V LMŠ predlagajo, da bi višina obveznega pavšalnega prispevka, s katerimi bi nadomestili dopolnilno zdravstveno zavarovanje, znašala 32 evrov. Enkrat letno bi se prispevek uskladil z rastjo bruto plač, morebitni manko v zdravstveni blagajni pa bi se kril iz državnega proračuna.
Omenjeni znesek zagotavlja javnofinančno vzdržnost zdravstvene blagajne vsaj za naslednji dve leti, proračun pa je zgolj skrajna varovalka za nepredvidene situacije, poudarjajo v LMŠ. "Čez leto bomo milijone, ki predstavljajo dobičke zavarovalnic, namenili ljudem, njihovemu zdravju in zdravstveni oskrbi," so zapisali v izjavi za javnost. "Ob tem ni nepomembno, da je znesek še vedno nižji od trenutne premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja," so dodali. Zavrnili pa so tudi navedbe, da se krči obseg zdavstvenih pravic. Ta ostaja nespremenjen.
Medtem bi po predlogu SD za plačevanje prispevka določili progresivno lestvico. Posameznik bi plačeval obvezno dajatev glede na njegove prihodke, med katere so vključeni tudi kapitalski dohodki. Prispevek bi znašal med 10 in 150 evri mesečno, skupaj bi se iz tega naslova v zdravstveno blagajno steklo 477,4 milijona evrov na leto. Bi pa bili oproščeni plačila prispevka tisti s skupnimi dohodki do 3500 evrov na leto, namesto njih bi plačevala država iz proračuna v znesku 25 evrov mesečno.
Na očitke, da je slednji predlog bolj pravičen in solidaren, imajo v LMŠ že pripravljen odgovor: "Trenutna novela je le prvi korak in upati je, da obvezni pavšalni prispevek sploh ne bo stopil v veljavo. V drugem koraku se namreč pripravljajo popravki zakona, ki bodo prinesli tudi solidarno noto – torej da vsi ne plačujemo enako. Ni pravično, da prejemnik nizke pokojnine plačuje enako kot – če hočete – poslanec. Solidarnostna lestvica za LMŠ nikoli ni bila pod vprašajem," so sporočili iz stranke.
Šarec: Ukrep je dober za ljudi
Na ministrstvih za finance in za zdravje predlogov dopolnil danes za STA niso komentirali. Je pa premier Marjan Šarec na Twitterju zapisal, da ves čas zagovarja ukinitev dopolnilnega zavarovanja ter da so očitki o nedodelanosti in drugih nejasnostih v zakonu samo izgovori. "Če je resna volja prisotna, bo državni zbor zakon izglasoval," je zapisal.
Ob tem v Levici nekaterim strankam očitajo, da spreminjajo stališča zato, da bi ohranili komercialne zdravstvene zavarovalnice. "V torek smo lahko v živo spremljali dva taka manevra, eden je bil od SMC, drugi pa od SD. Oba poskusa iskanja izgovora, da se ne naredi to, kar se v tem hipu načeloma lahko naredi," je v izjavi za medije povedal poslanec Levice Miha Kordiš.
Vodja poslancev SD Matjaž Han je poudaril, da si kljub očitkom Levice o nasprotnem, v SD želijo zdravstvene zavarovalnice ukiniti. Želijo si še, da bi bila zdravstvena blagajna vzdržna, sistem pa solidaren. Vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič pa je ponovil stališče, da ostajajo pomisleki o nesoglasjih med ministrom za zdravje Alešem Šabedrom in finančnim ministrom Andrejem Bertoncljem, "kdo bo vse to pokril". V LMŠ pa: to je zgolj izgovor, da se nič ne zgodi.
Razklana koalicija, glasov Desusa še nimajo
Poslanec DeSUS Ivan Hršak je ponovil stališče poslanske skupine, da pogojujejo ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja s sprejemom zakona o dolgotrajni oskrbi. "Temu nedodelanemu predlogu nasprotujemo," je povedal.
V SAB danes dogajanja ne komentirajo, medtem ko v SDS, NSi in SNS noveli zakona niso naklonjeni.
KOMENTARJI (288)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.