Kakovost voda na morskih kopališčih v Sloveniji je razmeroma dobra, medtem ko tega ni moč reči za sladkovodna kopališča, izhaja iz letnega poročila o kakovosti kopalnih voda v Evropski uniji. Nikjer na 19 obalnih kopališčih in 18 sladkovodnih kopališčih, kjer je lani potekalo jemanje vzorcev, kopanje sicer ni prepovedano.
Minimalne in priporočene standarde kakovosti je izpolnjevalo 78,9 odstotka morskih kopališč v Sloveniji, samo minimalne standarde, ki so obvezni, pa jih je izpolnjevalo 89,5 odstotka, medtem ko jih 10,5 odstotka ni izpolnjevalo niti teh. Vsa kopališča s slano vodo so sicer v Bruselj posredovala vse potrebne podatke.
Za sladkovodna kopališča je slika precej slabša. Minimalne kot priporočene standarde je izpolnjevalo le 27,8 odstotka kopališč. 55,6 odstotka kopališč je izpolnjevalo vsaj minimalne standarde, kar 38,9 odstotka pa ni izpolnjevalo niti teh, medtem za 5,6 odstotka kopališč ni bilo zbrano zadostno število vzorcev.
Ob poročilu za Slovenijo je Evropska komisija objavila tudi seznam vseh kopališč - na njih je kopanje uradno odobreno, število kopalcev pa je veliko - z njihovo oceno za lansko sezono, ki je trajala od 15. junija do konca avgusta oziroma septembra.
Med slabšimi tudi portoroška plaža
Od morskih kopališč niti minimalnih standardov kopalne vode ne izpolnjujeta osrednja plaža v Portorožu in kopališče Hoteli Morje, od sladkovodnih kopališč pa kopališče Krka Žužemberk, kopališče pri Vili Bled, kopališče Fužinski zaliv na Bohinjskem jezeru, Soča pri Solkanu, Soča pri Tolminu, Krka Straža in Idrijca v Bači pri Modreju. Nezadostne vzorce so zbrali samo na kopališču pri Grand hotelu Toplice na Bledu, vsa druga kopališča pa tega problema niso imela.
Boljša kopališča
Nekaj kopališč iz najboljše, modre kategorije, pa je: Grajsko kopališče Bled, Soča pri Čezsoči, Kolpa Adlešiči in Griblje, plaža Simonov zaliv, Debeli rtič, kopališča Žusterna, kamp Lucija in Šobčev bajer. Samo minimalne standarde, zeleno kategorijo, pa dosegajo med drugim Nadiža, Soča v Kanalu in Ankaran.
Pod evropskim povprečjem
Slovenija se uvršča pod povprečje v EU: samo minimalne standarde je povprečno izpolnjevalo 96,7 odstotka morskih kopališč, tudi priporočene pa 88,5 odstotka, kar se sladkovodnih kopališč tiče, pa je minimalne standarde izpolnjevalo 89,4 odstotka kopališč, tudi priporočene pa 66,4 odstotka.
A komisija je ob objavi podatkov opozorila, da so tudi nekatere starejše članice potrebovale kar nekaj časa, da so dosegle visoko izpolnjevanje standardov. Prav vse države je tudi pozvala, naj okrepijo prizadevanja za izboljšanje kakovosti vode. Umik kopališč in uradnega seznama ali njihovo zapiranje nista rešitev, treba je izboljšati kakovost vode, je dejala komisija.