42-letna bralka nam je sporočila, da je tudi sama zbolela za pljučno embolijo, ko je tri leta jemala tabletke Yarina. Pravi, da je za las ušla smrti, njene težave pa so trajale okoli tri tedne. Zdravniki nikakor niso mogli ugotoviti vzroka njenemu dušenju in težavam z dihanjem, kljub večkratnemu obisku urgence in osebne zdravnice, pripoveduje.
Kot pravi, ji je življenje rešila njena pulmologinja dr. Polona Zalokar, ki jo je sprejela kar brez napotnice in takoj posumila na možnost pljučne embolije. Ko so jo pripeljali na klinični center in ji slikali pljuča, pa so našli kar 25 strdkov v pljučih. "Ves čas mojega sprejema in zdravljenja na kliničnem centru so se vsi čudili, da sem zbolela za pljučno embolijo in da je to pri moji starosti že skoraj nemogoče,“ je še zapisala bralka.
Kot je še povedala, so ji naredili veliko preiskav, a vzroka za bolezen niso našli, čeprav so bili obveščeni o tem, da jemlje tabletke Yarina. Bralka pravi, da njena zdravnica ni resno pristopila k njenemu zdravljenju in da ji je celo po tretjem obisku pri njej zaradi še vedno enakih težav, ponudila tablete za živce, češ da dela paniko.
Po poročanju o primeru dveh smrti, za katere nekateri pravijo, da so krive omenjene kontracepcijske tabletke, pa se je tudi sama začela spraševati, če ni morda v tem vzrok njene bolezni.
Dva smrtna primera na Hrvaškem in en v Avstraliji
V javnosti sta v zadnjem času odmevala dva hrvaška primera smrti zaradi pljučne embolije. Najprej je v javnost prišla vest, da je zaradi kontracepcijskih tabletk Yasmin (na Hrvaškem in v Avstraliji jih prodajajo pod tem imenom) umrla 22-letna Zadrčanka, potem pa še, da je tudi pred dvema letoma zaradi uživanja istih tablet umrla še 26-letna Rečanka. Čeprav vzrok smrti mlade Rečanke javnosti ni bil znan, so zdravniki sumili na tablete Yasmin. Zdravniki pa so povedali, da so leta 2007 zabeležili še en primer srčnega zastoja zaradi tablet Yasmin, ki pa se na srečo ni končal tragično. Pred mesecem dni pa so mediji poročali tudi o nenadni smrti 24-letne Avstralke Tanye Hayes, ki je prav tako umrla zaradi jemanja tablet Yasmin.
Tudi z nizkodoznimi tabletkami je treba biti previden
Vodja inštituta za farmakologijo in eksperimentalno toksikologijo na medicinski fakulteti dr. Lovro Stanovnik je povedal, da so tabletke Yarina nizkodozne kontracepcijske tabletke, za katere so pred časom rekli, da jih zato, ker je tako mala doza, lahko jemljejo vse ženske. Kot je pojasnil, je namreč pri nekaterih ženskah zaradi kontracepcijskih tabletk ali pa zaradi določene vrste kontracepcijskih tabletk možnost tromboze. Za nizkodozne tablete pa so rekli, da jih lahko jemljejo vse ženske, tako je pozornost pri kontroli malo popustila in so bili zaradi tega nekateri problemi, je povedal.
Tudi specialistka za pljučne bolezni in alergijo dr. Polona Zalokar je povedala, da je že dalj časa znano, da kontracepcijske tablete, ki vsebujejo estrogen, lahko povzročijo tromboze. S takimi primeri so se v njeni ambulanti že srečali, a so zelo redki, pravi.
Zdravniška zbornica: Stranski učinki so znani in zelo redki
Z Zdravniške zbornice Slovenije pa so pojasnili, da so stranski učinki kontracepcijskih tablet dobro poznani in so v pisni obliki priloženi vsakemu zavojčku tablet. Ti se po besedah strokovnega direktorja ginekološke klinike Adolfa Lukanoviča in višje svetnice dr. Helene Meden-Vrtovec pojavljajo redko, "zlasti so izjemni hujši zapleti, kot na primer pljučna embolija“. Ta se pojavlja pri tistih ženskah, ki imajo motnje v strjevanju krvi – predvsem prekomerno število trombocitov (trombofilija).
Na zbornici so še pojasnili, da danes po svetu uporablja kontracepcijske tablete 100 milijonov žensk, v Sloveniji 100.000, od tega 10.000 žensk uporablja oralno kontracepcijo Yarina. Vsa oralna hormonska kontracepcijska sredstva so na pozitivni listi zdravil, torej so brezplačna.
Bayer Schering: Yarina je tako varna kontracepcijska tabletka kot druge
S podjetja Bayer Schering, ki je zastopnik za tabletke Yarina v Sloveniji pa so sporočili, da je Yarina varna tabletka. Vodja poslovne enote ginekologija v omenjenem podjetju Andreja Smolnikar Prah je povedala, da je pojav venske trombebolije zelo redek pojav in tudi ozdravljiv. Statistični podatki kažejo, da lahko le dve do tri ženske uporabnice teh tablet od 10.000 zbolijo za to boleznijo, od tega pa le 0,03 ženske končajo tragično.
Smolnikar Prahova je povedala tudi, da so v podjetju Bayer Schering seznanjeni s primeroma na Hrvaškem. Kot pravi, starši ženske iz Zadra niso želeli narediti obdukcije. „To spoštujemo, vendar bi bilo to zelo dobrodošlo, saj želimo izvedeti, kaj je bil dejanski vzrok tega nesrečnega dogodka,“ je pojasnila.
Poudarila je, da je Yarina po raziskavah enako varna kot vse ostale kontracepcijske tabletke, poleg tega pa ima tudi pozitivne učinke. Poleg tega gredo pri nas ženske, preden jim ginekologi predpišejo kontracepcijske tabletke, skozi poseben zdravniški protokol. Zato trenutno še ne razmišljajo o umiku teh tabletk s trga, je še pojasnila.
Yarina so na listi zdravil, ki so za uporabnika brezplačne
Sicer pa so tablete Yarina od 11. decembra 2007 tudi uvrščene na pozitivno listo zdravil. Yarina sodijo med tako imenovane nizkodozne kontracepcijske tabletke s hormonom drospirenon (poleg njih so to še tablete Yasminelle).
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.