je za oddajo 24UR med praktičnim prikazom pravilnega umivanja rok povedal Uroš Glavan iz NIJZ. Ko zaključimo umivanje rok, se vrnemo po vrečko iz trgovine. To prinesemo v kuhinjo, pri tem pa se poskušamo v čim manjši meri dotikati ostalih površin v stanovanju. Potem ko hrano zložimo iz vrečke, to vrnemo nazaj v predsobo (tukaj tudi sicer hranimo stvari, ki so prišle od zunaj in bi lahko bile potencialno kontaminirane – plašče, obuvala, avtomobilske ključe ipd.). V nadaljevanju sledi ponovno temeljito umivanje rok.
Od zračenja prostorov do čiščenja mobilnih telefonov
Ker se v danih okoliščinah več časa zadržujemo v zavetju naših domov, ne smemo pozabiti na redno zračenje domačih prostorov – priporoča se, da okna na stežaj odpremo večkrat dnevno, in sicer za pet oz. deset minut. V trenutnih razmerah je zelo pomembno tudi to, da vsak član družine dosledno uporablja svojo brisačo. Te menjavamo vsak dan, peremo pa jih z običajnimi pralnimi sredstvi na vsaj 60 stopinj Celzija – na isti temperaturi peremo tudi vsa oblačila, v katerih smo se gibali izven svojega doma. Vsak član družine naj uporablja tudi svojo zobno ščetko, slednje pa naj se med seboj ne dotikajo.
Kaj pa čiščenje domov? Na NIJZ poudarjajo, da razkuževanje stanovanjskih površin oz. domačega okolja ni potrebno. "Prostore in površine pa očistite s čistili, ki jih doma običajno uporabljate," dodajajo. Ko preživljamo čas doma, prav tako odsvetujejo tudi razkuževanje rok. Slednje je predvsem priporočljivo, če se nahajamo zunaj in nimamo dostopa do tekoče vode.
Kar zadeva intenzivnosti uporabe, so v zadnjih dneh bržkone najbolj na udaru mobilni telefoni. Tudi tukaj velja upoštevati nasvet: ko smo na prostem, ga poskušamo prijemati čim manj, ob prihodu domov pa ga očistimo in razkužimo. Pri tem moramo paziti, da uporabimo primerna sredstva za čiščenje.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.