Eno glavnih perečih vprašanj, na katero bo koalicija morala odgovoriti pred končno odločitvijo konec januarja, je, kdo bo kril morebitni primanjkljaj v zdravstveni blagajni.
Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) je namreč izračunal, da obvezna pavšalna dajatev v višini 29 evrov na mesec v letu 2021, ko je ukinitev predvidena, ne bo zadoščala za pokritje vseh povečanih odhodkov zavoda in bo povzročila letni finančni primanjkljaj okoli 70 milijonov evrov. Po kakšni enačbi so izračunali tak primanjkljaj, zdravstveni minister Aleš Šabeder ne ve.
"Še vedno nismo dobili natančnih izračunov, pravzaprav samo neko pisno informacijo, da po njihovih izračunih manjka 70 milijonov. Tako da tukaj se bo treba torej usesti in dobiti natančne izračune, vire, od kod so bili izračuni narejeni," je poudaril Šabeder.
Zdravstveni minister je sicer že prej predlagal, da bi primanjkljaj krili iz proračuna. V tem primeru mu prikimava tudi Levica, a ostro nasprotuje finančno ministrstvo. Zato je koalicija (brez stranke DeSUS) sprejela amandma, s katerim je to varovalko iz zakona umaknila.
"S finančnim ministrom Andrejem Bertoncljem, kot sem danes že povedal, morava to stališče pravzaprav še dogovoriti in najti skupno rešitev, ki bo pomenila tudi dovolj pomembno in stabilno varovalo," je še dejal.
Pri Socialnih demokratih sicer menijo, da je rešitev za finančno vzdržnost preprosta. Uvedli bi solidarnostno lestvico, kjer bi tisti, ki imajo manj, tudi plačevali manj, tisti, ki imajo več, pa več.
"V kolikor se bi ugotovilo, da je potreben dodatni denar, je možno to lestvico samo blago zvišati. Iz deset evrov na enajst evrov in bi bilo takoj denarja dovolj," je povedal vodja stranke SD Dejan Židan.
Da le ni tako preprosto, trdijo v Vzajemni, kjer ukinitvi dopolnilnega zavarovanja v celoti nasprotujejo. Po njihovih izračunih bi že danes bilo potrebnih več kot 34 evrov za obvezni pavšalni prispevek, ki je v predlogu novele zakona nastavljen na 29 evrov.
"Treba je povedati, da se bodo prilivi v državni proračun znižali seveda za dodatnih 70 milijonov, tako da mi govorimo dejansko o 140 milijonih manka v tem trenutku," je dejal predsednik uprave pri Vzajemni Aleš Mikeln.
Vzajemni sicer dopolnilno zdravstveno zavarovanje predstavlja 95 odstotkov posla oziroma 290 milijonov evrov prihodkov od premij na leto. Šabeder si prizadeva, da bi dopolnilno zavarovanje ukinili s prvim januarjem 2021, kar naj bi dalo zasebnim zavarovalnicam dovolj časa za prestrukturiranje.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.