Za danes napovedano srečanje evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna z zunanjima ministroma Slovenije in Hrvaške, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, je preloženo za nedoločen čas. Namesto tega je Rehn sklical srečanje s predsedujočim triom EU – Francijo, Češko in Švedsko. Našo in sosednjo državo so spodbudili h konstruktivnemu sodelovanju, tako da bi bilo mogoče doseči rezultate pred pogajalsko konferenco s Hrvaško, napovedano za 24. april.
Za prestavitev kriva Hrvaška
Sestanek Rehna, Žbogarja in Jandrokovića je odložen, ker Hrvaška ni posredovala svojega pisnega odgovora na zadnji komisarjev predlog, ki ga je pričakoval do torka zvečer. To so potrdili tako v Rehnovem kabinetu kot tudi na ministrstvu za zunanje zadeve. Tam so v pojasnilu še navedli, da si je "Slovenija vseskozi iskreno in konstruktivno prizadevala iskati rešitev zapleta“.
Hrvati zavrnili predlog?
Kot poročajo hrvaški mediji, naj Hrvaška ne bi pristala na predlog. Po navedbah medijev bi v tem primeru Zagrebu ostali dve možnosti – da predog zavrnejo ali da ga nadgradijo. Hrvaška javnost se sedaj predvsem ukvarja z vprašanjem, kakšne posledice bi lahko imela zavrnitev Rehnovega predloga. Po mnenju stroke bi lahko z notranjepolitičnega vidika tako dejanje pomenilo vrnitev v devetdeseta leta.
Hrvaški premier Ivo Sanader pa je poudaril, da Hrvaška ne bo odstopila od stališča, da je treba ločiti njen pogajalski proces z EU od vprašanja meje s Slovenijo. Povedal je tudi, da bo novo srečanje verjetno po velikonočnih praznikih.
Slovenija še vedno računa na Hrvate
Na novinarski konferenci v Ljubljani je slovenski minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar po srečanju z generalnim sekretarjem Sveta Evrope Terryjem Davisom pojasnil, da Slovenija še vedno računa, da bo Hrvaška sodelovala v "procesu komisarja Rehna".
"Ne bi želel špekulirati. Mislim, da ne bi bilo primerno špekulirati, kaj bi se zgodilo, če bodo izstopili iz tega procesa. Še posebej glede na to, da ima ta proces in sam Rehn podporo držav članic Evropske unije," je pojasnil na novinarsko vprašanje, kakšne bi bile posledice hrvaškega ne.
Kot je dodal, je komisar Rehn konec minulega tedna na neformalnem zasedanju zunanjih ministrov na Češkem dobil podporo tako "v vsebini procesa kot v vsebini predloga".
V pogajanja se vključuje tudi predsedujoči trio
Komisar Rehn se je v Bruslju namesto s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom sestal s predstavniki predsedujočega tria EU: podpredsednikom češke vlade Alexandrom Vondro, švedskim zunanjim ministrom Carlom Bildtom in francoskim veleposlanikom pri EU Pierrom Sellalom. "Trio je podprl pobudo komisije in spodbuja obe državi h konstruktivnemu sodelovanju, tako da bo mogoče doseči rezultate pred pogajalsko konferenco s Hrvaško konec aprila," je po poldrugo uro trajajočem sestanku dejal Rehn.
Komisar Rehn pomaga Sloveniji in Hrvaški, da bi dosegli dogovor o načinu reševanja vprašanja meje in s tem odpravili zastoj Hrvaške v pogajanjih z EU. Doslej so pogovori večinoma potekali v ozkem krogu Evropske komisije, Slovenije in Hrvaške, sedaj pa se je Rehn, kot kaže, odločil, da na pomoč pokliče predsedujoči trio Francije, Češke in Švedske.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.